Prętnik miodowy to królestwo: zwierząt, typ: strunowców, gromada: promieniopłetwych. Należy do rzędu okoniokształtnych z rodziny guramiowatych. Jest to słodkowodna ryba akwariowa, której dodatkowym układem oddechowym jest labirynt. W środowisku naturalnym występuje w Azji.
Prętnik miodowy to Trichopodus sota. W naturze ryby te zamieszkują wody Indii, Neapolu i Bangladeszu. Takson ten bytuje w rozlewiskach Gangesu, które tworzą liczne jeziorka i niewysychające kałuże na terenach zabagnionych. Prętniki miodowe są również mieszkańcami ogrodów zoologicznych w dziale akwarystyki.
Zasięg występowania
Prętnik miodowy ma spokojną naturę, co pozwala na jego pielęgnację w akwarium towarzyskim. Zajmuje wody stojące i płynące o powolnym nurcie, tak jak małe jeziora, stawy, rowy nawadniające, zalane pola. Występuje również w rzekach. Bytuje w siedliskach z bujną roślinnością. Gatunek ten łatwo adoptuje się w różnych warunkach środowiskowych.
Prętniki często trzymane są w akwariach typu holenderskiego, gdzie do wody dostarczone są duże dawki dwutlenku węgla (CO2). Gaz ten stanowi rodzaj nawozu dla roślin. Jest on niezbędny do uprawniania w zbiorniku delikatnych gatunków roślin. Ryby te posiadają identyczne wymagania życiowe jak prętnik trójbarwny czyli Trichogaster chuna, z którym są blisko spokrewnione.
Charakterystyka ogólna
Prętnik miodowy to nieduża ryba akwariowa o ciekawym ubarwieniu. W ich umaszczeniu dominuje kolor żółto-pomarańczowy, który jest na grzbiecie trochę przyciemniony. Płetwa grzbietowa jest żółtej barwy, która na końcowym odcinku zakończonym w szpic ma czerwone przebarwienie. Płetwa ogonowa jest czerwonego koloru z nieco półkolistym brzegiem.
Czerwona płetwa odbytowa ostro zakończona jest u samców, a u samic posiada półkolisty kształt. Dorastają do 5 cm długości. Jest to bardzo delikatna ryba, potrzebująca wody o niewielkiej ilości związków azotowych, których nadmiar w zbiorniku bywa dla nich bardzo niebezpieczny, a nawet zabójczy.
W takich niekorzystnych warunkach w bardzo szybkim tempie dochodzi do obniżenia ich naturalnej bariery odpornościowej. Pokarmem tych ryb są drobne bezkręgowce wodne. Prętnik miodowy mało odporny jest na infekcje bakteryjne, stresy czy pasożyty. Te spokojne i powolne ryby mogą bytować do 10 roku życia.
Rozmnażanie prętników
Prętnik miodowy jest rybą jajorodną, ale nie jest gatunkiem ławicowym. Przed tarłem dobrana para wspólnie broni wybranego rewiru. Samiec buduje na powierzchni wody pieniste gniazdo, wplatając w nie czasami różne odpady roślinne. Pod gniazdem, odbywa się tarło. Polega ono na owinięciu się samca wokół samicy i odwróceniu jej brzuchem do góry, a następnie uciska brzuch samicy, która wydala ikrę.
Samiec zapładnia jaja i umieszcza złożoną ikrę w gnieździe. Opiekuje się on także ikrą i larwami, odganiając samicę, z którą wcześniej zgodnie współpracował. Samiec pilnuje wylęgu przez kilka dni po wykluciu. W takiej sytuacji samiczka powinna zostać odłowiona do innego zbiornika, żeby samiec mógł opiekować się potomstwem.
Podsumowując prętnik miodowy to słodkowodna ryba akwariowa. Chętnie pielęgnowany jest przez akwarystów. Należy nie zapominać, że ryby te wymagają czystych wód. Prętniki miodowe wywołały kwestie sporne, ponieważ wielu systematyków uważało ten takson za podgatunek prętnika trójbarwnego. Ryby te polecane są raczej doświadczonym akwarystom.