Amazonka żółtogłowa to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych i rodziny papugowatych. Jest to podrodzina papug neotropikalnych. Amazonka żółtogłowa jest gatunkiem średniej wielkości ptaka egzotycznego z podrodziny papug neotropikalnych.
Amazonka żółtogłowa jest papugą ozdobną z rodzaju Amazona. Wyróżnia się 4 podgatunki tych pięknych i inteligentnych papug. Amazonka żółtogłowo niekiedy nazywana jest również amazonką żółtoczelną. Nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Amazonki trzeba chronić przed zimnem i przeziębieniem.
W okresie jesienno-zimowym powinny zostać przeniesione z woliery zewnętrznej do zamkniętego i ogrzewanego pomieszczenia. Najlepiej hodować dobrze dobraną parę w obszernej wolierze. Ptakom tym należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie papugi odżywiają się podobnie.
Zasięg występowania i rozmnażanie
Amazonka żółtogłowa w naturze zamieszkuje tereny Ameryki Południowej i Panamy. Papugi te zostały introdukowane na Portoryko. Na wolności mogą występować na wysokości 850 m n.p.m. Zamieszkują lasy tropikalne, lasy sezonowo zalewane, tereny nad rzekami porośniętymi wysokimi krzakami i obszary z palmami albo sosnami. Często można je spotkać na terenach podmiejskich i blisko pól uprawnych.
Amazonka żółtogłowa nie jest trudna do rozmnażania w niewoli, ale pod warunkiem, że parze rozpłodowej stworzymy dobre warunki do życia. W środowisku naturalnym okres rozrodczy uzależniony jest od miejsca bytowania tych papug. Amazonka dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-4 lat. Gatunek ten tworzy monogamiczne pary na całe życie. Gniazda budowane są 4-15 metrów nad ziemią.
Amazonki lubią być w ciągłym ruchu i uwielbiają zabawy. Z tego względu należy zapewnić im odpowiednią porcję rozrywki na czas nieobecności domowników. Wskazane jest wkładanie do klatki czy woliery rozmaitych zabawek, przystosowanych dla ptaków. Amazonka żółtogłowa jest ufna w stosunku do swojej ludzkiej rodziny.
W warunkach hodowlanych nie należy na siłę kojarzyć par. Te papugi same powinny być sobą zainteresowane. Samica znosi 2-3 jaja i sama je wysiaduje. Po 25-26 dniach dochodzi do wylęgu młodych. Samiec opiekuje się samicą i potomstwem. Bierze udział w karmieniu piskląt i samicy w gnieździe. Po 65 dniach młode opuszczają gniazdo.
Charakterystyka gatunku
Amazonka żółtogłowa to śliczna, ale jednocześnie krzykliwa papuga. Długość ciała tego ptaka mieści się w granicach 35-38 cm, natomiast waga wynosi 340-530 g. Posiada pomarańczowe tęczówki oczne oraz czarny dziób, który u nasady jest jasny. Czasami samica jest bardziej kolorowa niż samiec. Z tego względu trudno jest odróżnić płeć tych papug.
Amazonka żółtogłowa nie jest trudnym ptakiem do oswojenia, ale jej donośny i krzykliwy głos daje się we znaki otoczeniu. Można nauczyć ją mowy, śmiechu, a nawet recytowania wierszyków i śpiewania piosenek. Po odpowiedniej socjalizacji amazonka potrafi wołać domowników po imieniu, również psa czy kota. Ptaki te są towarzyskie i uczuciowe.
Oswojona amazonka lubi kontakt z ludźmi. Jest bardzo przyjaznym stworzeniem, które nie znosi samotności. W środowisku naturalnym jest to gatunek osiadły, który tylko przenosi się lokalnie w poszukiwaniu pożywienia. Poza sezonem lęgowym występują w dużych stadach na wspólnych noclegowiskach. W niewoli dożywa 40 lat, a nawet dłużej.
Upierzenie
Amazonka żółtogłowa jest eleganckim ptakiem, godnym podziwu. W umaszczeniu tych papug zdecydowanie dominuje kolor zielony. Pióra jaskrawożółte widoczne są na ciemieniu i czole. Niekiedy pióra wokół oczu są również żółte, ale przeważnie mają barwę niebieską. Natomiast pióra na łokciach i u nasady lotek mają kolor czerwony, ale jest ich znikoma ilość.
Podsumowując amazonka żółtogłowa to atrakcyjna papuga i godna podziwu. Niejednokrotnie utrzymywana jest w domowych warunkach. Cena jej waha się w granicach 3-5 tysięcy zł. Amazonki żółtogłowe można również podziwiać w ogrodach zoologicznych. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem. Przede wszystkim amazonka żółtogłowa polecana jest pasjonatom ptaków egzotycznych.