Wzrok kota nocą jest magiczny i przyciąga ludzkie oko. Kocie oczy świecą w ciemnościach, co sprawia ciekawe wrażenie. Tajemnica widzenia kota w mroku tkwi w anatomii jego oczu. Naukowcy nieustannie prowadzą badania nad widzeniem kota w ciemnościach.
Wzrok kota nocą zasadniczo różni się od ludzkiego. Przyczyną tego jest odmienna budowa jego oczu, niż u człowieka. Koty często prowadzą nocny tryb życia w celu polowania na rozmaite małe gryzonie. Zdolności łowieckie ułatwia im dobry wzrok w ciemnościach.
Kocie oczy
Wzrok kota nocą dzięki jego czarodziejskim oczom jest znacznie lepszy, niż u człowieka. Kota oko otoczone jest twardówką, którą w przedniej części zastępuje przezroczysta rogówka. Za nią umiejscowiona jest soczewka, zabezpieczająca źrenicę i tęczówkę. Twardówka ma za zadanie odbijać światło, a nerw wzrokowy przenosi sygnały z oka do mózgu. Oczy kota wyrażają jego stan psychiczny.
Źrenice kota
W zależności od doznań i światła zwężają się lub rozszerzają w zależności od światła i innych bodźców. Oczy zdrowego kota powinny być czyste i błyszczące, pozbawione wydzielin. Ropne wydzieliny zbierają się w kącikach oczu i na brzegach powiek. Oczy futrzaka mogą również łzawić, co w niektórych przypadkach jest związane z genetyką gatunku.
Trzecia kocia powieka
Czyli błona migawkowa nasuwa się niekiedy na gałkę oczną od nosowego kąta oka. Jest ona w formie półprzezroczystej przesłony. Opuszczona trzecia powieka może sygnalizować ból głowy czy złe samopoczucie kota. W normalnym stanie oczy kota nie wymagają specjalnych zabiegów. Pielęgnacja oczu w życiu kota jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na jego wzrok.
W przypadku łzawienia czy ropnej wydzieliny z oczu, należy delikatnie i ostrożnie przemyć powieki, usuwając nieczystości. W tym celu używamy waty zamoczonej w esencji herbacianej czy specjalnych płynów do przemywania oczu, dostępnych w sklepach zoologicznych. Dobrym rozwiązaniem jest również przetarcie powiek przegotowaną wodą. Jeżeli zabieg ten nie pomoże, należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
Koci wzrok
Kota wzrok nocą podobny jest do innych zwierząt, które prowadzą nocny tryb życia. Koty widzą nocą już przy minimalnej dawce światła. Natomiast w całkowitych ciemnościach wzrok ich nie funkcjonuje. Zmysł wzroku jest drugim najczulszym zmysłem kotów, który odgrywa w ich życiu istotną rolę. Koty widzą dwuocznie, a więc przestrzennie czyli stereoskopowo. Pozwala im to wykonywać ruchy skakania, chwytania i bardzo celnie uderzać.
Wyższa niż u ludzi zdolność widzenia w mroku, wynika z wielkiej obfitości w ich siatkówkach pręcików, które są komórkami zmysłowymi wrażliwymi na światłocienie.
Natomiast jest względnie mniejsza liczba czopków czyli komórek wrażliwych na kolory. Doskonale rozróżniają niebieski i zielony. Ostrość wzroku kota nie jest tak dobra, jak u człowieka, ale nasz koci przyjaciel potrafi zauważyć nawet najmniejszy ruch.
W zależności od siły światła i innych bodźców źrenice kota mogą rozszerzyć się do kształtu kulistego lub zwęzić się do postaci pionowej szczeliny. Wrażenia wzrokowe dzięki sąsiedztwu z receptorami zmysłów mechanicznych, wzajemnie się z nimi uzupełniają. Ma to znaczenie w postrzeganiu tego, co dzieje się w otoczeniu.
Wzrok kota nocą jest najlepszy dzięki specjalnej odblaskowej warstwie, umiejscowionej za siatkówką. Jednak nie wszystkie koty cieszą się dobrym wzrokiem. Wiele kotów syjamskich ma ograniczone pole widzenia z bliska i słabo widzi w ciemnościach. U kotów tych nierzadko występuje zez. Słaby wzrok u kotów syjamskich jest rezultatem dziedzicznej wady.
Koty posiadają doskonałą percepcję głębi.
Ich zdolność dostrzegania światła jest od trzech do ośmiu razy większa, niż u ludzi. Zasięg wzroku futrzaków wynosi od 25 cm do 2 m. Posiadają one pole widzenia o zasięgu 275o od jednej do drugiej strony. Z tego obuocznie obejmuje 130o. Podczas, gdy pole widzenia u ludzi ma zasięg 150o od jednej do drugiej strony.
Wzrok kota nocą nie zależy wyłącznie od anatomii jego oczu.
Tryb życia kociego przyjaciela, jego stan zdrowia i właściwe odżywiane mają również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie kociego wzroku. Poza tym opiekun kota powinien regularnie kontrolować i w razie potrzeby pielęgnować oczy pupila, w celu utrzymania w normie jego wzroku. Kot lepiej widzi w ciemnościach od człowieka i postrzega najmniejszy ruch. Jednak ostrość kociego wzroku jest na niskim poziomie i kot słabo rozróżnia kolory.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]