Słowik chiński to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ptaki, rząd: wróblowych. Należy do podrzędu ptaków: śpiewających i rodziny: muchołówkowatych. Zwierzęta te zamieszkują tereny południowych Chin. Można podziwiać ich śpiew od północnych Indii po górną Birmę.
Słowik chiński to mały ptaszek, który swoim delikatnym i pięknym śpiewem potrafi wzbudzić ludzki zachwyt. Na kuli ziemskiej nie brakuje osób, które z przyjemnością trzymają w swoich domach ozdobne ptaki. Mieszkaniem ich powinny być przestronne klatki lub woliery. Słowiki odznaczają się zdolnością do naśladowania dźwięków. Ich śpiew jest delikatny i przyjemny dla ucha. Jest ptakiem lubianym i dobrze znanym przez swoich miłośników.
Wygląd zewnętrzny
Słowik chiński na wolności przebywa w niedużych grupach. Wyróżnia się on nie tylko melodyjnym śpiewem, ale także pięknym barwnym upierzeniem. Jest niedużym ptaszkiem, którego długość może dochodzić do 16 cm. Głowa, grzbiet i boki skrzydeł ubarwione są na zielono z oliwkowym odcieniem.
Wokół oczu ptak ten posiada charakterystyczną i jasną obwódkę. Dziób i nóżki są barwy różowej. Podbrzusze słowika jest koloru żółtozielonego. Posiada on lotki w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym. Natomiast sterówki ogona mają barwę szarozieloną.
Ptasi charakter
Słowik chiński to kolorowy i pełen energii ptaszek, który jest bardzo aktywny i ciekawy świata. Jest on niezwykle bystry i posiada wesołe usposobienie. Należy jednak pamiętać, że ptaki te nie lubią samotności, dlatego najlepiej jest trzymać parę słowików chińskich. Pięknie wówczas śpiewają i wzajemnie się naśladują.
W środowisku naturalnym słowiki bytują w gęstych zaroślach. Z tego względu w obszernej klatce należy umieścić gałązki imitujące ich naturalny świat. Lubią korzystać z wodnych kąpieli. Z tego powodu należy w klatce umieścić basenik z wodą, najlepiej w drzwiczkach. Ptaki wytrzymałe są na wahania temperatury, ale nie może być ona zbyt niska.
Chętnie rozmnażają się, gdy mają stworzone odpowiednie warunki do ich stylu życia.
Przestronna klatka z krzakami pomoże założyć im gniazdo. Do wyściółki gniazda potrzebna jest długa trawa, mech i pióra. Budową gniazda zajmuje się samiec. Wykonuje on także taniec godowy, podczas którego najczęściej dochodzi do kopulacji.
W okresie godowym ptaki wydają różne dźwięki i są bardzo ożywione. Samiczka znosi 3-4 jajka, które wysiaduje dwa tygodnie. Czasami wyręcza ją samiec. Po opuszczeniu gniazda, potomstwo nadal karmione jest przez rodziców. Po przyjściu na świat młode osobniki nie mają tak pięknego upierzenia, jak dorosłe słowiki.
Okres pierzenia przypada dopiero w czwartym tygodniu ich życia. W tym czasie potrzebna jest odpowiednia dawka karmy białkowej. Pierwsze gniazdowanie tych ptaków nie wychodzi pomyślnie, dopiero przy następnych okresach godowych wykluwają się młode. Słowik chiński gniazduje w granicach 3-4 razy w roku.
Podsumowując słowik chiński hodowany w domu powinien trzymany być w przestronnej klatce. Przed nabyciem ptaka trzeba kierować się własnym doświadczeniem i warunkami panującymi w domu. Poza tym należy poznać wymagana określonego gatunku. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z fachową literaturą. Zdrowy i zadbany słowik chiński urozmaici życie domowników pięknym i melodyjnym śpiewem.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]