Oświetlenie w akwarium jest niezbędne w prawidłowym jego urządzeniu. Pełni bardzo istotne zadanie w wytwarzaniu przez rośliny tlenu. Powietrze konieczne jest do prawidłowego funkcjonowania ryb i innych wodnych zwierząt. Oświetlenie reguluje przede wszystkim podstawowe procesy życiowe ryb.
Oświetlenie w akwarium pełni także rolę wizualnej prezentacji akwarium i organizmów świata podwodnego. Ilość docierającego światła do zbiornika w warunkach naturalnych zależy od kilku czynników. Ma tu znaczenie charakter akwarium, przejrzystość wody czy kąt padania promieni, a także napotykane przeszkody.
Światło naturalne
Oświetlenie w akwarium naturalne czyli światło słoneczne pełni rolę uzupełniającą, względem oświetlenia sztucznego. Nie może być jedynym źródłem światła z powodu zmiany długości dnia w klimacie umiarkowanym. W takiej sytuacji przez kilka miesięcy rośliny i ryby byłyby niedoświetlone. Warto zadbać o jak najbardziej naturalne światło w zbiorniku.
Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie oświetlenia mieszanego. Doskonale będą nadawały się do tego świetlówki o ciepłym i chłodnym świetle, świetlówki czerwone i niebieskie. Akwarium w ciągu doby powinno być oświetlone minimum 12 godzin. Źródło światła powinno być zainstalowane w obudowie, której wnętrze należy izolować folią aluminiową, montując wewnątrz lustra albo malując białą farbą.
Obudowę źródła światła można wykonać samodzielnie bądź kupić w sklepie akwarystycznym. Lustra zamontowane wewnątrz obudowy niwelują straty światła. Z przodu zbiornika powinno znaleźć się oświetlenie o większej mocy. Dzięki temu rośliny będą w stanie wyginać się w stronę szyby zbiornika. Świetlówki powinny być regularnie wymieniane w celu utrzymania jakości emitowanego przez nie światła.
Światło sztuczne
Oświetlenie w akwarium światłem dziennym jest niewystarczające. Jest ono zwykle za mało intensywne do prawidłowego wzrostu roślin wodnych. Poza tym może przyczynić się do bujnego rozrostu glonów. Ryby mogą prawidłowo funkcjonować pod warunkiem zapewnienia im właściwego rytmu dobowego.
Sztucznego światła nie może zabraknąć w żadnym akwarium.
Oświetlenie w akwarium powinno funkcjonować w granicach 12-14 godzin w ciągu doby. Z tego względu należy stosować sztuczne światło, które jest głównym oświetleniem dla zwierząt i roślin świata podwodnego.
Podstawowym źródłem światła w zbiorniku są:
- świetlówki,
- oświetlenie diodowe,
- lampy metalohalogenkowe czyli HQI,
- lampy rtęciowe, wysokociśnieniowe czyli HQL,
- żarówki są rzadko stosowane ze względu na małą wydajność i mocne nagrzewanie.
Świetlówki
Świetlówki są najpopularniejszym oświetleniem stosowanym w zbiorniku. Wyróżniają się długą żywotnością i równomiernie oświetlają całe akwarium. Najbardziej ekonomiczne są lamy emitujące barwę światła dziennego. Zapewniają one również prawidłowy rozwój roślinom. Emitowane przez nie światło ma temperaturę barwową w granicach 10 tysięcy kelwinów. Pokrywę należy dobrać z odpowiednią liczbą świetlówek. Moc ich powinna stanowić około połowy pojemności akwarium. Na przykład w przypadku akwarium 50 litrowego moc świetlówek powinna wynieść 25 W.
Oświetlenie diodowe
Oświetlenie diodowe jest najbardziej ekonomiczne pod względem eksploatacji. Złożone jest ono z wielu małych diod, którym można dowolnie dobierać parametry. Oświetlenie diodowe pozwala dostosować barwę i moc światła do potrzeb akwarysty. Jest ono bardziej elastyczne. Oświetlenie diodowe złożone jest z wielu małych diod, których parametry mogą być dowolnie dobieranie.
Lampy metalohalogenkowe
Lampy metalohalogenkowe czyli HQI, które są jednym z najbardziej efektownych źródeł światła stosowanych w akwariach. Tworzą one na dnie zbiornika cienie, podobne do tych, które powstają w naturalnym świetle słonecznym. Najlepiej stosować te lampy w dużych, przestronnych akwariach. Jednak wymagają dodatkowego doświetlania punktowego. Szybko się nagrzewają i zużywają o czym należy pamiętać. Mają one bardziej odpowiednią barwę światła dla ryb niż lapy rtęciowe.
Lampy rtęciowe
Lampy rtęciowe, wysokociśnieniowe czyli HQL, które nadają się do zbiorników o głębokości przekraczającej 60 cm. Nie wolno ich montować bezpośrednio pod lustrem wody z powodu szybkiego nagrzewania i możliwości podniesienia wody w zbiorniku. Lampy rtęciowe są niesamowicie wydajne i tanie w eksploatacji. Ich światło znacznie wolniej traci intensywność niż świetlówek.
Oświetlenie w akwarium musi być dopasowane do jego rozmiarów. Organizmom żywym świata podwodnego trzeba poświęcić trochę czasu. Ryby hodowane w warunkach zbliżonych do życia w naturze będą cieszyły się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Urządzenia techniczne w akwarium, rośliny i piękne rybie okazy w dekoracyjnym zbiorniku są kosztowną inwestycją.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]