GeoZoo » Kot » Najszybszy kot
Najszybszy kot

Najszybszy kot

Najszybszy kot to gepard grzywiasty, który jest drapieżnym ssakiem. Pochodzi on z rodziny kotowatych i podrodziny kotów. Zwierzęta te należą do jednego żyjącego współcześnie rodzaju gepardów. Zasiedlają one obszary Afryki i Azji. Przeważnie przebywają na terenach parków narodowych i rezerwatów.

Najszybszy kot obejmuje jeden żyjący obecnie gatunek. Gepard grzywiasty jest również uważany za najszybsze zwierzę lądowe. Nazywany jest też grzywiastym nieruchomym pazurem i kotem leopardem. W środowisku naturalnym żyje w Afryce i na terenach południowo-zachodniej Azji. Preferuje sawanny, otwarte tereny trawiaste i półpustynne, a także środowisko górskie i suche lasy. Na terenach Iranu zajmuje solniska i obszary równinne.

Cechy zewnętrzne

Najszybszy kot ma smukłe i jednocześnie muskularne ciało. Posiada on niedużą głowę z wysoko umieszczonymi oczami i małymi okrągłymi uszami. Długość jego ciała osiąga około 135 cm, a długość ogona wynosi około 70 cm. Masa ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale 50-65 kg. Wysokość w kłębie to około 80 cm. Gepard w naturze dożywa 14 lat, a w ogrodach zoologicznych nawet 20 lat.

Najszybszy kot ma wąską talię i obszerną klatkę piersiową. Posiada on długie i zwinne łapy, giętki kręgosłup i duże nozdrza, co ułatwia mu szybki pościg za zdobyczą. Pazury są tępo zakończone i niewiele zakrzywione. Samice są mniejsze od samców. Poza tym posiadają mniejszą głowę i mniej muskularne ciało.

Gepard wyróżnia się pięknym i bardzo gęstym futrem z czarnymi cętkami. Od wewnątrz kącika oka do pyska widoczne są czarne pręgi. Sierść zwierzęcia przybiera barwę żółtą bądź brązową, a brzuch jest koloru białego. Niektóre gepardy posiadają na grzbiecie paski i nazywane są gepardami królewskimi. Młode osobniki zaopatrzone są w grzywę, która ułatwia samicy przenoszenie ich i pomaga zwierzętom w maskowaniu.

Najszybszy kot

Charakter i temperament

Najszybszy kot w pogoni za ofiarą na krótkich dystansach osiąga prędkość przekraczającą 110 km/h. Ściga on swoją zdobycz krótkim, ale bardzo szybkim i zdecydowanym pościgiem. Długość jego skoku podczas biegu waha się w granicach 7-8 metrów. W przeciągu dwóch sekund potrafi osiągnąć prędkość około 80 km/h.

Gepard grzywiasty jest jednym z nielicznych zwierząt, które nie potrafi cofać swoich pazurów. Gepard w przeciwieństwie do większości kotów prowadzi dzienny tryb życia, polując przeważnie o świcie. Przy polowaniu kieruje się głównie wzrokiem. Pożywieniem gepardów są zwierzęta, które same upolowały.

Przeważnie poluje na gazele, mniejsze antylopy, zające czy ptaki. Podchodzi do zdobyczy na odległość około 10 m i rozpoczyna szybki pościg. Dopadniętą ofiarę dusi chwytając za gardło. Ciąża geparda trwa trzy miesiące. Na świat przychodzi 4-6 młodych. Potomstwem przez około półtora roku opiekuje się samica.

Samice gepardów nie posiadają swoich terytoriów i przeważnie unikają się wzajemnie. Niekiedy pochodząc z tego samego miotu tworzą nieliczne grupy. Zwierzęta te rzadko wspinają się na drzewa. Geparda łatwo można oswoić. Bardzo często przywiązuje się on do swojego opiekuna. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Najszybszy kot podziwiany jest w Polsce w ogrodach zoologicznych. Populacja tych zwierząt maleje z powodu niszczenia ich naturalnego środowiska. Głównym zagrożeniem dla geparda grzywiastego to nielegalne polowanie, handel młodymi gepardami, utrata siedlisk i zmniejszenie naturalnego pokarmu. Gepard grzywiasty objęty Europejskim Programem Ochrony Zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top