Klatkowy trening przeznaczony jest przede wszystkim dla wyciszenia psów, które są nadmiernie pobudliwe. Poza tym klatka kennelowa potrzebna jest, gdy pupil demoluje mieszkanie pod nieobecność domowników. Niszczenie przedmiotów jest przejawem psiej nudy lub stresu spowodowanego samotnością.
Klatkowy trening nie potrzeba przeprowadzać z każdym psem. Przed zamknięciem podopiecznego w klatce kennelowej należy wcześniej go do tego odpowiednio przygotować. Nie można czworonoga zamykać w niej na siłę, ponieważ klatka ma być miejscem bezpiecznego odpoczynku. Klatka nie może być stosowana w formie kary dla psa. Trening klatkowy musi być przeprowadzony umiejętnie, żeby nie wywołać u psa traumy.
Klatka kennelowa
Klatkowy trening może stać się również pomocny w przypadku nauki czworonoga czystości, w podróży czy samochodzie podczas transportu. Szczenię zamknięte w klatce nie będzie chciało zanieczyszczać swojego legowiska. W poznanej przestrzeni klatkowej pies może czuć się odprężony, zwłaszcza w nieznanym mu otoczeniu. Uniwersalne, bezpieczne i wytrzymałe dla czworonogów są klatki składane.
Najczęściej wykonane są one w rozmaitych kolorach z metalu i tworzywa sztucznego. Pomieszczenie to może być również materiałowe. Klatki różnią się między sobą głównie rozmiarami i ceną. Posiadają innowacyjne rozwiązanie, ponieważ można je szybko złożyć, co ułatwia podróżowanie. Dół jest również wyjmowany, co pozwala bezproblemowo czyścić klatkę.
Klatka posiada też odpowiedniej wielkości drzwi, często nawet podwójne: przednie i boczne. Podawane są wymiary klatki i często propozycje dopasowania jej do konkretnej psiej rasy. Może być też dodatkowo wyposażona w poduszkę do odpoczynku lub spania. Często klatka kennelowa przystosowana jest do domowego wnętrza.
Może być wykorzystywana również do spania w mieszkaniu i na zewnątrz. Należy ustawić ją w bezpiecznym miejscu, unikając szlaków komunikacyjnych domowników. Najlepiej w pokoju, gdzie często przesiaduje ludzka rodzina czworonoga. Dla psa ważny jest kontakt socjalny z człowiekiem. Nie są wskazane zbyt obszerna klatka kennelowa.
Szkolenie klatkowe
Klatkowy trening należy przeprowadzać etapami, wykazując cierpliwość dla szkolonego psa. Z klatką pies powinien mieć pozytywne skojarzenia. Potrzebny jest systematyczny i rzetelny trening. W takim pomieszczeniu nie powinno zabraknąć miski ze świeżą i czystą wodą. W klatce nie wolno zamykać czworonoga przed wcześniejszym oswojeniem się z nią i wbrew jego woli.
Pies może nauczyć się wchodzenia do klatki na określoną komendę. Zwykle sygnałem do tego jest słowo „klatka”. Motywacja psa najczęściej ulega zwiększeniu, jeżeli pupil otrzyma swój ulubiony przysmak. Niektóre psy łase są również na pochwałę. W klatce można również umieścić jeden z dobowych posiłków podopiecznego.
Szkolenie powinno zostać podzielone na kilka sesji. Przed rozpoczęciem trzeba przygotować dużo smakowitych nagród wielkości ziarna grochu. Czas pozostawania w klatce można wydłużać za pomocą treningu z użyciem klikera. Jeżeli pies podczas ćwiczeń zaczyna skowyczeć lub szczekać, należy wypuścić go z klatki jak się uspokoi.
W przeciwnym razie będzie stosował te metody, zachowując się głośno. Z drugiej strony nie można długo pozostawiać zwierzęcia w klatce, gdy ono sygnalizuje nam swoje niezadowolenie. Istnieją przeciwnicy klatki kennelowej. Ich zdaniem jest ona dla psa więzieniem. Natomiast zwolennicy uważają klatkę za bezpieczne miejsce do wyciszenia i odpoczynku.
Poza tym należy pamiętać, że zamykać psa w klatce kennelowej można tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czworonogi to zwierzęta społeczne, które czują potrzebę kontaktu z innymi psami i człowiekiem. Z tego względu trzeba zadbać o ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego, zaspakajając ich emocjonalne wymagania.
Sesje klatkowego treningu
Klatkowy trening trzeba przeprowadzać bez pośpiechu. W żadnym przypadku nie należy zamknąć psa w klatce, jeżeli nie jest do niej przyzwyczajony. Taki trening może trwać zwykle kilka tygodni, zanim pupil zgodzi się zostać w niej zamknięty po wyjściu opiekuna z domu. W sprzedaży nie brakuje rozmaitych klatek kennelowych.
Klatkowy trening najlepiej podzielić na 7 sesji:
- Pierwsza sesja to oswajanie psa z klatką. Należy pupilowi pozwolić obwąchać jego nowe pomieszczenie. Po przygotowaniu dużej ilości nagród, otwieramy drzwi klatki i wrzucamy do niej garść smakołyków. Kiedy pies wejdzie do klatki samodzielnie i zacznie jeść, należy dorzucić mu ulubione przysmaki. Takie czynności wykonujemy przez kilka dni.
- Druga sesja dotyczy nauki wchodzenia do klatki. Należy wrzucić do niej smakołyki i poczekać jak nasz pupil wejdzie po nie, bez naszej namowy. W nagrodę dorzucamy przysmaki. Następnie trzeba przywołać psa, żeby wyszedł z klatki, np. słowem „wyjdź”. Jeżeli to zrobi należy go obficie wynagrodzić. Znowu wrzucamy przysmaki do klatki i wydajemy komendę „klatka”, wskazując ręką kierunek. Później to samo czynimy bez smakołyka. Kiedy pies nauczy się wchodzić do klatki trzeba go wynagrodzić smakołykami i słowną pochwałą. Drugą sesję warto jest powtarzać przez 3 dni.
- Trzecia sesja to zostawianie psa w klatce. Ten etap może być przeprowadzony, gdy nasz pupil chętne wchodzi do środka. Wewnątrz pomieszczenia można umieścić ulubioną zabawkę czworonoga i przymocować ją w klatce, aby pupil nie mógł wynieść jej na zewnątrz. W ten sposób przyzwyczai się do leżenia w klatce i wchodzenia do niej. Powtarzając ćwiczenie kilka razy na komendę „klatka” wrzucamy do niej za każdym razem coraz więcej smakołyków i stopniowo wydłużamy czas pobytu podopiecznego w klatce. Czynności te wykonujemy przy otwartych drzwiczkach. Do kolejnego etapu można przejść, gdy pies będzie siedział w klatce co najmniej 1 minutę.
- Czwarta sesja to zamykanie drzwiczek klatki. Powtarzane są poprzednie sesje, ale przy zamkniętych drzwiczkach klatki kennelowej. Do jej wnętrza należy wrzucać smakołyki jak najdalej od drzwiczek. Po ukończonym czwartym etapie psa należy wypuścić.
- Piąta sesja to pozostawienie psa w zamkniętej klatce w obecności opiekuna. Właściciel psa podczas tego etapu szkolenia powinien wykonywać swoje ulubione zajęcie. Może być to praca przy komputerze, czytanie książki, nauka języka obcego czy szycie na maszynie. W pokoju, w którym wykonujemy jedną z tych czynności stawiamy klatkę i wrzucamy do niej smakołyki, zabawkę czy gryzak. Zamykamy drzwiczki i zajmujemy się swoją pracą, delikatnie zerkając na pupila. Kiedy skończymy pracę albo zabraknie przysmaków czy zmaleje zainteresowanie psa zabawką, należy wypuścić go z klatki. Tę sesję najlepiej powtarzać dwa razy dziennie aż do skutku.
- Szósta sesja to zostawienie czworonoga samego w klatce. Należy kontynuować szkolenie z poprzedniej sesji. Na początku trzeba psa zostawić w klatce na krótką chwilę, a następnie stopniowo wydłużać swoją nieobecność. Najlepiej na ten czas pozostawić pupilowi ulubioną zabawkę, gryzaka i smakołyki. Pies musi przyzwyczaić się do swojego nowego pomieszczenia.
- Siódma sesja dotyczy wychodzenia z domu, kiedy pies zostaje zamknięty w klatce. Początkowo zostawiając psa zamkniętego w klatce należy wychodzić z domu na czas krótki, np. wyrzucić śmieci. Za każdym razem zamykając klatkę należy dać psu ulubiony smakołyk. Jeżeli pies będzie szczekał, piszczał, wył czy drapał czas pobytu pupila w klatce przy zamkniętych drzwiczkach należy skrócić.
Klatkowy trening powinien być dopasowany indywidualnie do osobowości psa. Rozmiar klatki powinien być dostosowany do wielkości docelowej czworonoga. Musi być na tyle duża, aby nasz pupil mógł się w niej swobodnie obrócić, stać, siedzieć i położyć się wygodnie. W zamkniętej klatce kennelowej pies nie powinien przebywać dłużej niż 5 godzin.