Swędziki jesienne u psa stanowią zagrożenie dla jego zdrowia. Mogą być również przyczyną nieprawidłowego rozwoju i złego samopoczucia. Swędziki jesienne to niewielkie roztocza, które pojawiają się w niektórych rejonach późnym latem i jesienią. Psy mogą cierpieć na inwazję wielu pasożytów.
Swędziki jesienne u psa należą do pasożytów zewnętrznych. Pasożytami nie są dorosłe osobniki tylko larwy swędzików. Są one ledwo widoczne gołym okiem. Najczęściej atakują skórę między palcami i dolną krawędź ucha. Zainfekowane czworonogi liżą łapy i trą uszy. Leczenie należy podjąć po konsultacji z weterynarzem. Występuje on najczęściej w Europie i Środkowej Azji oraz Ameryce Północnej.
Anatomia i rozwój swędzika
Swędziki jesienne u psa źle wpływają na jego kondycję. Larwy tego pasożyta żywią się uszkodzoną tkanką żywiciela. Osiągają zaledwie długość w granicach 0,25-0,5 milimetra. Po najedzeniu mogą osiągnąć długość do 1 milimetra. Posiadają trzy pary odnóży, które zakończone są pazurkami. Ciało ich i odnóża pokryte są licznymi szczecinkami. Larwy swędzika jesiennego posiadają czerwono-pomarańczową barwę.
Postacie dojrzałe prowadzą wolnożyjący styl życia. Długość ich dochodzi do 2 milimetrów. Posiadają ósemkowaty kształt ciała i są bogato urzęsione. Dorosły swędzik jesienny posiada cztery pary odnóży. Dorosłe swędziki maja kolor czerwonawy. Składają one jaja na ziemi i roślinach do kwietnia. Cykl rozwojowy trwa w granicach 4-5 miesięcy.
Larwy tego roztocza występują w skupiskach do 300 sztuk. Ich żywicielami są ptaki i drobne ssaki. Pasożytują od 3 do 4 dni na psie. Później odpadają i żyją bez kontaktu z żywicielem pod ziemią. Ulegają tam przekształceniu w nimfy i następnie osiągają postać dojrzałą.
Największe ich występowanie przypada w dwóch miesiącach: sierpniu i wrześniu.
Inwazja i zwalczanie swędzików
Swędziki jesienne u psa mogą przenosić groźne choroby bakteryjne. Dopiero po kilku dniach żerowania larwy swędzika jesiennego można zobaczyć gołym okiem. Pasożyty te najczęściej atakuje powieki, wargi, uszy, łapy, brzuch, pachwiny i zewnętrzne narządy rodne. Ukąszenie przez larwę swędzika jesiennego powoduje u psa bardzo silny świąd i ból.
Po kilku godzinach pojawia się obrzęk i pieczenie, a następnie po kilku dniach powstaje rumień i strupy. Inwazję swędzików jesiennych trzeba jak najszybciej zwalczać. Nasz pupil może trafić na całe skupisko tych pasożytów. Kiedy widzimy, że pies po spacerze zaczyna się energicznie drapać, należy dokładnie przejrzeć jego naskórek.
W takim przypadku najlepiej użyć jest do tego celu lupy. Gdy dostrzeżemy larwy należy psa niezwłocznie wymyć szarym mydłem i spłukać letnią wodą. Larwy wyczesujemy gęstym grzebieniem na ciemną kartkę papieru. Otoczenie psa trzeba dokładnie odkurzyć i zdezynfekować.
Jeżeli po tych zbiegach nasz podopieczny nadal będzie się drapał, należy udać się z nim do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii po zdiagnozowaniu schorzenia zastosuje odpowiednie leczenie. Na atak swędzików jesiennych narażone są zwłaszcza psy, które mają dostęp do mokrej roślinności.
Podsumowując swędziki jesienne u psa są pasożytami okresowymi i wywołują u niego cierpienie psychiczne i fizyczne. Z tego względu należy regularnie sprawdzać skórę i sierść zwierzęcia. Przede wszystkim psa należy obserwować i zareagować na jego niecodzienne zachowanie. Czworonogi posiadają także swoje potrzeby, o których troskliwy opiekun nigdy nie zapomina.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]