Najmniejsze zwierzęta świata znalazły się w czołówce wśród kręgowców. Świat fauny stanowią dwie grupy: kręgowce i bezkręgowce. Kręgowce podzielone są na gromady: ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. Każda era posiadała swojego małego przedstawiciela. Współcześnie również można wytypować najmniejsze zwierzęta.
Najmniejsze zwierzęta świata występują w grupie kręgowców i bezkręgowców. Królestwo zwierząt jest najbardziej zróżnicowane pod względem gatunków. W grupie bezkręgowców występuje najwięcej gatunków. Najliczniejsze w tym obszarze są owady. W czasach dzisiejszych można wytypować najmniejsze zwierzęta po dokładnym ich zmierzeniu. Świat fauny występuje na całej kuli ziemskiej.
Najmniejsze kręgowce świata
Najmniejsze zwierzęta świata mają swoich przedstawicieli w każdej gromadzie kręgowców. Cechą charakterystyczną kręgowców jest szkielet wewnętrzny.
Dzielą się one na 5 gromad i każda z nich ma swojego najmniejszego przedstawiciela:
- Ssaki
- Ryjówka etruska
- Ptaki
- Koliberek hawański
- Ryby
- Paedocypris progenetica
- Gady
- Kameleon Brookesia Micra
- Płazy
- Paedophryne amauensis
Ryjówka etruska
Ryjówka etruska to bardzo ruchliwe stworzenie, które uwielbia wspinaczki. Należy ona do rodziny ryjówkowatych. Bytuje w Południowej Europie, północnej części Afryki i na południowych terenach Azji. Długość głowy z tułowiem wynosi w granicach 35-48 mm. Natomiast długość ogona mieści się w przedziale 24-29 mm. Masa ciała wynosi od 1,3 do 2 g.
Ryjówka etruska wagą zbliżona jest do kolibra hawańskiego. Ma bardzo szybki metabolizm. Z tego względu, aby nie umrzeć z głodu musi w ciągu doby spożyć 15 gramów owadów. Przeważnie prowadzi nocny styl życia. W przypadku braku pokarmu bądź zimna, zapada na wiele godzin w letarg. Spada wówczas temperatura jej ciała i zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne. Prowadzi samotny tryb życia. Długość jej życia wynosi zaledwie około 1,5 roku.
Koliberek hawański
Koliberek hawański jest nie tylko najmniejszym ptakiem na naszej planecie, ale także jedynym latającym do tyłu i jednym z najszybszych. Żyje w Ameryce Północnej i Południowej, zwłaszcza w strefie międzyzwrotnikowej. Długość ciała tego ptaka waha się w granicach 5-6 cm. Waga jego wynosi niespełna 2 g. Jest to piękny kolorowy ptak, u którego widoczny jest dymorfizm płciowy.
Samica jest większa i mniej ubarwiona od samca. Koliberek hawański jest bardzo szybkim i zwinnym ptakiem. Potrafi on poruszać skrzydłami 80 razy/sekundę. Podczas swoich zalotów nawet 200 razy/ sekundę. Pokarm spożywa zwykle co 10 minut. Jest w stanie przelecieć 8000 km. Może również wstrzymać lot i zawisnąć w powietrzu. Koliberek hawański żyje około 8 lat.
Paedocypris progenetica
Paedocypris progenetica zaliczana jest do najmniejszych kręgowców świata. Zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią. Długość ciała wynosi 7,9 mm. Należy ona do rodziny karpiowatych. Gatunek ten został naukowo opisany w latach 2006-2008. Posiadają szczątkowy kręgosłup i są prawie przezroczyste. Paedocypris progeneticażywi się planktonem.
Kameleon Brookesia Micra
Kameleon Brookesia Micra zamieszkuje Madagaskar. Jest najmniejszym gadem i jednocześnie najmniejszym gatunkiem kameleona. Długość jego ciała z ogonem wynosi 30 mm. Gad ten został opisany w 2012 roku, a odkryty wcześniej. W ubarwieniu jego przeważa kolor ciemnobrązowy. Głowę ma beżową, ogon żółto-pomarańczowy, a kończyny brązowe. Widzi on wszystko wokół. Oczy Brookesia Micra poruszają się niezależnie od siebie, jak u wszystkich kameleonów.
Paedophryne amauensis
Paedophryne amauensis to bezogonowy płaz z rodziny wąskopyskowatych. Jej ojczyzną jest Nowa Gwinea. Siedliskiem tej żaby są lasy deszczowe. Gatunek ten został odkryty w 2009 roku, a naukowo opisany 2012 roku. Długość tego płaza wynosi 7,7 mm. Zaliczany jest do najmniejszych kręgowców świata. Samce wydają charakterystyczne dźwięki o częstotliwości wahającej się w granicach 8400-9400 Hz. Żaby te można usłyszeć o świcie i o zmroku. Paedophryne amauensis jest najbardziej aktywny o zmierzchu. Pożywieniem tego płaza są nieduże bezkręgowce.
Najmniejsze bezkręgowce świata
Najmniejsze zwierzęta świata istnieją również wśród bezkręgowców, które charakteryzują się brakiem szkieletu wewnętrznego. Na całym świecie liczba wszystkich gatunków bezkręgowców przekroczyła 1 milion. W Polsce liczba gatunków wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Bezkręgowce opanowały wszystkie kontynenty, morza, oceany i wody śródlądowe.
Bezkręgowce występują we wszystkich środowiskach, nawet tych nieprzyjaznych bytowaniu. Do najmniejszych bezkręgowców zaliczone są zwierzęta z gromady stawonogów i należące do owadów.
Dwa najmniejsze bezkręgowce to:
- Kikiki Huna
- Scydosella musawasensis
Kikiki Huna
Kikiki Huna to jedyny gatunek rodzaju kikiki. Uznany został za najmniejszy owad latający. Odkryty na Wyspach Hawajskich i opublikowany w 2000 roku. Formalnie znany dopiero od 2019 roku. Zamieszkuje również tereny Trynidady i Costa Rice. Długość jej ciała wynosi 0,2 mm.
Scydosella musawasensis
Scydosella musawasensis nie tylko należy do najmniejszych owadów współcześnie żyjącym, ale jest także najmniejszym chrząszczem. Ojczyzną tych owadów jest Nikaragua w Ameryce Środkowej i Kolumbia w Ameryce Południowej. Mierzy on 0,3 mm. Jest o 0,1 mm większy od owada Kikiki Huna. Posiada owalne ciało barwy żółtobrązowej. Odkryto te stworzenia na warstwach grzyba, który jest ich pokarmem.
Podsumowując najmniejsze zwierzęta świata odnotowane są w świecie kręgowców i bezkręgowców. Królestwo zwierząt miało we wszystkich epokach i może poszczycić się współcześnie stworzeniami malutkich rozmiarów. Najmniejszym zwierzęciem na świecie jest owad kikiki huna. Największym zagrożeniem dla świata fauny jest człowiek. Dlatego wiele zwierząt zagrożone jest wyginięciem.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]