Mandarynka to królestwo zwierząt i gromada ptaków. Należy ona do rodziny kaczkowatych i podrodziny kaczek. Jest to średniej wielkości ptak wodno-leśny. Zamieszkuje środkową i wschodnią część Azji. Mandarynkę można spotkać w dużych miastach europejskich, a także w Polsce.
Mandarynka zimę spędza w południowo-wschodniej części Chin i w Japonii. Europejska populacja mandarynki to celowo introdukowane osobniki lub zbiegłe z hodowli czy z ogrodów zoologicznych. W miastach można ją spotkać w parkowych stawach. Preferuje brzegi zbiorników wodnych i rzek z gęstą roślinnością i w pobliżu lasów liściastych. Para mandarynek w Chinach to symbol wierności.
Zajmowane stanowisko
Mandarynka uwielbia bytować wśród drzew, ale zawsze blisko zbiorników wodnych. W Europie dziko żyjące kaczki zamieszkują przede wszystkim miejskie parki. Ptaki te mogą wbić się szybko w górę i usiąść na samym wierzchołku drzewa. W Japonii gatunek ten gniazduje nawet 1500 m n.p.m. Mandarynkę w locie wyróżnia duża zwrotność. Ptaki te odporne są na niskie temperatury.
Charakterystyka ogólna
Mandarynka zaliczona jest do ptaków ozdobnych. Kaczor standardowo w okresie rozrodu ma pięknie ubarwione pióra. Nazwa tego ptaka pochodzi od słowa „mandaryn”. Tak nazywany był chiński urzędnik z czasów cesarskich, który znany był z kolorowych ubiorów. Długość ciała mandarynki mieści się w granicach 41-49 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 70 cm.
Masa ciała kaczora mieści się w przedziale 550-600g, samicy wynosi 500-600 g. Tył głowy u obu płci zdobi charakterystyczny czub. Kaczor posiada ciemnobrązowe oczy, czerwony dziób i pomarańczowożółte nogi. Kaczka ma brązowe oczy, brązowo-różowy dziób i oliwkowożółte albo brunatnożółte nogi. W hodowli spotykane są mandarynki o prawie białym upierzeniu i często również rude.
Kaczor wyróżnia się rudymi lotkami drugiego rzędu, które są wydłużone. Przy złożonych skrzydłach tworzą one sterczące ku górze żagle. W okresie spoczynku płeć mandarynki można rozróżnić po kolorze dzioba. U ptaków tych wyraźny jest dymorfizm płciowy. Pożywieniem tych kaczek jest głównie pokarm roślinny. Mandarynki dietę uzupełniają bezkręgowcami.
Upierzenie mandarynek
Mandarynka posiada kolorowe upierzenie. Wyjątkowo jaskrawo ubarwiony jest kaczor. Pióra na bokach głowy mają rdzawy kolor. Natomiast w tylnej części widać metaliczno-zielony pas. Czoło i przednia część ciemienia jest metaliczno-zielona. Natomiast tył ciemienia i potylica ma kolor rdzawy. Rude są również u kaczora szerokie bokobrody.
Od nasady dzioba przez oko po koniec czuba widoczny jest szeroki pas o barwie białokremowej. Przód szyi i pierś posiada metaliczno-fioletowe upierzenie. W dolnej części piersi można zauważyć dwa białe paski. Kaczor posiada ciemny grzbiet i beżowe boki. Na skrzydłach widoczne są zielone lusterka. Ogon kaczora jest ciemny z białym klinem.
Kaczka jest znacznie słabiej ubarwiona. Szyja, pierś i boki brzucha są popielato-żółte w duże i jasne plamy. Natomiast brzuch jest koloru szarego. Grzbiet i częściowo skrzydła kaczki mają ubarwienie szarobrunatne o oliwkowym odcieniu. Na skrzydłach widoczne są metaliczne lusterka, a ogon jest koloru czarnego.
Rozmnażanie mandarynek
Mandarynka jest ptakiem wyjątkowo lęgowym. Kaczka w dziuplach drzew znosi 10-12 kremowych jaj i wysiaduje przez okres 28-30 dni. Dochodzi do 1 lęgu rocznie w maju lub czerwcu. W naturze dziuple znajdują się na różnej wysokości, nawet powyżej 10 metrów. Ptaki te rzadziej gniazdują na ziemi.
W hodowli dziuplę można zastąpić budką lęgową z odpowiednio dużym otworem. Młode są zagniazdownikami i zaraz po wykluciu wyskakują za kaczą mamą do wody. Opierzenie dostają po 40-45 dniach. Ich puch jest gruby i lekki, co chroni je przy upadkach. Potomstwo mandarynek rozwija się szybko. Młode już w wieku 7 tygodni potrafią latać.
Podsumowując mandarynka jest jedną z najczęściej hodowanych kaczek na naszej planecie. W Europie znane są od XVIII wieku i hodowane jako ptaki ozdobne. W Polsce żyje na wolności i w niewoli. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd hodowla tych ptaków znalazła wielu zwolenników. Mandarynki polecane są miłośnikom kaczek, które dożywają nawet 20 lat.