Pumi to to węgierski klejnot wśród psów pasterskich. Spełnia świetnie swe zadanie jako pomocnik pasterza i pies stróżujący. Niektóre osobniki większych rozmiarów doskonale sprawdzają się w roli czworonoga służbowego i śledczego. Jest bardzo inteligentny pies, który posiada żywy temperament.
Pumi to bardzo urokliwy pies, który przyciąga uwagę swoim nieprzeciętnym wyglądem. Jest to niezwykła rasa psa pochodząca z Węgier, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Pies ten wyróżnia się kręconą sierścią, która przypomina owczą wełnę. Pumi to idealny towarzysz dla ludzi aktywnych, mających czas i chęci na długie spacery, zabawy i treningi.
Krótka historia rasy
Pumi to typowy pies pasterski, znany jest już od XVII wieku. Rasa ta prawdopodobnie powstała w wyniku krzyżowania miejscowych węgierskich psów pasterskich, zwłaszcza puli z małymi i średnimi psami pasterskimi briard i niemieckimi szpicami. Pumi w wyniku krzyżowań posiada półstojące uszy i bardzo ciekawą sierść.
Na początku te dwie rasy: puli i pumi niewiele różniły się od siebie. Dopiero konkretny podział nastąpił w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Oficjalny wzorzec tej rasy zatwierdzono dopiero w 1960 roku. Został wpisany do rejestru pod liczbą 56 przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Współcześnie również wykorzystywany jest do pasienia owiec na nizinie węgierskiej.
Wygląd
Pumi jest psem średniego wzrostu o kwadratowej sylwetce i wyglądzie bezpretensjonalnym. Wielkość psa w kłębie mieści się w przedziale 41-47 cm, a suki wynosi w granicach 38-44 cm. Natomiast masa ciała psa waha się w granicach 10-15 kg, a suki 9-13 kg. Idealna waga to 12-13 kg. Klatka piersiowa długa, umiarkowanie szeroka i głęboka.
Grzbiet dość krótki, zwarty i prosty, a żebra dobrze wysklepione. Głowa dość długa i wąska, a stop ledwie zauważalny. Zgryz nożycowy, szczęka i żuchwa o pełnym uzębieniu. Nos o prostym grzbiecie, koloru czarnego. Wargi o czarnej barwie ściśle przylegają do zębów. Oczy bystre o żywym i mądrym spojrzeniu.
Uszy są sterczące załamane na końcach i skierowane do przodu, które nadają głowie ekscentryczny wyraz. Szyja jest stosunkowo krótka i muskularna. Dobrze ukątowane nogi, które umożliwiają wytrwały i posuwisty chód. Łopatki przednich kończyn ściśle przylegają do klatki piersiowej.
Kończyny przednie są prosto ustawione i niezbyt szeroko. Podłudzia i uda kończyn tylnych silnie umięśnione. Rozstawienie kończyn tylnych trochę szersze niż przednich. Łapy przednich nóg silne, krótkie i zaokrąglone, a pazury zwarte i dobrze rozwinięte. Łapy tylnych kończyn są dłuższe, a pazury silniejsze.
Wszystkie cztery podeszwy są elastyczne i twarde. Pumi ma ogon koliście zakręcony nad zadem. Dawniej ogon skracany był do 2/3 długości, obecnie jest naturalny. Posiada dwuwarstwową szatę, kędzierzawy, krótki, sprężysty i skręcony włos okrywowy i puszyste podszycie.
Pumi posiada sierść niedrutowaną, niegładką i niespilśnioną w sznury. Umaszczenie może być szare, popielate bądź czarne jednolite. Wyróżnia się bardzo interesującym wyglądem, zwłaszcza ze względu na swój specyficzny włos. Pumi dożywa do 16 lat, a nawet dłużej, jeżeli ma zapewnioną odpowiednią opiekę.
Charakter i temperament
Pumi jest bardzo aktywnym i żywotnym psem o dość pogodnym usposobieniu. Jest również bardzo inteligentny i posłuszny w wykonywaniu poleceń. Szybko uczy się nowych komend i uwielbia różnego rodzaju aktywności. Rasa niewybredna i odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne.
Pumi uwielbia długie spacery i zabawy z innymi psami. Jest to towarzyska i przyjazna rasa o łagodnym usposobieniu i dużym temperamencie. Potrzebuje znacznej dawki ruchu i stymulacji umysłowej, żeby być szczęśliwym psem. Z natury jest odważny i pewny siebie. Nie boi się nowych wyzwań i chętnie eksploruje otoczenie.
Dzięki swojej budowie ciała i zwinności, jest doskonałym towarzyszem w różnych aktywnościach, takich jak agility czy frisbee. Pumi jest bardzo lojalny w stosunku do swojego właściciela, z którym chętnie spędza czas. Chociaż jest bardzo przywiązany do swojej ludzkiej rodziny, to jednak ma też swoją silną wolę i potrzebuje pewnej dozy niezależności.
Potrzebuje konsekwentnego szkolenia i socjalizacji od wieku szczenięcego. Dzięki temu będzie posłusznym i dobrze wychowanym czworonogiem. Ważne jest, żeby miał kontakt z innymi psami i ludźmi od najmłodszych lat. Jednak, ze względu na swoją potrzebę aktywności, może nie być idealnym wyborem dla osób starszych lub o bardziej spokojnym trybie życia.
Pielęgnacja pumi
Pumi wymaga regularnego czesania ze względu na swoją kręconą sierść. Włos trzeba trymować, a strzyżenie należy całkowicie wykluczyć. Pielęgnacja jego szaty jest pracochłonna oraz wymaga poświęcenia trochę czasu i zaangażowania. Jednak z odpowiednimi akcesoriami i regularnością, utrzymanie pięknego wyglądu pumi nie będzie stanowiło problemu.
Pielęgnacja pumi polega na:
- Czesaniu i trymowaniu:
- Regularne czesanie. Pumi powinien być czesany przynajmniej 3-4 razy w tygodniu.
- Akcesoria do pielęgnacji sierści. Najlepiej sprawdzą się grzebienie o szeroko rozstawionych zębach, które delikatnie rozplączą kołtuny. Należy unikać szczotek, które mogą uszkodzić strukturę włosa.
- Trymowanie włosa. Co kilka miesięcy konieczne jest trymowanie sierści. Polega ono na usuwaniu martwych włosów, co zapobiega filcowaniu i utrzymuje sierść w zdrowiu. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego groomera. Niektórzy lekarze weterynarii również trudnią się strzyżeniem i trymowaniem psiej sierści.
- Kąpieli:
- Regularnie, ale niezbyt często. Pumi nie wymaga częstych kąpieli. Zbyt częste mycie może wysuszać skórę i sierść.
- Szampon. Należy wybrać szampony łagodne dla psów o długiej sierści, które nie podrażniają skóry.
- Odżywka. Po kąpieli warto zastosować odżywkę, która nawilży i ułatwi rozczesywanie sierści.
- Pielęgnacji uszu i pazurów:
- Uszy. Należy regularnie sprawdzać psie uszy i w przypadku niedomagań skontaktować się z weterynarzem.
- Pazury. Regularne przycinanie pazurów jest konieczne, jeżeli pies nie będzie ścierał ich w naturalny sposób. Systematyczne spacery po twardej nawierzchni powinny zahamować rozrastanie pazurów tym bardziej, że pumi jest psem aktywnym.
- Higiena jamy ustnej:
- Szczotkowanie zębów. Regularne szczotkowanie zębów jest potrzebne dla higieny jamy ustnej psa. Należy przy tym użyć specjalnej szczoteczki i pasty do zębów dla psich towarzyszy. Takie zabiegi minimalizują zapalenie dziąseł i tworzenia się kamienia nazębnego.
- Diecie:
- Zdrowa dieta. Prawidłowo zbilansowana dieta i dobrze wyważona wpływa pozytywnie na wygląd sierści i skóry oraz pozwoli psu zachować dobrą kondycję.
Pumi to bardzo interesujący pies, którego należy otoczyć właściwą opieką. Jeżeli będzie miał jakiekolwiek problemy ze skórą czy sierścią, to trzeba zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Jednak nie należy zapominać, że każdy czworonożny przyjaciel jest inny i może mieć własne indywidualne potrzeby.
Pumi wyróżnia się interesującym wyglądem, zwłaszcza ze względu na swój ekscentryczny włos. Jest psem szczekliwym, co może niektórym osobom przeszkadzać. Posiada silny instynkt stróżujący, dlatego nadaje się na psa rodzinnego i pilnującego gospodarstwa. Nie jest polecany dla alergików. Rasa ta jest atrakcyjna, ale w Polsce jest trudna do zdobycia.