GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Gurami mozaikowy
Gurami mozaikowy

Gurami mozaikowy

Gurami mozaikowy to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny guramiowatych oraz podrodziny: szczupakogłowcowatych. Jest to słodkowodna ryba, która często hodowana jest w domowych akwariach. Gurami mozaikowy należy do ryb labiryntowych.

Gurami mozaikowy to ciekawy rybi okaz, którego można obserwować w akwarium. Wywodzi się z rodzaju Trichopodus i nazywany jest również gurami perłowym. Gatunek ten występuje w wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego.

Cena tego gatunku uzależniona jest od kilku czynników, takich jak płeć czy ubarwienie. Gurami mozaikowy polecane jest początkującym akwarystom. Dzięki swoim walorom ozdobnym i łatwej hodowli, gurami mozaikowy jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych na świecie.

Siedlisko i zasięg występowania

Gurami mozaikowy zajmuje w naturze wody stojące i wolno płynące, przeważnie gęsto zrośnięte, takie jak mokradła, bagna, strumienie i stawy. Zamieszkuje w wodach Azji: Malezji, Tajlandii, Borneo i Sumatry. Współcześnie występują również w Kolumbii i Singapurze. W środowisku naturalnym ryba zagrożona jest wyginięciem z powodu niedużej populacji.

Charakterystyka ogólna

Gurami mozaikowy to słodkowodna ryba o łagodnym usposobieniu, która dorasta do 12 cm długości. Zauważalny jest dymorfizm płciowy pomimo, że obie płcie są podobnej wielkości. Jednak samiec jest bardziej kolorowy niż samica. Poza tym płetwy nieparzyste osobników męskich są wydłużone w porównaniu z owalnymi płetwami samic.

Ciało ryby jest wysokie i bocznie spłaszczone. Przez nieduży i ostro zakończony pyszczek biegnie czarna pręga, która przechodzi przez oczy ryby i kończy się w połowie długości boków. Płetwy brzuszne przekształcone są w długie witki. U dojrzałych samców niektóre promienie płetwy odbytowej są znacznie wydłużone.

Z tego względu płetwa ta posiada postrzępioną dolną krawędź. Płetwa grzbietowa u samicy jest krótsza i półkolista, a u samca bardzo wydłużona i zakończona w szpic. Gurami lubi zacienione miejsca i gęstą roślinność, gdzie może się schować. Jest to wyjątkowo spokojna ryba, ale mało odporna na choroby.

Gurami mozaikowy posiada labirynt, który jest specjalnym narządem oddechowym. Dzięki niemu ryby te mogą oddychać tlenem atmosferycznym, co pozwala im przetrwać w wodach ubogich w tlen. Większość ryb w handlu pochodzi z farm Europy Wschodniej i Dalekiego Wschodu.

Zbiornik powinien posiadać co najmniej 120 cm długości. Ryby te wymagają bardzo czystej wody o temperaturze 24-29oC i pH 6-8.  Twardość wody powinna wynosić 5-19on.  Nad taflą wody temperatura powinna być podobna. Raz w tygodniu należy podmieniać wodę w ilości 15-20%. Zalecane jest trzymanie w grupach, co najmniej 6-8 osobników.

Ubarwienie gurami mozaikowego

Gurami mozaikowy  czyli Trichopodus leerii to niezwykle atrakcyjna ryba akwariowa, która zachwyca swoim wyjątkowym ubarwieniem i interesującym zachowaniem. Chętnie hodowana jest w polskich domach. Nazwa tej ryby doskonale odzwierciedla jej wygląd. Ubarwienie gurami może się zmienić w zależności od nastroju ryby, warunków i diety.

Takson ten wyróżnia spośród innych gurami srebrzysto-niebieskawy wzór, składający się z drobnych plamek, gęsto pokrywających boki o szarobrązowej barwie. Ten charakterystyczny wzór przypomina mozaikę, która mieniąc się w świetle, tworzy prawdziwie magiczny efekt. Natomiast podgardle, pokrywy brzuszne oraz pierwsza część płetwy odbytowej posiadają pomarańczowe zabarwienie.

Kolor ten u samców w okresie podniecenia staje się intensywnie czerwono-pomarańczowy. Samice mają skromniejsze ubarwienie niż samce. W okresie tarła osobniki męskie są jednymi z najpiękniej ubarwionych ryb pielęgnowanych w akwariach. Rybom tym należy zapewnić komfortowe warunki do życia, zgodne z ich potrzebami.

Rybia dieta

Gurami mozaikowy jest wszystkożerny czyli jego dieta może być bardzo urozmaicona. Chętnie zjada zarówno pokarm suchy, jak i żywy, np. larwy komarów, oczliki czy dafnie. Warto pamiętać, aby podawać mu pożywienie o różnej wielkości w celu zapewnienia zbilansowanej diety. Młode osobniki należy karmić pierwotniakami, mikro pokarmami i wrotkami.

W hodowli można również podawać mrożony i roślinny pokarmem. W warunkach akwariowych trzeba nauczyć te ryby zjadania specjalnie przygotowanych posiłków. Warto unikać pokarmu żywego, pochodzącego z niewiadomego źródła. Dobrze jest podawać larwy czarnego komara lub wazonkowca, gdy pokarmy pochodzą z własnej hodowli.

Rozmnażanie

Gurami mozaikowy jest gatunkiem jajorodnym, który nie jest trudny do rozrodu, jeżeli ma stworzone odpowiednie warunki bytowania. To osobnik męski rozpoczyna zaloty, zapraszając samiczkę do gniazda. Przed dobraniem się w pary samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany, do którego samica składa około 200-300 drobnych jaj.

Po 2 dniach następuje wylęg. Potomstwo przez pierwsze 3 miesiące od przyjścia na świat jest szczególnie wrażliwe na wahania temperatury. Wzrost młodych rybek jest bardzo powolny. Tarło powinno odbywać się w temperaturze 29-30oC przy obniżonym poziomie wody do około 15-20 cm. Można te ryby rozmnażać parami bądź w grupach.

Samiec po tarle pilnuje ikry i wylęgających się larw. Oznacza to, że samiczka powinna zostać wówczas odłowiona. Po wylęgu potomstwa samca również trzeba odłowić, a woda powinna być dobrze natleniona, ponieważ młode nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego labiryntu. Długość życia gurami może wynosić 5-6 lat, a nawet dłużej przy odpowiedniej opiece.

Gurami mozaikowy to piękna i interesująca ryba, która z pewnością będzie ozdobą każdego akwarium. Jest to spokojny i łagodny towarzysz dla innych gatunków ryb, które nie są agresywne i mają podobne wymagania. Należy obserwować zachowanie gurami i w razie problemów warto jest skorzystać z porady doświadczonego akwarysty.

Scroll to Top