GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o żako
5 Ciekawostek o żako

5 Ciekawostek o żako

5 Ciekawostek o żako przybliży nam styl życia tego średniej wielkości egzotycznego ptaka z rodziny papugowatych. Do tego długowiecznego gatunku należą trzy podgatunki papug. Żako jest największą papugą afrykańską. Ze względu na poziom inteligencji papugi określane są mianem naczelnych wśród ptaków.

5 Ciekawostek o żako wzbogaci naszą wiedzę w temacie zachowania i niezwykłych umiejętności tych ptaków. W stosunku do wielkości ciała serce wszystkich papug jest bardzo duże. W środowisku naturalnym papugi te żyją w lasach deszczowych  na terenach Zachodniej i Środkowej Afryki. Ich ulubionym miejscem są Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Papugi żako zamieszkują lasy galeriowe, gęste lasy tropikalne i ich obrzeża. Najczęściej bytują w lasach z palmami Elaeis. Żako to jedne z najbardziej inteligentnych ptaków, które są marzeniem wielu ludzi. Jest to gatunek endemiczny, który często spotykany jest na plantacjach kukurydzy i zbóż, a także w ogrodach.

Wybrane ciekawostki o żako

5 Ciekawostek o żako przeznaczonych jest dla miłośników ptaków ozdobnych. Warto jest poznać zwyczaje tych interesujących papug. Żako często uważane jest za jednego z najlepiej naśladujących dźwięki ptaków. Papugi te dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Powinien on być różnorodny i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe.

Żako jest typowym ziarnojadem. Budowa języka papugi dostosowana jest do rodzaju pobieranego pożywienia. Z tego względu żako posiada tępo zakończony, mięsisty i twardy język. Żako zjada w ciągu doby około 40 g nasion i ziaren. W dawce pokarmowej nie powinno być więcej niż 20% nasion słonecznika.

5 Ciekawostek o żako pomoże podjąć decyzję o zakupie tych inteligentnych ptaków. Papugi te podatne są na choroby z powodu błędów żywieniowych i nieodpowiednich dla gatunku warunków utrzymania. Należy uwzględniać potrzeby i wymagania żako. Przy dobrej opiece papugi te mogą żyć do 70 lat, a nawet dłużej.

Do wybranych pięciu ciekawostek o żako należą:

  1. Żako występuje w trzech podgatunkach:
    • Żako kongijskie, zamieszkujące przeważnie w Kongo, Tanzanii i Zairze. Długość ciała tych ptaków wynosi około 33 cm, a waga około 405 g.
    • Żako liberyjskie, które bytuje głównie w Sierra Leone i Gwinei. Papugi te są mniejsze i ciemniejsze od pozostałych dwóch podgatunków.
    • Princeps, występujący najczęściej na wyspach Książęcej i Bioko. W hodowlach ten podgatunek żako spotykany jest sporadycznie. Papugi te wielkością zbliżone są do żako kongijskiego, ale o trochę ciemniejszym ubarwieniu.
  2. Żako kongijskie to bardzo eleganckie i atrakcyjne ptaki.  Według wielu poglądów podgatunek ten uważany jest za najlepiej naśladujący zasłyszane dźwięki.Młode żako kongijskiego wolniej dorastają i się usamodzielniają niż żako liberyjskie. Poza tym przez długi okres potrzebują ciągłego kontaktu z opiekunem.
    Ptaki te są również mniej ruchliwe od swoich mniejszych kuzynów i prawie o pół roku później uczą się naśladownictwa mowy. Żako kongijskie jest również bardziej kosztowne. Cena tego podgatunku kształtuje się w granicach 2,5-3 tysięcy złotych. Natomiast żako liberyjskie można kupić za 1,5-2 tysiące złotych.
  3. W naturze żako ma ściśle określone preferencje. Bytuje w pobliżu palm oleistych o nazwie Elaeis guinensis. Kiedy ich owoce są jeszcze niedojrzałe pobiera inny pokarm. Podczas żerowania na drzewach ptaki te nie latają, tylko wspinają się z jednej gałęzi na drugą. Szukając pokarmu najczęściej tworzą duże stada. Mogą liczyć nawet 5 tysięcy osobników. Żerują one w pobliżu ludzkich osad w celu skorzystania z zasobów upraw i sadów owocowych.
  4. W okresie gniazdowania stada papug rozpadają się na pojedyncze pary. Natomiast w niedużych grupach przebywają jeszcze młode ptaki, niemające partnera. Na terenach Wschodniej Afryki zniesienie jaj następuje od stycznia do lutego i od czerwca do lipca. Rozpoczyna się to bezpośrednio po porze deszczowej. W pobliżu rzeki Kongo lęgi żako odbywają się też w sierpniu i we wrześniu.
    Gniazda znajdują się przeważnie w starych drzewach, na wysokości nawet do 30 metrów nad ziemią. Dziuple często powiększane są przez papugi do ponad 60 cm. Zniesione jaja w ilości 2-5 sztuk wysiaduje wyłącznie samica. Okres siedzenia na jajkach wynosi około 30 dni. Po około 80 dniach życia młode opuszczają gniazdo.
  5. Dojrzałość płciową papugi żako osiągają w wieku około 5 lat. Jednak wstępne zachowanie godowe widoczne jest już u dwuletnich ptaków. W tym czasie często dobierają się parami, przeczesują sobie pióra i razem przesiadują. W niewoli trudno dobrać jest odpowiednią parę zwłaszcza ze względu na trudności w odróżnieniu płci. Niejednokrotnie konieczne są badania laboratoryjne.
    Najczęstszą metodą określenia płci jest endoskopia. Zabieg trwa kilka minut i nie jest dla papugi szkodliwy. Druga metoda rozpoznania płci polega na badaniu chromosomów płciowych. U samic są one różne, a u samców identyczne. Jest to doskonały sposób określania płci ptaków w każdym wieku. W Polsce metoda ta nie jest jeszcze stosowana.

5 Ciekawostek o żako to informacje potrzebne również dla poczatkujących hodowców. Na domowych pupili nadają się najlepiej papugi żako sztucznie odchowane przez człowieka. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to, że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

Podsumowując 5 ciekawostek o żako pozwala lepiej poznać funkcjonowanie tej papugi w środowisku naturalnym. Z gatunków średniej wielkości ptaków w polskich domach często utrzymywane są „gadające” afrykańskie papugi żako. Gatunek ten nie jest polecany alergikom, gdyż gruczoł pudrowy u żako wydziela dużo pudru.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top