Kocie pazury są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu kota. Przystosowane są one do stylu życia zwierzęcia z rodziny kotowatych. Potrzebne są one kotom domowym i dzikim. Pazury przystosowane są do bytowania kota w środowisku naturalnym, zwłaszcza do obrony i polowania.
Kocie pazury utrzymywane są w stałej gotowości do działania czyli w maksymalnej ostrości. Jest to możliwe dzięki ich stałemu odnawianiu się. Wierzchnie warstwy pazurów ulegają zużyciu i spychane są w formie pochewki ku przodowi. Z czasem stają się one dla kota uciążliwe. Kot chcąc się pozbyć starych warstw pazura zaczyna drapać czyli ostrzyć pazury.
Mechanizm chowania pazurów
Kocie pazury spełniają w życiu kota istotną rolę zgodnie z naturalnymi potrzebami zwierzęcia. Pazur jest wytworem skóry, a zwłaszcza jej rogowaciejącej warstwy powierzchniowej, podobnie jak paznokieć. Produkuje go żywa i ukrwiona tkanka twórcza, która wnika do jego wnętrza od strony palca.
Jej komórki ulegają ciągłemu podziałowi, co sprzyja wzrostowi pazura. W warunkach naturalnych pazury ulegają ścieraniu. Zachowują jednak sierpowaty kształt z ostrym szpicem, ponieważ chowają się, gdy nie są potrzebne. Mogą być wysuwane i kierowane ku dołowi, działając jak chwytne palce. W stanie są skutecznie przytrzymać zdobyć czy utrzymać się na gałęzi.
Kocie pazury przygotowane są do stałej gotowości. Kot ma możliwość automatycznego wciągania na górze i wysuwania na dole pazura. Polega to na odginaniu końcowego członu kośćca palców specjalnym mięśniem ku górze. Powoduje to automatyczne cofanie pazurów, które chowają się do skórnych kieszonek.
Funkcje kocich pazurów
Kocie pazury mają do spełnienia kilka zadań. Przednie pazury kocich łap są całkowicie wciągalne i zachowują swoją igielną ostrość. Łącznie z ruchami obrotowymi przednich kończyn, koty posiadają bardzo rozszerzone możliwości manipulowania. Ich funkcje różnią się od roli pazurów znajdujących się przy tylnych kończynach.
Przednie pazury mają głównie za zadanie:
- podciągać ciało i przyczepiać się do obiektów pionowych i nachylonych, takie jak: mury, parkany, sterty kamieni czy drewna,
- chwytać i przyciągać zdobyć,
- kaleczyć przeciwnika przy ciosach i przyciągać go łapą
Natomiast pazury tylnych łap prawie wcale nie są wciągalne i ulegają naturalnemu ścieraniu podczas biegania kota.
Ich stałe wystawianie poza palce i określona sztywność przynosi trzy podstawowe korzyści:
- zapobiega obsuwaniu kocich nóg do tyłu przy szybkim biegu i odbijaniu się do skoku,
- usprawnia drapanie się,
- stwarza warunki skutecznej obrony kopnięciami w przypadku, gdy kot walczy grzbietem w dół.
Skracanie pazurów
Kocie pazury wymagają niekiedy regularnego skracana u kotów niewychodzących z domu. Do tego zabiegu należy kota przyzwyczaić stopniowo. Najlepiej przycinanie pazurów rozpocząć u paromiesięcznego kociaka. W tym okresie nie jest on jeszcze w stanie wyrządzić nimi szkody. Celem tak wczesnych zabiegów jest przyzwyczajenie do nich kota.
Obcięcia kotu pazurów może dokonać lekarz weterynarii. Jednak najlepiej wykonać zabieg ten samodzielnie. Zaoszczędzi to zwierzęciu dodatkowego stresu w związku z wizytą w lecznicy dla zwierząt. Skracanie pazurów powinno być przeprowadzone dokładnie i sprawnie. Skróceniu może ulec tylko płytka rogowa.
Należy uważać, żeby nie nastąpiło uszkodzenie miazgi pazura, która jest silnie ukrwiona i unerwiona. Pod światło widoczna jest różowa tkanka twórcza, której nie wolno jest uszkodzić. Najlepiej do obcinania kocich pazurów użyć cążków. Zabieg „manicure” trzeba przeprowadzać w spokojnej atmosferze, bez oznak przemocy.
Obcinanie pazurów powinno wykonane być na kolanach kociego opiekuna. Należy wskazującym i trzecim palcem lewej ręki oraz kciukiem podtrzymywać jego łapkę, naciskając lekko na palce pupila od dołu i od góry. W ten sposób kocie palce ulegają wyprostowaniu, a pazury ukazują się automatycznie.
Wówczas trzeba w kolejności skracać przezroczyste końce pazurów narzędziem, którego ostrza skierowane są w płaszczyźnie strzałkowej. W zależności od potrzeby przycinania i tempa odrastania pazurów powtarzamy ten zabieg. Średnio co 2-3 tygodnie. Kod domowy nie wychodzący na dwór, powinien mieć drapak przeznaczony do ostrzenia pazurów.
Kocie pazury wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie należy przycinać pazurów kotu wychodzącemu z domu, ponieważ byłby wtedy niezdolny skutecznie obronić się przed napastnikiem. Poza tym upośledzeniu uległaby możliwość szybkiej ucieczki kota na drzewo czy parkan. Kot jako drapieżnik korzysta ze swoich pazurów w zależności od potrzeb.