Najmniejsza ryba na świecie to Paedocypris progenetica. Jest ona gatunkiem ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych i rzędu karpiokształtnych. Należy do gromady promieniopłetwych, które obejmują większość ryb żyjących w czasach współczesnych. Gromada ta posiada płetwy wsparte na promieniach kostnych.
Najmniejsza ryba świata należy do najmniejszego stworzenia w świecie kręgowców. Posiadają one szczątkowy kręgosłup i są niemal przezroczyste. Samce są przeważnie większe od samic. Mogą osiągnąć długość 1 cm. Natomiast dojrzały osobnik typu żeńskiego miał długość 7,9 cm. Najmniejszą rybą w Polsce jest ciernik czyli Gasteroseus aculeatus.
Środowisko naturalne
Najmniejsza ryba świata została odkryta pierwszy raz w 1996 roku. Gatunek ten żyje na wyspach malezyjskich Bintan i Sumatra. W środowisku, które utrzymuje czarne bagienne wody torfowe terenów lesistych. W torfowych warstwach na głębokość jednego metra sięgają korzenie drzew. Ponad nimi wytworzona jest woda, która posiada odczyn bardzo kwaśny.
Gatunek ten występuje w chłodnych warstwach wodnych, bliżej dna.
Odczyn kwasowości tej powoli płynącej wody odpowiada wodzie deszczowej. Osobniki płci żeńskiej produkują w granicach 50 – 60 jajeczek, które są w różnych stadiach dojrzałości. Jajeczka dojrzałe posiadają średnicę 0,3 mm. Ryby te żywią się planktonem.
Krótka charakterystyka
Najmniejsza ryba świata ma szczątkowo rozwiniętą czaszkę oraz odsłonięty mózg i kręgosłup. Samice posiadają umięśnione i duże płetwy brzuszne. W porównaniu do rozmiaru ciała są one dobrze wykształtowane. Osobniki płci żeńskiej mają przed pasem miednicowym umiejscowioną skostniałą płytkę. Jajeczka produkowane są przez dojrzałe samice.
Najmniejsze ryby świata można obejrzeć we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.
Żyją one tam w bardzo kwaśnej wodzie. Długość ich ciała wynosi od 9 do 11 mm. Osobniki płci męskiej podczas pocierania płetwami wydają dźwięki, które mogą wychwycić mikrofony. Gatunek ten prezentowany jest w specjalnych zbiornikach z lupami w szybie.
Jest to dobry sposób na obserwowanie tych malutkich organizmów żywych, które gołym okiem trudno zauważyć. Na przykład personel wrocławskiego ZOO ryby te nazwał „karliczkami torfowymi”.
Miniaturowej wielkości ryby żyją w akwariach domowych, wodach słodkich i morskich.
Podsumowując najmniejsza ryba świata jest ciekawym i ładnie ubarwionym okazem. Przez rozwój rolnictwa i trudne do ugaszenia pożary lasy ulegają niszczeniu. Dlatego odbija się to ujemnie na środowisku świata podwodnego. Zagraża to przeżyciu tego gatunku i prowadzenia dalszych badań naukowych w tej dziedzinie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]