10 Najpopularniejszych ryb akwariowych cieszy się największym zainteresowaniem wśród akwarystów. Specjalistyczne poradniki pozwolą prawidłowo urządzić akwarium i wybrać odpowiedni gatunek ryb. W domowych akwariach najczęściej hodowane są ryby niewymagające.
10 Najpopularniejszych ryb akwariowych często gości w polskich domach. Zwierzęta te cieszą się dużym zainteresowaniem. Niektórzy trzymają w domu psa i kota, a także ryby w zbiorniku. Stanowią one naturalną ozdobę mieszkania. Ludzie dekoracje w akwarium często dopasowują do wystroju pokoju zgodnie z panującą modą. Wielkość zbiornika uzależniona jest od rozmiarów i ilości jego mieszkańców.
Popularne ryby w polskich domach
10 Najpopularniejszych ryb akwariowych często hodowanych jest w polskich domach. Należy odpowiednio dobrać obsadę żywych organizmów świata podwodnego i nie dopuszczać do przerybiania zbiornika. Najpopularniejsze ryby polecane są zwłaszcza początkującym akwarystom. Zakup akwarium i jego urządzenie jest dosyć kosztowne i pracochłonne. Do 10 najbardziej popularnych rybich okazów należą:
Gupik pawie oczko
Gupik pawie oczko to pięknie ubarwiona ryba, która przyciąga ludzki wzrok. Należy ona do rodziny piękniczkowatych. Występuje w wielu odmianach hodowlanych, np. dwumiecz, paletka czy płomyk. Wśród odmian wyróżnia się liczne formy barwne. Należą one do ryb towarzyskich, dlatego trzymane są w grupach liczących nie mniej, niż 6 czy 8 osobników.
Karaś ozdobny
Karaś ozdobny, złota rybka, która nazywana jest również welonem należącym do rodziny karpiowatych. Jest to podgatunek karasia chińskiego. Nie występuje on w środowisku naturalnym w formie dzikiej. Ryby te powstały w wyniku selekcji przeprowadzanej w Chinach, Wietnamie i Japonii. Istnieje wiele odmian tego gatunku, które różnią się między sobą: ubarwieniem, długością oraz kształtem ciała i płetw. Jego pożywieniem są rośliny i fauna denna. Jest to bardzo popularna ryba na całym świecie.
Danio pręgowany
Danio pręgowany należący do rodziny karpiowatych. Jest rybą łagodną, bardzo ruchliwą i towarzyską. Najlepiej czuje się w niedużej grupie. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Są rybami nieagresywnymi, ale bardzo żarłocznymi. Jest to gatunek skoczny, dlatego akwarium powinno być przykryte. W Polsce znane są przeważnie czerwone, ale istnieją również zielone i żółte. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 18 – 24oC. Ryby te żyją również w środowisku naturalnym.
Mieczyk Hellera
Mieczyk Hellera to ryba z rodziny piękniczkowatych. Znosi dobrze lekkie zasolone wody. Ryby te nie powinny być trzymane w zbiornikach krótszych, niż 80 cm. W warunkach akwariowych zostały uzyskane różne formy hodowlane. Wśród tego gatunku występuje kanibalizm, dlatego samicę na czas porodu należy przenieść do oddzielnego akwarium.
Żaglowiec skalar
Żaglowiec skalar, który w naturze występuje w Ameryce Południowej i należy do rodziny pielęgnicowatych. Preferuje wody stojące lub słabo płynące. Są to ryby stadne, które do bytowania potrzebują wysokich zbiorników z korzeniami. Najlepiej hodować je w ilości 5-6 osobników w zbiorniku o minimalnej długości 150 cm. Należy podawać im pokarm żywy, suchy i karmę roślinną. Zasiedlają środkowe partie akwarium. Są to ryby jajorodne, które łatwo rozmnażają się w akwarium. Dożywają do 15 lat.
Ślepczyk jaskiniowy
Ślepczyk jaskiniowy pochodzący z rodziny kąsaczowatych. W naturze występuje na terenach Ameryki Północnej w Meksyku. Żyje w rzekach i podziemnych strumieniach. Jego pokarmem są mniejsze ryby, bezkręgowce wodne i owady. Ślepczyki jaskiniowe trzeba hodować w ilości 6-8 osobników w akwarium o długości 120 cm. Ryby te są niezwykle odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe. Nie wolno je łączyć z innymi rybami, ponieważ są bardzo żarłoczne. Spożywają każdy rodzaj pokarmu. Rozmnażanie ich jest możliwe w oddzielnych zbiornikach tarliskowych. Wspaniale radzą sobie w ogólnych akwarium pomimo, że są ślepe.
Zwinnik Blehera
Zwinnik Blehera, który występuje w Ameryce Południowej i należy do rodziny kąsaczowatych. W naturze zajmuje wody płynące, takie jak rzeki i strumienie. Nadaje się do akwariów roślinnych. Ten gatunek ryb jest łagodny i nie niszczy roślinności w zbiorniku. Osobniki obu płci osiągają długość 5 cm. Zwierzęta te są wszystkożerne. Zjadają chętnie bezkręgowce i zooplankton. Gatunek ten można rozmnażać w grupie, w której na jednego samca przypada jedna samica. Zwinnik Blehera dożywa 5 lat.
Modrook Gertrudy
Modrook Gertrudy wywodzi się z rodziny Pseudomugilidae czyli należy do małych ryb aterynokształtnych. Istnieje kilka odmian barwnych. W środowisku naturalnym występuje na obszarach Australii i Oceanii. Zamieszkuje rozlewiska rzek i małe strumienie niejednokrotnie z gęstą roślinnością. Jest to ryba małych rozmiarów o wydłużonym ciałem. Gatunek ten jest łagodny i bardzo ruchliwy. Może wyskoczyć nad powierzchnię wody, dlatego zbiornik należy przykryć. Modrooki Gertrudy powinny być hodowane w akwarium o pojemności 80 litrów.
Kardynałek chiński
Kardynałek chiński to ryba należąca do rodziny karpiowatych. W środowisku naturalnym występuje w Chinach i Wietnamie. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Nie jest zwierzęciem agresywnym i nie niszczy roślin. Najlepiej hodować je w grupach, minimum 10 osobników. Samce są nieco mniejsze, szczuplejsze i bardziej kolorowe, niż samice. Ryby te akceptują każdy rodzaj żywności. Długość akwarium nie powinna być mniejsza, niż 60 cm. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 14 – 22oC. Mogą przetrwać w niższych temperaturach, wynoszących do 5oC.
Gurami księżycowy
Gurami księżycowy to gatunek ryby z rodziny guriamowatych. Te interesujące ryby w naturze zamieszkują wody Azji. Można je spotkać w Tajlandii, Wietnamie czy Kambodży. Występują w wodach stojących z bujną roślinnością. Ryby te są wszystkożerne. Samiec posiada płetwę grzbietową wydłużoną i zaostrzoną, a samice krótszą i owalną. W warunkach domowej hodowli długość akwarium nie powinna być mniejsza, niż 120 cm.
10 Najpopularniejszych ryb akwariowych polecane jest szczególne miłośnikom tych zwierząt. Piękne rybie okazy z prawidłowo urządzonym akwarium stanowią ozdobę mieszkania. Przed zakupem ryb warto zdobyć podstawową wiedzę w zakresie nabywanego gatunku. Dobrze jest zaopatrzyć się w fachowe podręczniki. Można również skorzystać z pomocy doświadczonych akwarystów.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]