GeoZoo » Kot » Pokarm dla dorosłych kotów
Pokarm dla dorosłych kotów

Pokarm dla dorosłych kotów

Pokarm dla dorosłych kotów przeznaczony jest dla zwierząt żyjących na wolności i w warunkach domowych. W sklepach dostępne są gotowe karmy komercyjne. Można też skorzystać z reklamowanego kociego cateringu, przyrządzonego według zapotrzebowania i specjalnej receptury dla kotów.

Pokarm dla dorosłych kotów powinien być pachnący i smakowity. Należy jednak nie zapominać o rozmaitych gustach kulinarnych kotów. Niektóre kocie czworonogi są łasuchami, a inne mogą być niejadkami. Z tego względu skład, wartość energetyczną i ilość posiłków trzeba indywidualnie dopasować do wymagań naszego pupila.  

Koty podwórkowe

Pokarm dla dorosłych kotów podwórkowych można podawać 1-2 razy dziennie. Ilość podanego pokarmu zależy od pory roku, stopnia wygłodzenia i stanie fizjologicznym zwierzęcia czy smaczności potrawy. Koty piwniczno-podwórkowe są zwykle mniej wybredne od mieszkaniowych. Jest to spowodowane ich stylem życia.

Koty podwórkowe  więcej biegają, niekiedy głodują i marzną. Sprawia to, że przeżywają ciągle stresy co oznacza, że wolność ma też swoją cenę. Funkcjonując w ten sposób, koty posiadają więc większe zapotrzebowanie energetyczne i ilościowe niż koty domowe. Z tego powodu kotom żyjącym na wolności nie grozi nadmierna masa ciała, pomimo wysokiej zawartości węglowodanów w karmie.

Gotowe karmy

Pokarm dla dorosłych kotów dostępny jest na rynku w formie gotowych karm komercyjnych. Pokarmy gotowe są dla kotów nadzwyczaj wygodne i dość opłacalne. I łatwe w Polsce do zdobycia. Nie brakuje przeróżnych rodzajów kocich karm, takich jak granulaty, pasztety, kawałki mięsa w sosie czy w galarecie.

Jak jest wiadomo koty różnią się pod względem upodobań pokarmowych. Należy więc przekonać się, który pokarm pupilowi będzie najbardziej odpowiadał i taki w przyszłości dla niego kupować. Tego typu pokarmy są zwykle przyrządzane w konserwach i w suchych granulatach. Karmy suche można kotu podawać w stanie sypkim lub w mleku czy w wodzie.

Dobrym rozwiązaniem jest też dodanie suchej karmy do potraw. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nasz kot może nie zaakceptować żadnej z gotowych karm komercyjnych, pomimo że teoretycznie zawierają one wszystkie składniki niezbędne dla kota w odpowiednich proporcjach i są pachnące.

Może również zdarzyć się sytuacja odwrotna, że kot upodoba sobie jeden rodzaj karmy i nie będzie chciał jeść nic innego. Obie sytuacje nie są w pełni korzystne, ponieważ karma gotowa powinna być dodatkiem do innych przyrządzonych potraw. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie koty tolerują mleko.

Pokarm świeży

Pokarm dla dorosłych kotów można sporządzić samodzielnie z pełnowartościowych składników w odpowiednich proporcjach. Mięso i skład warzyw należy dobrać do wymagań naszego podopiecznego. Do potraw należy dodawać gotowany ryż lub kaszę czy makaron. Gęstość potrawy trzeba regulować przez dodawanie wody lub płatków owianych.

Na zakończenie można dołożyć 1 łyżkę pełnego mleka w proszku. Co kilka dni tłuszcze zwierzęce dobrze jest zastąpić 1-2 łyżkami oleju słonecznikowego lub sojowego, a niekiedy tranu. Pokarm dla kota najlepiej gotować w garnku emaliowanym. Kolejność dodawania składników uzależniona jest od czasu gotowania, jakiego wymagają po osiągnięciu pożądanej miękkości.

Niezbędne jest częste mieszanie potrawy podczas gotowania. Większość porcji przygotowanego pokarmu można przechowywać w lodówce, ale koty wolą posiłki świeżo przyrządzone. Wszystkie składniki po krótkotrwałym gotowaniu można zmiksować w mikserze o dużej mocy albo zemleć w maszynce do mięsa.

W dalszej kolejności trzeba zapiec w piekarniku do uzyskania konsystencji pasztetu. Taki pokarm można podzielić na jednorazowe porcje i przechowywać w zamrażalniku, co zaoszczędzi nasz czas. Zieleninę i witaminy należy podawać tuż przed posiłku przez osiągnięcie przez niego temperatury pokojowej.

Kot powinien mieć dostęp do świeżej i czystej wody w nieograniczonej ilości, którą w czasie upałów trzeba zmieniać kilka razy w ciągu doby. Naturalnym napojem dorosłych kotów jest woda. Koty spożywając pokarm w miarę wilgotny i nieprzesolony i przy umiarkowanej temperaturze nie piją często.

Najczęściej koci przyjaciele uwielbiają pić wodę bezpośrednio spływającą z kranu, stojąc na krawędzi umywalki lub zlewozmywaka. Większość dojrzałych kotów ma zwykle zaburzenia jelitowe po wypiciu mleka, które można zastąpić jogurtem naturalnym albo niekwaśnym, białym serem w zależności od upodobania pupila.

Popełniane błędy żywieniowe

Pokarm dla dorosłych kotów powinien być urozmaicony i smakowity. Błędy w żywieniu najczęściej polegają na jednostronności i monotonii. Najważniejsze jest zapewnienie dostatecznej ilości i różnorodności białek zwierzęcych. Niektórzy opiekunowie podają swoim kotom wyłącznie mięso drobiowe lub wołowe czy ryby.

Doprowadzają w ten sposób do sytuacji, że kot nie akceptuje żadnego innego pokarmu, a co najgorsze zaczyna chorować na: zaparcia, niedobarwienie sierści, wadliwy rozwój: kośćca, kamienice moczowe i wiele innych dolegliwości spowodowanych złą dietą. Zapewniając kotu zdrowy tryb życia trzeba od wieku niemowlęcego przyzwyczajać go do szerokiego jadłospisu.

Koci towarzysz powinien jadać podobne potrawy jak ludzie, ale bez ostrych przypraw, nadmiaru soli, surówek używek oraz bez niektórych owoców i warzyw. Posiłki dobowe kota powinny być wzbogacone białkami zwierzęcymi, witaminami i składnikami mineralnymi.

Dobowa ilość posiłków

Pokarm dla dorosłych kotów należy podawać w odpowiednich proporcjach i odstępach czasowych. Koci żołądek nie jest przyzwyczajony do przyjmowania posiłków rzadkich i obfitych, co przejawia się tym, że nawet głodny kot kilkakrotnie odchodzi od pokarmu, po czym do niego wraca.

Niektóre koty po spożyciu większej porcji pokarmu, który im smakuje natychmiast wymiotują. Koty, które otrzymują jedzenie 1-2 razy dziennie stają się łakome i kradną pożywienie. Trzeba zapamiętać, że każde stworzenie jest indywidualnością, również pod względem fizjologicznym. Może trawić jedzenie szybciej albo wolniej.

Poza tym poszczególne składniki pokarmowe przyswaja lepiej lub gorzej. Nie każdy kot jednakowo wydatkuje nadmiar energii. Ważny jest też wiek kociego towarzysza. Najczęściej największego apetytu koty nabierają pod wieczór, niejednokrotnie lubią pożywiać się w nocy. Z tego względu porcja w tym czasie powinna być największa.

Podstawowe trzy posiłki należy w ciągu doby urozmaicić różnymi przysmakami i nie tylko przy specjalnych okazjach. Smakołyki i wartość energetyczną podstawowych posiłków ograniczamy, jeżeli kot ma tendencję do tycia i zażywa mało ruchu.

Jednak nie wolno takiego kota skazywać na wielogodzinną głodówkę, a szczególnie całodobową, co obciąża jego żołądek i samopoczucie oraz deformuje go psychicznie. Kot dorosły ważący około 4 kg powinien dostawać około 34 dag karmy, kastrowany – 25 dag, a ciężarna kotka – 35 dag.

Podsumowując

Posiłki dla dorosłych kotów nie są łatwe do samodzielnego przygotowania. Jednak warto jest przynajmniej jedno danie w ciągu doby zastąpić gotowaną potrawą. Przede wszystkim w dzisiejszych czasach nie ma problemu zamówić telefonicznie koci catering zgodnie z upodobaniem kulinarnym naszego pupila. W ten sposób zapewnimy kotu zdrowy i pełnowartościowy posiłek.

Scroll to Top