GeoZoo » Kot » Kradzieże i psoty kota
Kradzieże i psoty kota

Kradzieże i psoty kota

Kradzieże i psoty kota nie są mile widziane przez człowieka. Koty jako zwierzęta bardzo inteligentne szybko pojmują zależność pomiędzy przewinieniem i karą. Psi opiekun powinien stosować mało dotkliwe kary za niepożądane zachowanie pupila, ponieważ nie może zostać osłabiona więź wielkiej przyjaźni między człowiekiem i kotem.  

Kradzieże i psoty kota mogą mieć różne podłoże. Trzeba zrozumieć przyczyny kocich napięć i konfliktów. Kot podobnie jak pies potrafi być wdzięczny za posiłek i opiekę. Jednak psychika kotów jest dość powszechnie niedoceniana, gdyż są  to zwierzęta bardziej niezależne od woli człowieka niż psy.

Kocie kradzieże

Kradzieże i psoty kota w większości nie są złośliwe i może wpływać na nie wiele czynników. Z czasem po odpowiedniej socjalizacji kot zrozumie jak powinien się zachowywać. Stanie się wówczas wobec człowieka łagodny, spokojniejszy i bardzo przywiązany. Najczęściej kot „trudny” ma tendencję do samowolnego zabierania nie przeznaczonych dla niego smakołyków.

Takie zachowanie nie uzyskuje aprobaty kociego opiekuna. Jednak nie można wymagać od podopiecznego, żeby znał ludzkie normy moralne, tym bardziej, że kot jest zwierzęciem dość niezależnym. Taki nawyk może być wynikiem nadmiaru zakazów ze strony jego właściciela. Kot ma bardzo rozwiniętą ciekawość, która zwana jest popędem eksploracyjnym.

Jeżeli bezustannie ma zabronione zaspokoić swoją ciekawość, to wyczekuje momentu, gdy człowiek nie patrzy, żeby zbadać to co go najbardziej interesuje. Kota najczęściej ciekawi to co znajduje się na stole i bufecie kuchennym lub przeszukuje inne niedozwolone przez człowieka miejsca. Lubi też pochwycić coś smakowitego dla siebie.

Jeżeli będziemy żałowali pupilowi różnych przysmaków, to wzmoże to w nim kradzieże jedzenia ze stołu. Z tego względu nie należy kotu wzbraniać uczestniczenia przy obiedzie czy kolacji. Zalecane jest podanie kotu smakołyka, który szczególnie lubi, a wszystko co najciekawsze należy pozwolić podopiecznemu obejrzeć i powąchać.

Kot traktowany w ten sposób nie będzie czuł pokusy, żeby dobierać się do czegokolwiek w sposób nielegalny. Jedzenie wspólnie z domownikami jest dla kociego towarzysza bardziej atrakcyjne również z przyczyn psychologicznych, ponieważ podobnie jak u ludzi wzmacnia to międzyosobniczą więź społeczną.

Kocie psoty

Kradzieże i psoty kota mogą wynikać też z socjalnego zaniedbania i odsuwania pupila od uczestniczenia  w życiu domowej wspólnoty. Kot, który nie wychodzi z domu i często przebywa w nim sam przez wiele godzin, to cierpi w skutek nudy. Podobnie dzieje się, gdy do mieszkania przychodzą goście i przez ten czas nikt nie interesuje się kotem.

W takim przypadku nawet koci towarzysz, który nie należy do kategorii „trudnych” zwierząt zaczyna psocić. Zaczyna „ostrzyć” pazury na meblach czy zrzuca na podłogę jakieś drobne przedmioty, które mogą być kosztowne. Jest to często oznaka zwrócenia na siebie uwagi swojego opiekuna.

Jeżeli pozostaje na wiele godzin sam w domu może załatwić się w przedpokoju, a nawet w innych niedozwolonych miejscach z powodu stresu i niezadowolenia. Kot dobrze zdaje sobie sprawę, że popełnia wykroczenie. Jednak nagana jest w tej sytuacji psychologicznej mniej nieznośna niż samotność i odsunięcie od kontaktów interpersonalnych.

Do najczęstszych kocich psot należą:

  • Niszczenie mebli. Ostre pazurki to dla kota narzędzie do ostrzenia, znakowania terenu i rozciągania mięśni. Niestety, często wybierają do tego nasze ulubione fotele czy kanapy.
  • Skakanie na stół. Wysokie meble czy stół to dla kota ogromna atrakcja. Niestety, skacząc na stoły czy blaty kuchenne, koty mogą roznosić bakterie i zanieczyszczać jedzenie.
  • Zniszczenie roślin doniczkowych. Koty uwielbiają bawić się ziemią i podgryzać liście roślin. Niestety, wiele popularnych roślin doniczkowych jest dla nich toksyczna, co należy wziąć pod uwagę.
  • Chowanie się w różnych miejscach. Koty uwielbiają odkrywać nowe kryjówki. Niestety, często wybierają do tego bardzo dziwne i niedostępne miejsca, a nawet garderobę z naszymi kosztownymi rzeczami.
  • Nocne figle. Koty są aktywne głównie nocą. Ich zabawy, choć dla nich ekscytujące, mogą obudzić nas w środku nocy.

Koci przyjaciel ma silną potrzebę kontaktów społecznych i towarzyszenia w tym, co wykonują inni członkowie grupy. Zjawisko tego typu zostało rozpoznane i po raz pierwszy opisane przez znanego psychologa Zygmunta Freud, który nazwał je „potrzebą znaczenia”. Należy nie zapominać, że kot to stworzenie z własnym charakterem.

Zapobieganie kocim psotom

Koty mogą sprawiać różne problemy. Dobrze jest bacznie obserwować pupila i zaspokoić jego wymagania. Te słodkie stworzenia również w pogoni za swoimi potrzebami potrafią człowieka doprowadzić do rozpaczy. Koty są często postrzegane jako niewinne aniołki, które potrafią człowieka zaskoczyć psotnym zachowaniem.

Kocim psotom można zapobiec:

  • Zaopatrując pupila w wygodne legowisko. Wygodne posłanie zachęci kota do spania w ciągu dnia.
  • Kupując wysoki drapak, a nawet dwa. Drapaki zaspakajają u kota jego naturalne potrzeby „ostrzenia pazurów”. Oszczędzi to nasze meble, a kota uszczęśliwi.
  • Zapewniając kotu odpowiednie zabawki. Interaktywne zabawki czy tunele pozwolą kotu zaspokoić potrzebę zabawy i ruchu.
  • Obcinając regularnie zbyt długie pazury. Regularne obcinanie pazurów zmniejszy ryzyko zniszczenia mebli.
  • Ustawiając rośliny doniczkowe w niedostępnym dla zwierzęcia miejscu. Najlepiej umieścić je w wiszących doniczkach lub w innym pokoju, gdzie kot rzadko w nim przebywa. W ten sposób unikniemy ich uszkodzenia i zapewnimy kotu bezpieczeństwo w przypadku trujących dla niego roślin.
  • Kocie psoty, choć czasem irytujące, są często wynikiem braku odpowiedniej stymulacji i nudy. Zapewniając kotu odpowiednie warunki i poświęcając mu wystarczająco dużo czasu, możemy znacznie ograniczyć występowanie niechcianych zachowań. Należy być konsekwentnym w wychowaniu kota.

Jeżeli nasz podopieczny coś z psoci nie wolno go karać za to fizycznie, ale głośno powiedzieć „Nie” i przenieść go w inne miejsce. Kot z czasem zrozumie, że nie wszystko jest dla niego dostępne. Polecenie to jednak trzeba regularnie powtarzać przy każdym nieakceptowanym przez nas zachowaniu kota.

Podsumowując kradzieże i psoty kota mogą być bardziej i mniej dotkliwe dla członków jego ludzkiej rodziny. Z kocim przyjacielem należy nauczyć się postępować. Niejednokrotnie trzeba zrozumieć i wybaczyć niewłaściwe zachowanie podopiecznego w celu utrzymania więzi serdeczności i zaufania pomiędzy człowiekiem a kotem.

Scroll to Top