Zdrowie yorkshire terriera zależne jest od właściwego pokarmu i warunków bytowych stworzenia, a także od troskliwej opieki jego właściciela. Należy nie zapominać, że jest to żywa istota o „dużym” sercu i doskonały przyjaciel człowieka.
Zdrowie yorkshire terriera to nie tylko profilaktyczne badania, ale również zapobieganie chorobom. Rasa ta dzięki swojej nieprzeciętnej inteligencji, błyskotliwości i odwadze posiada duże grono wielbicieli. York jest psem ozdobnym i wspaniałym towarzyszem człowieka zarówno w małym mieszkaniu, jak również w dużym domu. Posiada wszelkie predyspozycje psa rodzinnego, który ze względu na delikatną tchawicę nie powinien nosić obroży, tylko szelki.
Szczepienia
York jest delikatnym zwierzęciem, które jest nieodporne na warunki atmosferyczne i szybko przemarza, tym bardziej, że nie posiada podszerstka, tylko włos rosnący przez całe życie, jak u człowieka. Przed niską temperaturą należy go zabezpieczyć. Czasami cierpi na problemy ortopedyczne czy choroby dziąseł i ma skłonności do próchnicy zębów. Zalecane są badania: oczu, wątroby i kolana ze względu na możliwość zwichnięcia rzepki.
Zdrowie yorkshire terriera to nie tylko zbilansowana dieta, pielęgnacja i spacery, ale także szczepienia, które w większości przypadków stanowią bardzo skuteczną metodę zapobiegania chorobom zakaźnym. Przed szczepieniami szczenię powinno zostać odrobaczone.
Według zaleceń wielu weterynarzy należy szczepić już sześciotygodniowe maluchy.
Psy można zaszczepić przeciwko niżej podanym chorobom:
- wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
- nosówce,
- parwowirozie,
- leptospirozie,
- zakaźnemu zapaleniu wątroby,
- coronawirozie.
Szczepienia powinny powtarzane być corocznie, do końca życia psa. Symptomami choroby może być wiele podejrzanych objawów. Na przykład: brak apetytu, apatia, niepokój, osowiałość, uporczywe wymioty, wyciek z nosa czy oczu oraz biegunka.
Pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne
Zdrowie yorkshire terriera może zostać zakłócone przez różnorodne pasożyty wewnętrzne, jak również zewnętrzne. Glisty i tasiemce należą do pasożytów wewnętrznych i mogą hamować prawidłowy rozwój małego pieska, dlatego odrobaczenie szczenięcia jest bardzo ważne w jego życiu. Pasożyty wewnętrzne umiejscawiają się w jelicie cienkim zwierzęcia.
Glisty są szczególnie niebezpieczne dla młodych psów, zwłaszcza szczeniąt w wieku pomiędzy trzecim, a dziesiątym tygodniem życia. U dorosłego czworonoga część larw żyje w jego mięśniach. U suki ciężarnej larwy uaktywniają się od 42 dnia, gdzie wraz z krwią przenoszone są do płodów. Odrobaczenie szczeniąt należy przeprowadzać co dwa tygodnie, aż do skutku.
Tasiemce podobnie, jak larwy żyją w jelicie cienkim psa. Przyczyną rozwoju tasiemca jest żywiciel pośredni lub zjedzenie przez pupila zakażonego mięsa. Ochrona psa przed tasiemcem polega na zabezpieczenie go przed inwazją pcheł i nie podawaniu surowego mięsa z nieznanego źródła.
Pchły i kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych. Pchły mogą przeskoczyć na pupila nie tylko z innego psa, ale także z otoczenia. Natomiast kleszcze często spadają z drzew, krzewów i trawy podczas spacerów pupila w parku, ogrodzie czy lesie. Pasożyty zewnętrzne są nosicielami wielu chorób, dlatego należy zabezpieczyć czworonoga specjalnymi preparatami, np. można kupić różnego rodzaju spray.
Choroby zakaźne
Zdrowie yorkshire terriera to zabezpieczania pupila przed atakiem chorób zakaźnych, poprzez zastosowanie odpowiednich szczepień. Jeden zastrzyk może być zabezpieczeniem przed kilkoma wirusami.
Do chorób zakaźnych należy zaliczyć:
- Wściekliznę, która jest chorobą kończącą się śmiercią i nie podlega leczeniu. Zakażenie następuje w przypadku ugryzienia przez chore zwierzę, polizania czy przez kontakt chorego osobnika z uszkodzoną skórą zdrowego czworonoga.
- Nosówkę, która jest najczęściej spotykaną chorobą psów i jest bardzo zaraźliwa, szerząc się przez kontakt bezpośredni. Na zachorowanie podatne są najbardziej młode psy. Wyleczona nosówka pozostawia po sobie nieodwracalne ślady w formie: wrażliwości na przeziębienia, ubytku szkliwa i złogów kamienia nazębnego, a także nieżytu przewodu pokarmowego.
- Parwowirozę, która atakuje przede wszystkim przewód pokarmowy. Pupil może ulec zarażeniu przez kontakt bezpośredni z chorym zwierzęciem lub przez jego wydaliny. Szczególnie podatne na tę chorobę są szczenięta pomiędzy 6 tygodniem, a 6 miesiącem życia.
- Zakaźne zapalenie wątroby. Choroba przenosi się poprzez kontakt bezpośredni z chorym osobnikiem, polizanie moczu, śliny czy kału chorego zwierzęcia. Choroba ta ma najcięższy przebieg u czworonoga w pierwszych miesiącach życia.
- Coronawirozę, która jest szczególnie niebezpieczna dla szczenięcia. Zakażenie następuje przez kontakt bezpośredni ze śliną lub odchodami chorego stworzenia. W początkowym stadium choroby występuje utrata apetytu i depresja, a dopiero w późniejszym etapie choroby pojawia się biegunka.
Zdrowie yorkshire terriera wymaga od jego opiekuna obserwacji pupila, a w razie pojawienia się niepokojących objawów chorobowych należy, jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii, szczególnie w przypadku, gdy pupil oprócz przyspieszonego oddechu ma gorączkę. Zdrowy york ma słodkie spojrzenie, jest żywotny, kochający spacery, zabawy, a przede wszystkim jest szczęśliwy i radosny.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]