Opieka nad afrykańską myszą pigmejską nie jest trudna i nie wymaga dużo czasu. Gryzoń ten sam potrafi zadbać o swoją higienę. Myje się dokładnie i regularnie, a ząbkami czyści pazurki. Jest to gatunek stadny, przeważnie aktywny całą dobę, a najbardziej nocą. Zamieszkuje tereny Południowo-Wschodniej Afryki.
Opieka nad afrykańską myszą pigmejską związana jest z odpowiednią dietą i warunkami higienicznymi panującymi w jej pomieszczeniu. Nie należy kąpać tych zwierzą ani trzymać w klatkach z prętami. Nie wolno również narażać myszy pigmejskiej na przeciągi, ponieważ może zachorować. Troskliwa opieka zapewni afrykańskiej myszy pigmejskiej zdrowie i witalność.
Mieszkanie myszy pigmejskiej
Opieka nad afrykańską myszą pigmejską to zakupienie dla niej odpowiedniej wielkości pojemnika, które będzie jej mieszkaniem. Pomieszczenie takie powinno posiadać podwójną wentylację, która utrzyma wymaganą temperaturę. Zbiornik należy przykryć drobną siatką o oczkach 1-4 mm, aby myszy nie wydostały się z pomieszczenia.
Zwierzątko może wspiąć się po drabince i wyskoczyć z terrarium. Dobrym pomieszczeniem do chowu jest także faunabox. Takie pojemniki są na rynku dostępne w różnych rozmiarach. Wykonane są zwykle z wysokiej jakości plastiku. Pomieszczenie takie ma dobrze dopasowaną pokrywę, która jest w całości wentylowana.
Faunaboxy posiadają też dodatkową wentylację. W pokrywie znajdują się dwa małe otwory, które mogą być wykorzystane do doprowadzenia czujnika temperatury do wnętrza pojemnika. Faunabox często wyposażony jest od spodu w plastikowe stopki, co umożliwia postawienie go na macie grzewczej.
Wymiary minimalnego pomieszczenia dla pary to: 50 x 25 x 20. Myszy pigmejskie wymagają ciepłego mieszkania, ponieważ łatwo ulegają przeziębieniu. Optymalna temperatura powietrza powinna mieścić się w przedziale 22-28oC. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na niską temperaturę.
Wychłodzenie organizmu może doprowadzić do choroby i szybkiej śmierci. Dobrze jest zamontować emiter ciepła, matę grzewczą lub żarówkę, która umożliwi obserwowanie zwierząt nocą. Mocz tych gryzoni nie wydziela nieprzyjemnej woni. Oswojenie ich nie jest łatwe, ponieważ w stosunku do ludzi są płochliwe i nieufne.
Wyposażenie mieszkania myszy pigmejskiej
Opieka nad afrykańską myszą pigmejską wymaga właściwego wyposażenia terrarium lub faunaboxu. Powinno ono przypominać środowisko naturalne. Podstawowym wyposażeniem są małe naczynia na pokarm i wodę. Doskonale sprawdza się automatyczne poidełko, umiejscowione kilka centymetrów nad podłożem.
Dobrze jest również przygotować rozmaite kryjówki. Na przykład rurki ceramiczne, kamienie, drabinki, gałęzie, korę, łupiny orzechów i zabawki. Nie powinno również zabraknąć gałęzi, kamieni i konarów, które myszy pigmejskie lubią ogryzać. Na rynku dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać.
Mogą to być również rolki po papierze toaletowym czy ręczniku. Grubość podłoża w terrarium powinna wynosić około 8 cm. Do tego doskonale nadaje się gruba warstwa trocin wymieszana z sianem. Można również pokryć dno pomieszczenia zwykłym piaskiem i zalać go przegotowaną wodą.
Po odparowaniu wody gryzonie te mogą kopać w podłożu trwalsze jamki i tunele. Same trociny nie sprawdzają się jako materiał budulcowy. Natomiast z suchych traw łąkowych myszy pigmejskie będą miały dobry materiał na gniazdo. Zwierzęta te nie niszczą wyposażenia swojego pomieszczenia.
Higieniczne warunki bytowania
Opieka nad afrykańską myszą pigmejską wymaga wiedzy i przestrzegania regularnych zabiegów higienicznych. Miseczki na wodę i pokarm należy utrzymywać w należytej czystości. Myszy pigmejskie są bardzo wrażliwe na niedobór wody i pożywienia. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę oraz usuwać niespożyty pokarm.
Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia. Poza tym do zadań opiekuna należy regularne sprzątanie mieszkania myszy pigmejskiej. Podłoże w pomieszczeniu trzeba wymieniać w razie potrzeby.
Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą musimy umyć pojemnik gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Myszy pigmejskie nie powinny trzymane być w nadmiernym zagęszczeniu, żeby nie dochodziło do walk pomiędzy samcami. Higieniczne warunki pozwolą zwierzęciu cieszyć się dobrym zdrowiem.
Dom bez zagrożeń
Opieka nad afrykańską myszą pigmejską nie jest czasochłonna ani nie wymaga dużo pracy. Trzeba jednak zwierzęciu zapewnić bezpieczne bytowanie, pozbawione stresu. Co jakiś czas można wypuszczać pupila z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Najlepiej wypuścić gryzonia w pokoju bez mebli.
Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby nie stanowiły zagrożenia dla zwierzątka. Należy uprzątnąć zbędne przedmioty, a zwłaszcza foliowe torebki. Drzwi pokoju, w którym biega mysz pigmejska powinny zostać zamknięte, co uniemożliwi jej ucieczkę.
Po wypuszczeniu afrykańskiej myszy pigmejskiej z klatki, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Gryzonie należy izolować od psów i kotów. Jeśli mysz pigmejska na swej drodze napotka te zwierzęta, to przestraszona zastygnie bez ruchu albo zacznie uciekać. Tych podstawowych zasad warto jest przestrzegać.
Opieka nad afrykańską myszą pigmejską przekłada się na jej psychiczne i fizyczne zdrowie. Wpływa też na jej samopoczucie i rozmnażanie. Zdrowe osobniki są bystre i radosne oraz wysoko skaczą i szybko biegają. Zwierzęta te są bardzo aktywne i ciekawskie. Dobrze traktowana mysz pigmejska może dożyć sędziwego wieku, wynoszącego około 4 lata.