GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej
Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej to ważne aspekty w prawidłowym funkcjonowaniu tych ptaków. Tym interesującym zwierzętom i ich potomstwu zagrażają na wolości drapieżniki. Ptaki te są inteligentne, skoczne i zwinne. Sójki można w Polsce obserwować i podziwiać w ich naturalnym środowisku.  

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej to podstawy jej rozmnażania. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierząt ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga, a tym bardziej otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie sójek. Niebezpieczny również dla zdrowia tych ptaków jest mało urozmaicony pokarm lub jego brak.

Stołówka sójek zwyczajnych

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej przekładają się na ich dobrostan. Wpływają także na wygląd tych ptaków i zachowanie. Zwierzęta te w swoim naturalnym środowisku potrafią zadbać o swoją dietę. Sójka zwyczajna jest ptakiem wszystkożernym, a jej dieta zmienia się wraz z porami roku. Niekiedy ptaki te zjadają nawet padlinę.

Skład podstawowej diety sójek:

  • Owady i bezkręgowce. Wiosną i latem dominują w ich diecie owady i ich larwy, takie jak: chrząszcze, muchy, ślimaki czy gąsienice motyli, których szukają na drzewach i na ziemi.
  • Pisklęta i ptasie jaja, zwłaszcza tych gniazdujących w krzewach lub na ziemi. W celu poszukiwania piskląt drobnych ptaków, przeszukują również drzewa iglaste, rozpoczynając od dołu, a kończąc na wierzchołku.
  • Żołędzie, które są ulubionym przysmakiem sójek zbierają jesienią w dużych ilościach i zakopują na zimę.
  • Owoce, takie jak jarzębina, czereśnie, wiśnie, jabłka, śliwki czy gruszki to również ich ulubione smakołyki.
  • Nasiona zbóż, z których robią zapasy na zimę.
  • Orzechy laskowe, które chętnie spożywają.
  • Małe płazy i jaszczurki, którymi ptaki te nie pogardzą.

Gdzie żerują sójki?

Żywienie i zdrowie sójki to ważne czynniki wpływające na jej kondycję i samopoczucie. Ptaki te dostosowują się do dostępnego pożywienia w zależności od pory roku, a ich jadłospis jest urozmaicony. Na zimę gromadzą pokarm, zwłaszcza szukają żołędzi, a także orzechów. Potrafią znaleźć pożywienie w różnych miejscach.

Najczęściej sójki żerują:

  • W koronach drzew, które jest ich ulubionym miejscem, zwłaszcza w lasach liściastych. Szukają tam owadów, pajęczaków, ptasich jaj i owoców.
  • Na ziemi, gdzie szukają nasion, żołędzi, laskowych orzechów, owocowych opadów i innych przysmaków.
  • Na polach, gdzie w okresie żniw można spotkać te ptaki zbierające ziarna zbóż.
  • W pobliżu ludzkich siedzib, takich jak parki, sady czy ogrody. Odwiedzają też karmniki dla ptaków.

Dzięki urozmaiconej diecie sójki są dobrze przystosowane do życia w różnych środowiskach. Na zimę niektóre osobniki przeprowadzają się z północy na południe Polski. Dieta sójek jest ściśle związana z dostępnością pokarmu w danym okresie. Różnorodność diety zapewnia im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej

Choroby sójek zwyczajnych

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej wpływają na ich styl życia w naturze. Zróżnicowany pokarm i czyste środowisko zminimalizuje choroby tych ptaków. Sójki są raczej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i różne schorzenia, ale na niektóre mogą być podatne. Choroby mają negatywny wpływ na ich zdrowie i przeżywalność.

Najczęstsze choroby sójek zwyczajnych to:

  • Choroby bakteryjne i wirusowe. Podobnie jak inne ptaki sójki mogą zapadać na infekcje bakteryjne i wirusowe. Na przykład Salmonelloza, która jest chorobą bakteryjną może być przyczyną biegunek, wymiotów i osłabienia organizmu. Natomiast choroba wirusowa Paramyxoviroza może powodować problemy z układem oddechowym, pokarmowym i nerwowym.
  • Choroby grzybicze. Tego rodzaju schorzenia mogą zaatakować skórę, układ oddechowy i inne narządy wewnętrzne ptaków, a nawet doprowadzić do ich śmierci. Do znanych chorób grzybiczych należą: Aspergiloza i Candidiasis.
  • Choroby pasożytnicze. Sójki mogą być żywicielami zarówno pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy czy pchły i wewnętrznych. Przykładem jest Kokcydia, której jednokomórkowe pasożyty atakują krwinki lub komórki nabłonka przewodu pokarmowego, powodują biegunki i odwodnienie.
  • Choroby metaboliczne. Jednolita dieta może być przyczyną różnych  chorób metabolicznych.
  • Zatrucia pokarmowe. Przykładem jest Botulizm, który powoduje poważne zatrucie pokarmowe. Ptaki po zjedzeniu skażonego pokarmu lub padliny mogą zarazić się botuliną. Inną groźną chorobą jest Ołowica, gdy sójka spożyje przedmiot zawierający ołów.
  • Urazy. Sójki mogą doznać różnych urazów spowodowanych atakiem drapieżników czy w skutek kolizji z pojazdem.

Przyczyny chorób

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej uzależnione są od wielu czynników. Sójka jest wrażliwa na zmiany w środowisku. Zmiany w składzie gatunkowym lasów, zanieczyszczone środowisko czy fragmentacja siedlisk mogą negatywnie wpływać na liczebność populacji tych ptaków.

Czynniki, które wpływają na podatność sójek na choroby to:

  • Brak pożywienia, które prowadzi do osłabienia i zmniejsza odporność organizmu na choroby.
  • Zanieczyszczone środowisko, takie jak skażona gleba czy woda może negatywnie wpłynąć na zdrowie ptaków, a nawet być przyczyną ich śmierci.
  • Długotrwały stres, który może osłabić układ immunologiczny sójek, czyniąc je bardziej podatnymi na choroby.
  • Zagęszczona populacja, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie ptaków. W takiej sytuacji choroby łatwiej się rozprzestrzeniają.

Żywienie i zdrowie sójki zwyczajnej mają wpływ na długość życia tych inteligentnych ptaków. Zwierzęta te odgrywają ważną rolę w ekosystemie, przyczyniając się do rozsiewania nasion i regulacji populacji owadów. W Polsce sójka jest ptakiem powszechnym, który objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Scroll to Top