12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami to zbilansowana dieta i ochrona tych zwierząt przed chorobami. To również prawidłowo urządzony zbiornik. Akwarysta nie powinien leczyć ryb samodzielnie. Z chorym osobnikiem należy udać się do weterynarza ze specjalizacją rybich chorób.
12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami akwariowymi pomorze im prawidłowo funkcjonować w niewoli. Akwarysta powinien zapewnić im warunki zbliżone do życia w naturze. Ryby mogą cierpieć podobnie, jak inne zwierzęta. Rozpoznanie choroby u ryby jest trudne. Dopiero po pełnym badaniu patologicznym i mikroskopowym próbek pobranych od ryby, można postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.
Podstawowe zasady prawidłowej opieki nad rybami
12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami wpłynie korzystnie na ich stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Należy utrzymywać optymalną masę rybiego ciała. Nie wolno jest dopuszczać do nadwagi ani otyłości. Opiekunowie powinni posiadać podstawową wiedzę na temat żywienia, i zdrowia nabytego gatunku ryb.
W Polsce można leczyć chore ryby. W Warszawie pod narkozą nieliczni specjaliści decydują się na przeprowadzenie operacji. Potrafią nawet usunąć u ryby guz nowotworowy. Po takiej operacji ryba może mieć przedłużone życie nawet o kilka lat. Warto jest skorzystać z pomocy specjalisty ratując życie rybiego pupila.
12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami to:
- Zakupienie zdrowych osobników bez żadnych oznak chorobowych. Nie należy kupować ryb z wadami genetycznymi czy osobników okaleczonych.
- Odpowiedniej wielkości i szczelne akwarium w zależności od rozmiarów trzymanych okazów lub ich liczby. Po ustawieniu go we właściwym miejscu należy zbiornik urządzić.
- Tło, które należy w pierwszej kolejności zainstalować w akwarium. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
- Podłoże, które trzeba odpowiednio ułożyć. Przepłukany żwir powinien być wysypany na dno akwarium i wyrównany. Układając podłoże należy pamiętać, żeby był utworzony spadek w kierunku przedniej szyby albo któregoś z boków. Właściwości chemiczne i biologiczne wody zależą również od podłoża.
- Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w akwarium po ułożeniu podłoża. Układ dekoracyjny należy urozmaicić kryjówkami. Małe kamienie, korzenie i skorupy orzechów kokosowych układa się bezpośrednio na żwirze.
- Rośliny akwariowe, którymi należy obsadzić zbiornik podczas ostatniego etapu prac. Rośliny są często sprzedawane w małych, plastikowych koszyczkach.
- Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i codziennie sprawdzać ich działanie. Urządzeniami akwariowymi są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja oraz termometr niezbędny do kontrolowania temperatury wody.
- Woda, którą musimy napełnić zbiornik po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można nowo założony zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze.
- Regularne czyszczenie zbiornika przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Czyszczenie akwarium powinno odbywać się w następującej kolejności: szyby wewnętrzne, dekoracje, wymiana żwiru, stałe elementy wyposażenia i filtr.
- Racjonalne żywienie ryb. W ich diecie nie powinno zabraknąć pokarmu: suchego, roślinnego i żywego. Można również podawać pokarm mrożony lub liofilizowany.
- Karma w płatkach, która przeznaczona jest dla ryb żerujących na powierzchni wody. Karma w tabletkach do ryb zajmujących w akwarium środkowe i dolne piętro. Natomiast dla dużych ryb w oczkach wodnych najodpowiedniejsza jest karma w formie pałeczek lub brykietów.
- Pokarm podawany dwa razy dziennie w małych porcjach, najlepiej rano i wieczorem. Ryby powinny zjeść posiłek w ciągu kilku minut. Należy sprawdzić czy wszystkie osobniki są najedzone. Wyjątkowo do dwóch dni można zostawić w akwarium pokarm roślinny.
12 Zasad prawidłowej opieki nad rybami wpłynie pozytywnie na ich dobrostan. Zwierzęta trzeba bacznie obserwować. W przypadku odbiegającego od normy wyglądu lub zachowania, należy udać się z rybą do specjalisty. Troskliwy opiekun nie będzie bezczynnie patrzył na cierpienie swoich podopiecznych. Istnieje przekonanie, że ryb się nie leczy, co nie jest prawdą.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]