Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą z domu. W takim przypadku ich ruch ogranicza się jedynie do powierzchni mieszkania. Temperament kota uzależniony jest od rasy i indywidualnych predyspozycji kota.
Kocie spacery mogą odbywać się z różnych powodów i na rozmaitych obszarach. Najczęściej jest to poznanie terenu i innych kotów czy znalezienie partnerki do kopulowania. Poza tym koci instynkt nakazuje kotom polować i zdobywać pożywienie. Łowieckie cechy zwierzęta te odziedziczyły po swoich przodkach. Poza tym posiadają silne potrzeby terytorialności.
Koty potrafią również spokojnie egzystować w równoległych przestrzeniach, kiedy ich ścieżki nie przecinają się często. W przeciwnym razie może dochodzić do konfliktów, a nawet do bezpośrednich starć. Relacje panujące pomiędzy kotami stają się bardziej napięte, w przypadku większej liczby osobników rywalizujących o jedno terytorium.
Styl życia dzikich i domowych kotów
Kocie spacery to penetrowanie dużych terenów zwłaszcza w przypadku kotów dzikich. Rewir pojedynczego kocura oceniany jest na 1/2 do 1 km2. Jednak ze względu na to, że polują przeważnie w pojedynkę, a ich zdobycz jest drobna, nie gonią ją kilometrami. Kot napadając na swoją zdobycz wykazuje swoje drapieżno-łowieckie korzenie.
Niektóre koty towarzyszą swojemu właścicielowi w spacerach bez szelek i smyczy. Czynią to najczęściej po to, żeby się z nim nie rozstawać. Nie znakują wówczas ani nie eksplorują terenu, a także nie polują. Czasem biegną za opiekunem galopem, aby go wyprzedzić. Następnie kładą się na drodze i czekają jak nadejdzie. Po czym pozwolą się brać na ręce.
Często również figlują i popisują się różnymi sztuczkami. Najczęściej wspinają się wtedy po pniach mijanych drzew. Kot podwórkowy po zjedzeniu posiłku, chętnie eskortuje swojego karmiciela do jego domu i czeka, że go pogłaszcze. Miejskie koty zwykle opuszczają swoje kryjówki wieczorem, kiedy czują się już bezpieczne.
Kocie spacery w środowisku naturalnym polegają na przeszukiwaniu terenu w celu polowania. Zdobywanie pokarmu związane jest z nieustającą wędrówką i poszukiwaniem nowego terytorium łowieckiego. W naturze koty wykorzystują swoje zmysły i fizyczną sprawność w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.
Kot, jako znany drapieżnik przystosowany jest do samodzielnego zdobywania pokarmu. Jego zmysł łowiecki ukierunkowany jest na szybkie i skuteczne namierzenie ofiary. Kocie mięśnie oraz budowa anatomiczna sprawia, że kot dogoni zdobycz, a następnie ją zje. Koty dzikie czy domowe nigdy nie rezygnują ze swojej łowieckiej natury.
Kot na smyczy
Kocie spacery mogą odbywać się również w dobrze dopasowanych szelkach i na smyczy. Na terenach miejskich jest to niezbędne zabezpieczenie kota przed zaginięciem, wypadkiem drogowym, psami czy wrogo nastawionymi ludźmi. Jeżeli w czasie spaceru zaistnieje zagrożenie, to jego opiekun może wziąć kota na ręce.
Na rynku dostępne są różne obroże, szelki i smycze ze specjalnym przeznaczeniem dla kotów. Najczęściej akcesoria te można kupić w sklepie zoologicznym. Obroża czy szelki powinny być wykonane z taniny lub miękkiej skóry i dopasowane do rozmiarów naszego pupila. Niektóre koty bez swojego właściciela nigdy nie wychodzą z domu.
Kocie spacery często połączone są z badaniem otoczenia, gdzie kot wyraźnie zaznacza swoje terytorium. Większość kotów domowych czeka na powrót swojego opiekuna, nigdzie nie ruszając się z mieszkania. Niektórzy właściciele wyprowadzają swoje koty na krótkie spacery, ponieważ długie są dla tych zwierząt zbyt męczące.