GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE CHOMIKÓW DŻUNGARSKICH
Chomik Dżungarski

ŻYWIENIE I ZDROWIE CHOMIKÓW DŻUNGARSKICH

Dieta chomika dżungarskiego powinna być urozmaicona, ale jednocześnie bogata w  makro i mikroelementy oraz witaminy. Niewłaściwie zbilansowany pokarm i nadmierna jego ilość może być przyczyną otyłości chomika i jego problemów zdrowotnych.

W środowisku naturalnym chomik dżungarski odżywia się: korzeniami roślin, nasionami traw, kłączami i pędami, a także pierścienicami oraz owadami. To małe zwierzątko zjada duże ilości szarańczy. Dlatego pożywienie powinno być dostosowane do jego potrzeb i życia w warunkach naturalnych.

Chomikom można podawać mieszanki w formie gotowych granulatów lub stosować jedzenie tradycyjne, które oparte jest na świeżych produktach. Dla samic ciężarnych, matek karmiących i młodych gryzoni należy stosować dodatki innych pasz, bogatych w dużą zawartość białka. Nie należy zapominać o poidłach ze świeżą wodę, zwłaszcza w przypadku podawania tylko gotowych mieszanek.

Chomiki karłowate oprócz mieszanek ziaren przeznaczonych do gryzoni powinny otrzymywać:

  • Płatki owsiane.
  • Kasze.
  • Czerstwe pieczywo i suchary.
  • Makarony.
  • Ryż gotowany i surowy.
  • Warzywa, np. marchew, buraki, rzodkiewki, selery, ogórki, pomidory, dynię czy rzepę.
  • Liście kalarepy, marchwi, selera, pora, kalafiora, wierzby, drzew owocowych itp.
  • Owoce dzikiej róży i głogu, śliwki, porzeczki, gruszki, jabłka.
  • Zieleninę, do której należy zaliczyć: mniszek lekarski, koniczynę czerwoną i białą, trawy, babkę lancetowatą i zwyczajną.

Należy pamiętać,  że dieta gryzoni powinna być urozmaicona. Dwa czy trzy razy w tygodniu podajemy chomikom produkty, które są źródłem białka zwierzęcego. Takim wartościowym  pożywieniem są: surowe i gotowane mięso, świerszcze, larwy mączniaka, żółty ser, twaróg czy jaja.

Chomiki dżungarskie przed zapadnięciem w zimowy sen, tworzą grubą warstwę tłuszczu podskórnego.

Zapotrzebowanie na białko zwierzęce pokrywa także sucha karma dla psów i kotów i zapewnia jednocześnie ścieranie siekaczy u gryzoni. W sklepach zoologicznych można kupić mieszanki dla gryzoni różnych firm i w różnej cenie. Oparte są one na nasionach zbóż i roślin strączkowych.

Można to pożywienie urozmaić karmą świeżą i soczystą.

Siekacze chomików rosnące przez całe życie, muszą ulegać ścieraniu. Zwierzę ściera zęby gryząc twarde nasiona, gałązki krzewów i drzew. Gałęzie zawierają także dużo włókna wspomagającego mikroflorę jelita ślepego gryzonia. Chomiki, które żywione są tylko pokarmem miękkim często chorują na przerost siekaczy.

Chomik Dżungarski

Poidełka smoczkowe z wodą najlepiej zawiesić na ściance klatki. Stały dostęp do świeżej wody konieczny jest dla samic w ciąży i po porodzie oraz przy podawaniu tylko suchej karmy. W wiwarium powinien być postawiony pojemnik z kamionki, porcelany czy grubego szkła, aby chomik nie mógł go przewrócić czy zniszczyć ząbkami.

Pasze pochodzenia zwierzęcego, jak również owoce i warzywa podajemy bezpośrednio na ściółkę.

Chomikowi dżungarskiemu mającemu pasożyty podajemy środki przepisane przez weterynarza. Przewód pokarmowy chomika z pasożytów, doskonale czyszczą spożywane buraki i pestki z dyni. Osobnik mający pasożyty skóry powinien otrzymywać miętę lub lawendę, ponieważ zioła te odstraszają nieproszonych gości.

Przy wypadaniu sierści należy podać chomikowi witaminę B i H.

Chomikowi w starszym wieku zalecane jest podawanie pożywienia wzbogaconego o płatki owsiane, zieleninę, żółtko jaja kurzego, pieczywo i gotowany ryż. Natomiast osobnikom mającym biegunkę nie wolno podawać: jaj, mleka, twarogu. Należy zaopatrzać je w czerstwe pieczywo, ziarno, ograniczyć owoce i zielonki.

Koniecznie trzeba pamiętać o wodzie, ponieważ przy biegunkach występuje odwadnianie organizmu.

Chomik dżungarski jest małym i sympatycznym zwierzątkiem, które może umilić życie domownikom, a zwłaszcza osobie samotnej czy w podeszłym wieku. Dla ludzi posiadających mało wolnego czasu, zakup gryzonia będzie wspaniałym rozwiązaniem. Jest to stworzenie mniej kłopotliwe w utrzymaniu od kota czy psa.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top