GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Zachowanie godowe ryb
Zachowanie godowe ryb

Zachowanie godowe ryb

Zachowanie godowe ryb ma bardzo duże znaczenie w ich życiu. Pomaga rybom przede wszystkim w rozmnażaniu. Często samce ryb uderzają w konkury, rywalizując o jedną partnerkę. Obserwacja podwodnego świata to fascynujące zajęcie, przynoszące wiele radości.

Zachowanie godowe ryb pozwala poznać ciekawe ich rytuały i upodobania świata podwodnego. Akwarysta obserwując regularnie ryby, pozna rozmaite ich obyczaje. Wystarczy wykazać się cierpliwością i być miłośnikiem rybich okazów. Tryb życia ryb niesie wiele tajemnic i ciekawych niespodzianek.

Rybie zaloty

Zachowanie godowe ryb w większości przejawia się w postaci wyraźnie wykształconych zachowań. Rybim okazom znany jest silny popęd seksualny. Rybie gody polegają na zakończeniu sukcesem aktu płciowego. Rytuały rybie mają na celu zasygnalizować gotowość do rozrodu i doprowadzenia do aktu zapłodnienia, który w większości gatunków odbywa się poza organizmem.

Rybie zaloty polegają przeważnie na wykonywaniu rozmaitych ruchów w określonej kolejności.

Osobniki płci przeciwnej mogą wykonywać pełne namiętności tańce, albo zbliżać się do siebie pod określonym kątem. Ryby żyjące w naturze, szczególnie na rafach koralowych uprawiają bardzo skomplikowane tańce godowe. Często w tym czasie zmienia się ubarwienie i rysunek ryb. Najczęściej można to zaobserwować u samców.

Zachowanie godowe nie przebiega jednakowo u wszystkich rybich gatunków. Najbardziej bogaty repertuar godowy posiadają ryby opiekujące się potomstwem. Najlepszym przykładem są ryby z rodziny pielęgnicowatych. Słabo zaznaczone jest zachowanie godowe u ryb, które nie opiekują się narybkiem.

Zachowanie godowe ryb można doskonale zaobserwować w akwarium. Pozwoli to lepiej zrozumieć życie i rozmnażanie żywych organizmów świata podwodnego. Obserwowania przebiegu rybich rytuałów jest bardzo ciekawym zajęciem i pomaga lepiej poznać te zwierzęta.

Należy nadmienić, że rybie gatunki między sobą krzyżują się rzadko.

Rybie tarło

Tarło to  okres godowy w przypadku ryb jajorodnych. Samica składa ikrę, a samiec plemnikami zapładnia jaja. Połączenie jaja z plemnikiem, może trwać kilkanaście minut lub kilka tygodni. Miejsce, gdzie odbywa się tarło nazywa się tarliskiem, a ryby zdolne do rozrodu i biorące udział w rytuałach godowych tarlakami.

Ryby w drodze ewolucji wykształciły różne strategie rozrodcze. Dużo rybich gatunków bezpośrednio do wody uwalnia komórki płciowe. Najczęściej ma to miejsce po zakończeniu rytuałów godowych. Tam dochodzi do zapłodnienia. Jest to bardzo efektywny sposób na rozmnażanie. Taka forma zaoszczędza rybom dużo energii.

Zachowanie godowe ryb kończy się aktem płciowym.

Do zapłodnienia może dojść w niektórych przypadkach w ciele samicy. Samice tych gatunków wyposażone są w specjalny narząd kopulacyjny. Powstaje on z przekształcenia płetwy ogonowej i nazywa się andropodium lub gonopodium.

Podsumowując zachowanie godowe ryb to ich specyficzne rytuały, które dotyczą wszystkich gatunków. Należy pamiętać, że niektóre ryby najlepiej jest hodować tylko parami. Istnieją gatunki, które można trzymać w małym haremie, gdzie króluje samiec. Dlatego początkujący akwarysta powinien zaopatrzyć się w fachową lekturę na temat życia i wymagań ryb. Potrzebna jest również wiedza na temat ich godowych zachowań.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]