GeoZoo » Ptak » Ryżowiec siwy
Ryżowiec siwy

Ryżowiec siwy

Ryżowiec siwy to królestwo: zwierząt, gromada: ptaków, rząd: wróblowych z rodziny astryldowatych i podrodziny mniszek. Zamieszkuje wyspy Indonezji. Gatunek ten został introdukowany w Afryce, Południowej Azji, Chinach i na Hawajach. Ryżowiec siwy to pięknie upierzony ptak egzotyczny o ciekawym wyglądzie.

Ryżowiec siwy to Lonchura orywivora, która zamieszkuje Jawę, Bali, Filipiny, Malezję, Sumatrę i Fidżi. Nazwa tego ptaka pochodzi od żerowania na polach ryżowych. Ryżowiec siwy blisko spokrewniony jest z mewką japońską. Gatunek ten należy do ptaków śpiewających z rodzaju Lonchura. Ryżowce pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej i nie wyróżnia się ich podgatunków.  

Wygląd i styl życia

Ryżowiec siwy jest niedużym ptakiem. Długość jego ciała wynosi około 14 cm. Długi i ostro zakończony dziób przystosowany jest do wyciągania ryżu z łusek. Oczy ryżowca są ciemne, a dziób i brwi czerwone. Natomiast nogi wyraźnie koloru różowego. Masa ciała tego gatunku mieści się w przedziale 22,5-27,8 g.                        

Ryżowiec siwy należy do ptaków towarzyskich, dlatego zalecane jest trzymanie ich parami lub w niedużych grupach. Jednak niektóre osobniki  bywają niekiedy agresywne w stosunku do swoich współtowarzyszy, a także mogą terroryzować inne słabsze osobniki. Samice ryżowców nie śpiewają. Długość życia tego gatunku wynosi około 7 lat.

Ryżowiec siwy tworzy pary monogamiczne. W swoim naturalnym środowisku ma dość specyficzną dietę. Jego głównym pokarmem są nasiona traw, szczególnie tych z rodziny wiechlinowatych, do których należy właśnie ryż. Oprócz ryżu ptaki te uzupełniają swoja dietę innymi nasionami, owadami, a także małymi bezkręgowcami.

Jednak ryż pozostaje głównym pokarmem, zwłaszcza w okresie lęgowym. Ryżowe pola uprawne oferują tym ptakom obfite i łatwo dostępne źródło pożywienia. Ze względu na swoje preferencje żywieniowe, ryżowiec siwy jest często uważany za szkodnika upraw ryżowych. Jego obecność na polach może prowadzić do znacznych strat w plonach.

Rozmnażanie

Ryżowiec siwy nie jest ptakiem trudnym do rozmnażania. Gatunek ten tworzy trwałe pary monogamiczne. W naturze do lęgów dochodzi zaraz po porze deszczowej. W środowisku naturalnym ryżowce budują gniazda w pniach, na drzewach pomiędzy gałązkami albo w szczelinach budynków.

Przede wszystkim w warunkach hodowlanych trzeba zapewnić tym ptakom dość obszerne budki lęgowe. Wymiary ich powinny wynosić 15 x 15 x 18 cm. Ryżowce siwe wypełniają budkę suchą trawą, bawełną, piórami, giętkimi i cienkimi gałązkami oraz włóknami kokosowymi. Mogą również użyć białego papieru toaletowego.

W Wolierze nie jest łatwe ich rozmnażanie, ponieważ gniazduje wówczas wyłącznie para dominująca. Jeżeli chcemy pomyśle rozmnażać ryżowce, wpierw należy pozwolić dobrać się im w pary w wolierze, a później przenieść pary do pokaźnych rozmiarów klatek. Jednoroczne ptaki nadają się już do rozrodu.

Najlepiej jednak dla ich bezpieczeństwa rozmnażać ryżowce, które ukończyły drugi rok życia. Samica składa około 8 jaj. Młode przychodzą na świat po 2 tygodniach, a po 1 miesiącu opuszczają gniazdo. Oboje rodziców dokarmia młode przez kolejne 14 dni. W czasie rozrodu należy podawać ryżowcom siwym białko pochodzenia zwierzęcego.

Ryżowiec siwy

Upierzenie ryżowców

Ryżowiec siwy posiada bardzo interesujące upierzenie. Samiec i samica posiadają takie same upierzenie. Istnieją nie duże różnice pomiędzy obu płciami. U samca obwódki wokół oczu mają intensywniejszy czerwony kolor oraz mocniejszy i bardziej czerwony dziób. Natomiast oczy samic są bardziej owalne niż samców.

W upierzeniu tych ptaków dominuje kolor szary. Szyja, pierś, skrzydła, klin, plecy i brzuch mają barwę siwą, która na brzuchu jest lekko zaróżowiona. Górna część głowy i ogon są ciemnogranatowe. Pod oczami po każdej stronie głowy widoczna jest okazała plama koloru białego. Obok odmiany naturalnej powstało kilka nowych odmian tego gatunku.

Znane są odmiany ryżowca siwego:

  • białe,
  • srebrne,
  • kremowe,
  • beżowe,
  • czarne,
  • pstrokate.

Podsumowując ryżowiec siwy to śliczny ptak ozdobny. Samiec swoim pięknym śpiewem umili nam czas. Obserwacja tych ptaków pomoże poznać ich styl życia, a pomyślny rozród przyniesie wiele satysfakcji. Długość życia ryżowców w dużym stopniu zależy ich diety i warunków bytowania, a także od troskliwej opieki hodowcy. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Scroll to Top