Inteligencja ptaków nie jest wystarczająco doceniana przez gatunek ludzki. Okazuje się, że ptaki posiadają nie tylko zdolności matematyczne, ale również tworzą abstrakcyjne pojęcia. Nie sprawia im trudności przyporządkowanie przedmiotów do szerszych kategorii.
Inteligencja ptaków badana jest przez wielu naukowców. Ptaki należą do grona najinteligentniejszych stworzeń na kuli ziemskiej. Potrafią nie tylko myśleć, ale również liczyć i wykonywać wiele innych zadań. Testy dowiodły, że ptaki rozpoznają różnorodne przedmioty. Potrafią także rozwiązać skomplikowane zadanie, które doprowadzi je do pokarmu.
Eksperymenty z udziałem gołębi
Inteligencja ptaków wykazana została na podstawie eksperymentu naukowców z Nowej Zelandii. Na początku nauczyli gołębi liczenia do trzech. Później na podstawie wyświetlanych obrazów, miały je porządkować od jednej kropki do trzeciej. Gołębie zadanie wykonały bezbłędnie, za które otrzymały nagrodę w formie smakołyka.
Naukowcy dali do wykonania gołębiom trudniejsze ćwiczenie. Pokazali im obrazki z dziewięcioma kropkami. Pomimo, że zadanie było utrudnione gołębie liczyły od jednej kropki do dziewiątej. Siedemdziesiąt procent przypadków prawidłowo uporządkowało obrazki od najmniejszej do największej liczby kropek.
Z gołębiami eksperymentował również dr Ludwig Huber z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Naukowiec przygotował dla tych ptaków trudne, ale zarazem ciekawe ćwiczenie. Nagrodę otrzymywały za rozpoznanie, co znajduje się na zdjęciach. Miały dziobać na fotografii tylko ludzi, psy czy liście dębu.
Nie sprawiło to ptakom żadnego problemu, ponieważ potrafiły tworzyć w umyśle abstrakcyjne pojęcia. Umiały także przyporządkować przedmioty do szerszych kategorii. Ponadto bez trudności odtworzyły całą postać człowieka pomimo, że na zdjęciu widoczna była tylko ludzka ręka. Na podstawie doświadczeń zaawansowane funkcje umysłu zaczęto również przypisywać ptakom.
Doświadczenia z wronami
Inteligencja ptaków została sprawdzona nie tylko z gołębiami, ale także z wronami. Naukowcy z Nowozelandzkiego Uniwersytetu przeprowadzili eksperymenty z udziałem wron. Przed ptakami umieścili tuby wypełnione wodą. W nich pływały ulubione ptasie smakołyki. Ptaki obmyśliły plan dostania się do nich.
Wrony zaczęły wrzucać do tub rozmaite przedmioty w celu podniesienia poziomu wody. Nie wybierały one przypadkowych przedmiotów. Miałe rozeznanie, że musi być to przedmiot, który wypchnie wodę. Dlatego zaczęły wrzucać kamyki, które podnosiły poziom wody. W rezultacie smakołyki stały się dla wron dostępne.
Wrony potrafią również wydobywać z drzew larwy przy udziale wykonanych „wędek”. Zrobiły je z liści, które przycięły ostrym dziobem. Wrony w stadzie zajmują się wytwarzaniem ulepszonych narzędzi. Swoimi wynalazkami dzielą się z pozostałymi osobnikami. Zachowują się podobnie, jak ludzie, którzy przekazują sobie wiedzę.
Wrony potrafią posługiwać się narzędziami i nawet je wytwarzać.
Umiejętności reprezentowane przez ten gatunek dowodzi ich wysokiego poziomu inteligencji. Poziom intelektualny tych ptaków porównywany jest z inteligencją dziecka w przedziale wiekowym od 5 do 7 lat. Takiej inteligencji nie osiągnęły nawet małpy.
Badania z udziałem papug
Inteligencja ptaków dotyczy również papug. Badacze ptaków z Uniwersytetu Wiedeńskiego dokonali eksperymentu z papugą kakadu białooką. Wykorzystali w tym celu młodego samca, który nie był wcześniej szkolony. Miał on rozwiązać logiczny problem, który był skomplikowany.
Zadanie jego polegało na dostaniu się do nagrody w formie smakołyka, która zamknięta była w przezroczystym pudełku. System zabezpieczony był pięcioma śrubami i zatrzaskami. Nie stanowiło to dla papugi żadnego problemu. Samiec dostał się do smakołyka po sforsowaniu zamknięcia a pomocą dzioba i pazurów.
Inteligencja ptaków jest na wysokim poziomie, o czym świadczą liczne doświadczenia przeprowadzane przez naukowców.
Współczesne badania potwierdzają, że ptaki są znacznie mądrzejsze, niż postrzegają je ludzie. Na podstawie dokładnych obserwacji można zauważyć, że większość zwierząt jest wyjątkowo inteligentna, o czym w dawnych czasach ludzie nie mieli pojęcia.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]