GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej
Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej to bardzo ważne aspekty, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania papugi. Rudosterka właściwie żywiona oraz trzymane w czystej i przestronnej witrynie lub wolierze nie choruje często. Troskliwa opieka przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej jest bardzo ważne w chowie i hodowli tego egzotycznego ptaka. Zwierząt nie należy leczyć samodzielnie, ani nie wolno podawać im leków, które nie są przepisane przez weterynarza. Papugę z objawami chorobowymi należy zabrać do lecznicy dla zwierząt. Tam lekarz weterynarii dokona diagnozy i przystąpi do leczenia ptasiego pacjenta. Może też zlecić wykonanie dodatkowych badań.

Stołówka rudosterki kasztanowobrzuchej

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej przekładają się na jej wygląd i zachowanie. W środowisku naturalnym ptaki te żywią się przeważnie nasionami traw, krzewów i drzew oraz owocami. Rudosterka kasztanowobrzucha to papuga, która w zależności od środowiska, w jakim żyje, ma nieco odmienne preferencje żywieniowe.

Dieta rudosterki w środowisku naturalnym:

  • Nasiona. Stanowią one podstawę dietę tych papug. Rudosterki są dobrze przystosowane do rozłupywania twardych łupin, dzięki czemu mogą dostać się do pożywnego wnętrza nasion.
  • Kwiaty i pąki. Często żerują na kwiatach, zjadając ich płatki. Najczęściej wiosną i latem rudosterki uzupełniają swoją dietę pąkami i kwiatami roślin.
  • Owoce. Rudosterki najbardziej lubią owoce dziko rosnących roślin, ale nie pogardzą też owocami ogrodowymi.
  • Mniejsze owady. Niekiedy rudosterki, szczególnie w okresie lęgowym, kiedy potrzebują dodatkowego białka łapią małe owady.

Żywienie papug w niewoli również nie sprawia kłopotów, ponieważ można kupić specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, uwzględniające potrzeby egzotycznych ptaków. Mieszanki dla rudosterek dostępne są w stacjonarnych sklepach zoologicznych i internetowych. Można ją również sporządzić samodzielnie.  

Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Im bardziej zróżnicowana dieta, tym zdrowsza będzie papuga, która powinna mieć ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. W niektórych przypadkach może być konieczne podawanie suplementów diety, ale wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Menu rudosterki kasztanowobrzuchej:

  • nasiona – 50%,
  • zielonki – 25%
  • owoce 15%
  • warzywa – 10%.

Rudosterka kasztanowobrzucha spożywa też chętnie żółty ser oraz ugotowaną kukurydzę  czy ryż, które należy podawać od czasu do czasu. W okresie wychowywania młodych papugi powinny otrzymywać pokarm jajeczny. Wskazane jest też podawanie biszkoptów.

Podstawowa mieszanka dla rudosterek w warunkach hodowlanych:

  • proso – 30%,
  • owies – 15%,
  • kanar – 15%,
  • pszenica – 12%,
  • pestki dyni – 10%,
  • słonecznik – 10%,
  • len –  5%,
  • konopie – 3%.

Nie wszystkie składniki muszą codziennie występować w mieszance, ponieważ w środowisku naturalnym papugi również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm, ponieważ nie wszystkie karmy są wystarczająco zbilansowane i urozmaicone.

Należy karmić ziarnami suchymi i skiełkowanymi. Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego powodu należy uzupełniać dobową dawkę pokarmową preparatami witaminowymi i mineralnymi. Ulubionymi przysmakami rudosterki są ziarna słonecznika i orzeszki. Dawka dzienna słonecznika nie powinna przekroczyć 10% mieszanki.

Uzupełnienie diety

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej wpływają na jej kondycję i samopoczucie. Dietę należy uzupełnić: zieleniną, owocami, w tym także jagodowymi, tartą marchewką i pokarmem jajecznym. Rudosterka kasztanowobrzucha potrzebuje również pąków i kwiatów, zwłaszcza akacji, mniszka lekarskiego i kwiatów drzew owocowych.

Zielenina 

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Rudosterka lubi liście świeżej sałaty, młode pąki i kwiaty mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaków przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Papugi te chętnie spożywają liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, a także mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka, to warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy zboża w doniczkach albo kuwetach, żeby papugi miały naturalne witaminy w ciągu całego roku.

Owoce i warzywa

Rudosterka kasztanowobrzucha lubi jabłka, gruszki, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, morele. Nie wszystkie owoce czy warzywa ptaki będą spożywane, ponieważ każda papuga posiada swój własny gust. Nieznany wcześniej owoc czy warzywo, rudosterka może zacząć jeść dopiero po kilku dniach. Wskazane są różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi: czarnym bzem, głogiem, owocami jarzębiny, tarniną, marchwią, sałatą czy ogórkami. Z egzotycznych owoców należy unikać podawania awokado.

Pokarm jajeczny

W żywieniu rudosterki kasztanowobrzuchej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z biszkoptem lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug i dla rodziców w czasie karmienia piskląt.

Witaminy i minerały

Po zakupie papugi w początkowym okresie, nie należy dodawać do pokarmu preparatów z witaminami czy z minerałami, ponieważ ich zapach może odstraszyć ptaka. Brak wapnia może doprowadzić do groźnych powikłań. Natomiast do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku.

Zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej wpływają na jej dobrostan i mogą przyczynić się do ograniczenia lub wyeliminowania z życia ptaka niektórych chorób. Najczęściej spotykanymi objawami złego samopoczucia papug to ospałość i nastroszone pióra. Do roli opiekuna należy codzienna obserwacja ptaków, pod względem wyglądu i zachowania. 

Profilaktyka:

  • Zbilansowana dieta. Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
  • Higieniczne warunki bytowania. Regularne czyszczenie witryny i jej wyposażenia.
  • Zminimalizowanie stresu. Zapewnienie spokojnego otoczenia bez hałasów i przeciągów.
  • Kwarantanna dla nowo nabytych papug. Przed wprowadzeniem nowego ptaka do domu, należy go poddać kwarantannie.

Profilaktyka jest najlepszą metodą na utrzymanie dobrego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego hodowanych ptaków. Wczesne wykrycie schorzeń ułatwia i przyspiesza leczenie papugi. Jeżeli zauważymy u naszego podopiecznego niepokojące objawy, takie jak biegunka, wymioty, zmiany w wyglądzie, brak apetytu czy problemy z poruszaniem, to należy niezwłocznie zabrać ptaka do weterynarza.

Powszechne choroby rudosterek to:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. Współcześnie ryzyko związane z zachorowaniem jest minimalne, gdyż rozelle są udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu. 
  • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak tasiemce bądź nicienie. Objawem jest chudnięcie rudosterki pomimo jej apetytu.
  • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
  • Złamania, które zdarzają się często oswojonym papugom. Na to schorzenie narażone są najczęściej ptaki wypuszczane z witryny pokojowej w celu przemieszczania się w pokoju.
  • Zatrucia, które spowodowane są najczęściej spleśniałymi kiełkami czy orzeszkami ziemnymi. To najczęstsze przyczyny zatruć. Objawy to krwotoczne biegunki. Zatrucia mogą być także środkami chemicznymi czy metalami ciężkimi. Toksyczny dla ptaków jest również alkohol i czekolada oraz niektóre rośliny ozdobne.
  • Wyskubywanie piór, które może wystąpić na skutek stresu, spowodowanego samotnością ptaka lub niedoboru witamin i mikroelementów.
  • Zaparcie jaja, mające miejsce u młodych i niedoświadczonych lub osłabionych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy natychmiast zabrać ptaka do lekarza weterynarii.  

Żywienie i zdrowie rudosterki kasztanowobrzuchej przekładają się na rozmnażanie i rozwój potomstwa. Jadłospis ptaka powinien zostać prawidłowo ułożony. Bardzo ważne są warunki higieniczne oraz nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody. Każde zaniedbanie ze strony hodowcy może odbić się ujemnie na zdrowiu rudosterek.

Scroll to Top