GeoZoo » Gryzoń » Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie
Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie to Ratufa indica. Należy ona do gromady ssaków, rzędu gryzoni i podrzędu wiewiórkokształtnych. Pochodzi z rodziny wiewiórkowatych i podrodziny wiewiór. Nie tylko wyróżnia się swoim atrakcyjnym ubarwieniem, ale także dużymi rozmiarami. Gatunek ten zamieszkuje Azję Południową.

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie żyje w centralnej i południowej części Indii. Jest to gatunek gryzonia nadrzewnego. Sprawnie wykonuje skoki z jednego drzewa na drugie. Wiewiórki te żyją w lasach na wysokości 180-2300 m n.p.m. bez centralnych nizin. Zasiedla lasy liściaste, zimozielone, półzimozielone, a także nizinne lasy przybrzeżne.

Krótka historia gatunku

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie została opisana po raz pierwszy w 1771 roku przez walijskiego przyrodnika Thomasa Pennanta. W tym czasie nie nadano jej nazwy naukowej. Dopiero po 6 latach niemiecki przyrodnik Johann Christian Erxleben nadał wiewiórce nazwę Sciurus indicus. W 1867 roku gatunek ten do rodzaju Ratufa włączył brytyjski zoolog John Edward Gray.

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie w obrębie swojego gatunku Ratufa indica posiada 4 podgatunki:

  • Ratufa indica indica żyjąca na zachodnich terenach Indii.
  • Ratufa indica centnitis zamieszkująca centralną i wschodnią część Indii.
  • Ratufa indica dealbata wystepująca na zachodzie Indii.
  • Ratufa indica maxima, która zasiedla tereny południowe Indii.

Wszystkie podgatunki z wyjątkiem jednego posiadają tęczowe i nietuzinkowe ubarwienie i niewiele różnią się między sobą. Tylko Ratufa indica dealbata wyróżnia się jasnym futrem z białym ogonem. Ze względu na swoje umaszczenie opisywana jest również jako forma albinistyczna.  

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie

Wygląd

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie zaskakuje swoim bajecznym wyglądem. Jest to gigantyczny gryzoń o ciekawym ubarwieniu. Długość tułowia z głową mieści się w przedziale 34-45 cm, a ogona wynosi 38-49 cm. Długość wiewióry dekańskiej wraz z ogonem może osiągnąć około 90 cm.

Ratufa indica posiada 20-22 zęby, w tym zawsze 4 siekacze, 2 na górze i 2 na dole. Kolorowe futro tej wiewiórki godne jest podziwu. Na grzbiecie sierść ma kolor od jasnej rdzy przez czerwień i bordo do czerni. Boki głowy są umaszczone od kremowego do jasnobrązowego. Pomiędzy ciemieniem, a karkiem przebiega jasny pas.

Najbardziej kolorowej wiewiórce na świecie uroku dodaje piękny i puszysty ogon. Ubarwienie jego może być różne w zależności od podgatunku. Na przykład Ratufa indica dealbata posiada biały ogon, a Ratufa indica maxima czarny.  Masa ciała wiewiórki wynosi w granicach 90-230 dag.

Zachowanie

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie prowadzi dzienny styl życia. W nocy ukrywa się w gniazdach, które opuszcza o świcie i powraca do nich o zmierzchu. Większość czasu przeznacza na poszukiwaniu pożywienia. Natomiast około 25% dnia wykorzystuje na odpoczynek. Gatunek ten jest przede wszystkim owocożerny.

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie w zależności od lokalizacji może też spożywać pokarm roślinny, taki jak: liście, zioła, pąki, kwiaty, korę czy soki z drzew. Najczęściej żeruje na drzewach. Rzadko schodzi na ziemię. Przeważnie poszukuje tam nasion i opadów owocowych. Gatunek ten nie gromadzi zapasów na zimę.

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie

Rozmnażanie wiewiór dekańskich

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie w górnej części baldachimu drzew buduje gniazdo z długich gałązek. Umiejscowione jest ono na wysokości około 20 metrów nad poziomem ziemi. Wiewióra dekańska wyściela je liśćmi. Samica chodzi w ciąży 21-25 dni.

Po tym okresie na świat przychodzi tylko jeden noworodek. Matka karmi go w granicach 5-6 miesięcy. Młoda wiewiórka uzyskuje samodzielność po około 9 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga około 2 roku życia. Te interesujące i zwinne gryzonie o niepospolitym futrze mogą żyć nawet 16 lat.

Najbardziej kolorowa wiewiórka na świecie została wymieniona przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, jako gatunek najmniejszej troski. Ratufa indica otrzymała w naszym kraju polskie nazewnictwo – wiewióra dekańska. Te piękne okazy wiewiórek można też podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Scroll to Top