GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Wielkopłetw czarny
Wielkopłetw czarny

Wielkopłetw czarny

Wielkopłetw czarny czyli Macropodus spechti to królestwo: zwierząt, gromada: promieniopłetwych i rząd: okoniokształtnych. Jest to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny guramiowatych i rodzaju Macropodus czyli makropoda. Wielkopłetw czarny należy do podrodziny beloncjowatych ze względu na narząd oddechowy zwany labiryntem.

Wielkopłetw czarny zamieszkuje wody północno-zachodnie Borneo, która jest największą wyspą Azji. Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1936 roku Schreitmüller. Drugi opis naukowy opracował Ahl, który został szeroko rozpowszechniony. Pierwsze ryby tego gatunku pojawiły się w Niemczech w 1938 roku pod nazwą Macropodus concolor i były doceniane przez akwarystów.

Charakterystyka ogólna

Wielkopłetw czarny to piękna ryba, która może być ozdobą każdego akwarium. Jest to nieduży okaz świata podwodnego, który najczęściej dorasta do 6-8 cm. Można też spotkać wyjątkowe osobniki tego gatunku, które mierzą nawet 12 cm. Jest zaznaczony dymorfizm płciowy. Samice są trochę mniejsze od samców oraz mają mniejsze i krótsze płetwy.

Poza tym samce w okresie prokreacyjnym przybierają prawie czarną barwę.  Wielkopłetw czarny jest rybą wszystkożerną i mało wymagający pod względem żywieniowym. W hodowli można podawać rybom pokarm żywy, suchy jak również mrożony. Polecane są początkującym akwarystom ze względu na niewielkie wymagania życiowe.

Ubarwienie wielkopłetwa czarnego

Wielkopłetw czarny to bardzo elegancka ryba. Samiec posiada ciemnobrązowe ubarwienie. Na dużej płetwie ogonowej, w której część promieni jest wydłużonych można zauważyć niebieskie i czerwone przebarwienia. Natomiast samica jest znacznie jaśniejsza. Pielęgnacja wielkopłetwów i bojowników doprowadziła do wyselekcjonowania kilku form hodowlanych.

Nie są one spotykane w naturalnym środowisku tych ryb. Prezentowane gatunki w tych taksonach mogą się w ramach poszczególnych rodzajów krzyżować, dlatego uzyskano odmianę: albinotyczną, czerwoną czy ksantoryczną. Wykorzystując wiedzę z zakresu genetyki, w wyniku planowanej hodowli powstały różne krzyżówki.

Rozmnażanie

Wielkopłetw czarny nie jest trudny do rozmnażania, jeżeli stworzymy mu odpowiednie warunki w akwarium. Przed tarłem samce budują gniazdo z piany pod powierzchnią wody. Zaloty samca polegają na tańcu godowym. Samica składa ikrę w gnieździe, którą zapładnia samiec. Samiec pilnuje ikry i wentyluje płetwami, w celu zapewnienia odpowiedniej ilości tlenu.

Natomiast samicę po tarle należy przenieść do innego zbiornika, żeby zaoszczędzić jej stresu i nie dopuścić do ewentualnych ataków samca. Po około 7 dniach z ikry wylęgają się larwy, którymi opiekuje się samiec. Narybek należy karmić żywym pokarmem, np. wrotkami. Gdy młode podrosną można podawać im suchy pokarm dla narybku.

Regularna podmiana wody pozwoli utrzymać higieniczne warunki w akwarium tarliskowym. Po około 2 tygodniach, gdy narybek zacznie pływać swobodnie, samca należy odłowić. Rozmnażanie ryb wymaga cierpliwości i zaangażowania. Należy pamiętać, że nie wszystkie tarła kończą się sukcesem. Ważne jest ,żeby zapewnić wielkopłetwom czarnym odpowiednie warunki do życia i regularnie obserwować ich zachowanie.

Pielęgnacja ryb

Wielkopłetw czarny może być hodowany parami. Najlepiej wybrać ryby w podobnym wieku. Samiec powinien być dobrze wybarwiony i wykazywać aktywność w budowie gniazda. Wielkopłetwy czarne mogą być pielęgnowane zarówno w akwarium jednogatunkowym, jak i wielogatunkowym.

Samce należą do ryb terytorialnych, zwłaszcza w okresie tarła. Wykazują agresywność wewnątrz własnego gatunku i zewnątrzgatunkową. Z tego względu pielęgnację tego taksonu należy prowadzić w odpowiedniej wielkości akwarium towarzyskim. Zbiornik należy obsadzić gęstą roślinnością i zapewnić liczne kryjówki, żeby atakowane ryby przez samca mogły się przed nim schronić.

Pozostałe ryby powinny być podobnych rozmiarów jak wielkopłetwy czarne. Nie jest pożądana pielęgnacja dwóch gatunków wielkopłetwów w jednym akwarium, ponieważ w wyniku krzyżowania można uzyskać bardzo agresywne potomstwo. Może nawet dojść do krwawych bójek pomiędzy samcami w wyniku podobieństwa gatunkowego.

Wielkopłetw czarny to niezwykle atrakcyjna ryba akwariowa. Gatunek ten wyróżnia się eleganckim wyglądem, dość spokojnymi obyczajami i jest stosunkowo łatwy w hodowli, co czyni go popularnym wyborem wśród akwarystów. Wielkopłetwom czarnym należy zapewnić odpowiednie warunki hodowlane i obserwować ich zachowanie.

Scroll to Top