Linia boczna ryb to doskonale funkcjonujący parzysty narząd dotyku. Ryby wykształciły kanały, które wyścielone są komórkami czuciowymi. Zwierzęta te tworzą najstarszą i najbardziej różnorodną grupę kręgowców. Ryby mogą różnić się pomiędzy sobą budową. Jednak zasadnicza anatomia tych zwierząt nie ulega większym zmianom.
Linia boczna ryb spełnia w życiu tych zwierząt bardzo ważną rolę. Nazywana jest często narządem dotyku na odległość bądź szóstym zmysłem. Ma ona do spełnienia wiele zadań. Linia boczna posiada charakterystyczny wygląd. Przebieg linii bocznej i liczba łusek wzdłuż linii są cechami wyróżniającymi poszczególne gatunki. Pomaga to w klasyfikacji rybich okazów.
Budowa linii bocznej
Linia boczna ryb, która często określana jest linią naboczną, tworzy podskórne kanały. Komunikują się one z otoczeniem przy udziale otworów, które przechodzą przez skórę bądź łuski. Otwory te umiejscowione są na końcach wydłużonych kanałów ujściowych, albo w zewnętrznej ich ściance. Otworki sensoryczne występują liczniej na głowie u ryb, które nie posiadają na bokach linii bocznej.
Kanały wyścielone są nabłonkiem śluzowym i wypełnione płynem kanałowym. Nabłonek wyposażony jest w skupienia komórek zmysłowych których odgałęzienia nerwów połączone są Ośrodkowym Układem Nerwowym. Kanały skroniowy i nadskroniowy przebiegają na powierzchni głowy. Pozostałe kanały głowy przebiegają w trzech liniach.
U niektórych gatunków kanały zajmują prawie całą powierzchnię głowy, tworząc gęstą sieć. Kanały leżące wzdłuż boków tułowia posiadają widoczne otwory w łuskach. Natomiast kanały uchodzące do głowy są przeważnie mało widoczne. Łuski, które przebite są otworami są zwykle inaczej ubarwione niż pozostałe.
Linia boczna ryb u większości gatunków jest wyraźna i dobrze rozwinięta. U wielu nie występuje, a u niektórych można ją zauważyć tylko na pierwszych łuskach leżących za głową. Przebieg linii bocznej nie przebiega tak samo u wszystkich gatunków. Często jest łukowato-prosty, niekiedy falisty lub prosty. U niektórych gatunków może być więcej niż jedna linia boczna, a nawet może być pięć po jednej stronie ciała.
Funkcje linii bocznej
Linia boczna ryb jest specyficznym narządem czuciowym dla tych zwierząt. Nie występuje on u innych kręgowców. Linia naboczna widoczna jest jako rząd perforowanych łusek na boku ryby. W kanalikach po obu stronach rybiego ciała znajdują się receptory. Ryba dzięki ich działaniu odczuwa najlżejsze zmiany ciśnienia wody.
Linia boczna ułatwia rybom:
- orientację w ciemnościach i ominięcie przeszkody,
- przemieszczanie się w jaskiniach, mętnej wodzie czy na dużych głębokościach,
- określić wielkość pobliskiego obiektu,
- wyczuwać zbliżające się drapieżniki,
- określić precyzyjnie miejsce, prędkość i kierunek przemieszczania ofiary lub drapieżnika,
- chwytać zdobycz.
Linia boczna ryb pomaga niektórym rybom w znalezieniu wolno poruszających się bezkręgowców. Jest ona zdolna odbierać informacje przeważnie na odległość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Jednak narząd ten jest mało przydatny dla orientacji ryb, które pływają w jednostajnym nurcie.
Linia naboczna jest zmysłem wrażliwym na ruchy wody, informuje o jej kierunku i sile. Umożliwia rybom w ławicach synchroniczne zmiany kierunku płynięcia. Ryby mające linie boczną nie muszą widzieć innych osobników, żeby znać ich położenie. Pomaga to również rybom w żerowaniu i w ucieczce przed drapieżnikami. Linia boczna uzupełnia informacje zdobywane dzięki narządowi wzroku.
Podsumowując linia boczna ryb spełnia bardzo istotne funkcje w życiu rybich gatunków. Należy redukować wszelkie rybie schorzenia. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy doświadczonego akwarysty. Należy minimalizować wszelkie choroby ryb poprzez regularną pielęgnację zbiornika i zbilansowaną dietę. Akwaryści doświadczają często bardzo fascynującej podróży po podwodnym świecie.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]