Ryby akwariowe są bardzo popularne na całym świecie. Zwierzęta te stanowią najstarszą, najbardziej różnorodną i liczną grupą kręgowców na ziemi. Małe ryby akwariowe mają przeważnie znacznie bardziej efektywne ubarwienie, niż ryby występujące w środowisku naturalnym. W akwarium hodowane są ryby słodkowodne i morskie.
Ryby akwariowe trzymane w domowych warunkach cieszą wzrok ludzki pięknymi kolorami, różnorodnymi kształtami i interesującym zachowaniem hodowanych organizmów. W środowisku naturalnym występują one w dużej obfitości. Ponad 25 tysięcy gatunków żyje w morzach, jeziorach, stawach, rzekach i innych zbiornikach wodnych.
Występowanie
Ryby akwariowe są cennym nabytkiem szczególnie dla doświadczonych akwarystów i miłośników tych pięknych i barwnych zwierząt. Żyją one w zbiornikach wodnych na kuli ziemskiej, zajmując wszystkie strefy oceanów. Występują w wodach okołobiegunowych, a także w gorących źródłach, gdzie temperatura wody przekracza 500C. Mieszkają również w jaskiniach i głębiach oceanu.
Szerokie rozsiedlenie ryb na świecie jest możliwe dzięki wykształceniu licznych cech, które umożliwiają życie w wodzie tym zwierzętom. Pierwsze prymitywne ryby istniał już przed 400 milionami lat. Niektóre ryby żyją w wodach arktycznych, a inne należące do ryb wędrownych przemierzają tysiące kilometrów.
W Morzu Sargassowym węgorze potrafią pokonać dystans nawet 8 tysięcy kilometrów.
Charakterystyka
Ryby akwariowe są zmiennocieplne i oddychają skrzelami. Niektóre dzięki uchyłkom jelita mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Należą one do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, podtypu: kręgowców, rodzaju: słodkowodnych lub morskich. Dzielą się również na rzędy i gatunki, co ma szczególne znaczenie dla akwarystów.
Ryby do poruszania i sterowania używają płetw, które dzielą się na parzyste i nieparzyste. Para płetw piersiowych i brzusznych należy do płetw parzystych. Do płetw nieparzystych zaliczane są : ogonowa, grzbietowa, odbytowa i tłuszczowa, która występuje u niektórych gatunków.
Przeważnie napędową siłą ryby jest płetwa ogonowa.
Ryby są najbardziej zróżnicowaną grupą kręgowców na kuli ziemskiej. Mają one opływowe ciało, kształtu przeważnie wrzecionowatego, które jest przystosowane do pokonywania oporu wody. Skóra ryb u większości gatunków pokryta jest łuskami, u niektórych naga lub częściowo pozbawiona łusek. U wielu ryb występuje pęcherz pławy, który pełni funkcję narządu hydrostatycznego, a niekiedy oddechowego.
Głowa ryb połączona jest z tułowiem w sposób nieruchomy. Zwierzęta te nie mają szyi. Ryby posiadają zamknięty układ krążenia, a serce ich jest wielojamowe. Szkielet chrzęstny częściowo jest skostniały lub kostny. Większość gatunków jest jajorodna.
Na kuli ziemskiej, jak również w Polsce nie brakuje miłośników ryb, które hodowane są w akwariach.
Niektóre gatunki błędnikowców na powierzchni wody budują pieniste gniazda, które złożone są z oblepionych śluzem pęcherzyków powietrza. Natomiast pyszczaki opiekują się swoim potomstwem, przetrzymując larwy czy młode rybki w pyszczku. Obserwacja świata podwodnego jest fascynującym zajęciem.
Ryby akwariowe to nie tylko przyjemności i hobby. Potrzebna jest również specjalistyczna i rozległa wiedza na temat roślin i zwierząt. Poza tym należy poznać fizykochemiczne właściwości wody i obsługę niezbędnych urządzeń technicznych. Z pomocą branżowej lektury można przyswoić sobie najważniejsze wiadomości i umiejętności, a z czasem stać się profesjonalistą w tej dziedzinie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]