GeoZoo » Ptak » Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą
Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą nie jest trudna, jeżeli posiadamy potrzebny zasób wiedzy do jej pielęgnacji. Przed zakupem papugi warto jest zapoznać się z jej potrzebami i trybem życia. Hodowla rudosterek kasztanowobrzuchych polecana jest głównie miłośnikom paków egzotycznych.

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą to wspaniałe hobby, które może przynieść wiele radości i satysfakcji. Pomysł zakupu papugi i hodowanie jej jako domowego pupila warto skonsultować ze wszystkimi członkami rodziny, którzy wspólnie z nami zamieszkują. Na czas wyjazdu na wczasy czy w delegację papugę należy zostawić pod opieką zaufanej i odpowiedzialnej osoby.

Dom bez zagrożeń

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą wymaga od opiekuna poświęcenia papudze codziennie trochę czasu. Bardzo ważne jest, żeby znać upodobania, potrzeby i zachowanie rudosterki. Decydując się na hodowle papug, należy kochać zwierzęta, a szczególnie świat egzotycznych ptaków.

Trzeba stworzyć rudosterkom kasztanowobrzuchym bezpieczne warunki domowe, polegające na:

  • Zamontowaniu witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju. Należy unikać przeciągów i dużych wahań temperatury. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
  • Umieszczeniu w pomieszczeniu dla papug poideł kulkowych i karmników, które trzeba codziennie myć. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian witryny, aby rudosterka kasztanowobrzucha nie była w stanie ich wyjąć ani przesuwać.
  • Zainstalowaniu odpowiedniego oświetlenia. Papugi potrzebują około 12 godzin światła dziennego. Można zastosować specjalne lampy dla ptaków, które imitują naturalne światło.
  • Podawaniu każdego dnia świeżej i czystej wody, suchego pokarmu, czystych i świeżych owoców oraz warzyw. Warto pamiętać także o zieleninie i ulubionych orzeszkach dla rudosterek.
  • Niezwłocznym usunięcie z klatki miękkiego pokarmu, niezjedzonego przez papugę.
  • Poświęcaniu trochę czasu na zaglądanie do woliery, co najmniej dwa razy w ciągu doby w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu papugi.
  • Regularnym przemywaniu witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylaniu środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się rudosterka.
  • Zabezpieczeniu grzejników, lekarstw czy toksycznych roślin, przed dostępem do nich papugi.
  • Wymienianiu w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w pomieszczeniu, które zostało przeznaczone do hodowli ptaków.
  • Zabezpieczeniu okien siatką lub ich zamknięciu, w przypadku wypuszczenia z klatki rudosterki kasztanowobrzuchej. Zabezpieczenie kabli elektrycznych, żeby nie doszło do porażenia papugi prądem.
  • Zapewnieniu spokojnej atmosfery. Rudosterki wrażliwe są na hałasy, dlatego potrzebny im spokojne miejsce, które jest pozbawione głośnych dźwięków stresujących papugę.

Mieszkanie rudosterki kasztanowobrzuchej

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą to bardzo ciekawe zajęcie i pełne wyzwań. Papuga ta może być trzymane w przestronnej klatce, witrynie pokojowej czy w wolierze ogrodowej. Można również dla niej przeznaczyć specjalny pokój. Duże witryny są doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku.

Rudosterka kasztanowobrzucha to średniej wielkości ptak, który potrzebuje obszernego, własnego mieszkania. Dla pojedynczego osobnika może zostać przeznaczona pokaźnych wymiarów metalowa klatka. Natomiast para tych papug dobrze czuje się w wolierze ogrodowej lub  w obszernej witrynie pokojowej.

Witryna pokojowa

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej na balkon czy taras. Wymiary klatki na kółkach powinny wynosić około: 100 cm długość, szerokość 60 cm i 80 cm wysokość. Witrynę można zmontować samodzielnie według własnej koncepcji oraz dostosować do wysokości pokoju.

Woliera zewnętrzna

Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką i zadaszone. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i silnych promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym papugi znajdą schronienie.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od inwencji twórczej człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową.

Należy pamiętać, że papugi te uwielbiają wodne kąpiele. Jeżeli mamy zamiar hodować więcej par rudosterek, to wolierę należy przedzielić deskami. Jest to niezbędne, aby papugi nie mogły się wzajemnie obserwować co sprawi, że będą spokojniejsze. Para rudosterek kasztanowobrzuchych w okresie rozrodu nie toleruje żadnych innych ptaków.

Pokój dla rudosterki kasztanowobrzuchej

Pokój dla rudosterki kasztanowobrzuchej może zostać wydzielony w dostatecznie dużym mieszkaniu czy na ocieplanym strychu. Urządzenie pokoju zależy od kreatywności hodowcy. Najważniejsze, żeby pomieszczenie przypominało naturalne środowisko hodowanych papug. Warto jest posadzić w dużych donicach trawę i krzewy, a także umieścić konary, przypominające drzewo czy nieduży pień.  

W tym pomieszczeniu grzejniki, okna i źródło światła powinny zostać zabezpieczone siatką. Natomiast podłogę należy wysypać czystym i drobnym piaskiem. W pokoju powinna być sprawna wentylacja, odpowiednia temperatura, w granicach 20-25oC i zachowana właściwa wilgotność.

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą wymaga regularnej obserwacji wyglądu i zachowania ptaka. Wyposażeniem witryny pokojowej lub woliery ogrodowej czy pokoju są naczynia na wodę i ziarno. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na wolierze dozowniki.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które doskonale nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości. Rudosterkom trzeba również udostępnić do oskubywania delikatne gałązki leszczynowe czy brzozowe. W mieszkaniu papug nie powinno zabraknąć  krzaków i dość grubych konarów.

Rudosterki kasztanowobrzuche potrzebują kontaktu z partnerem lub z człowiekiem, gdy są hodowane pojedynczo. Każda papuga jest indywidualnością i może mieć nieco inne wymagania. Z tego względu należy obserwować ptaki i dostosować opiekę do ich potrzeb. Trzeba też zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu, wyglądzie czy apetycie ptaków.

Do woliery należy włożyć zabawki, żeby papugi miały zajęcie. Para dorosłych papug powinna mieć wolierę wyposażoną w budkę lęgową o wymiarach 25 x 25 x 50 cm, gdzie samica będzie mogła złożyć 4-6 jaj. Dno budki trzeba wysypać trocinami zmieszanymi ze zwilżonym torfem. Po uzyskaniu samodzielności młode powinny zostać oddzielone od rodziców.

Podsumowując

Opieka nad rudosterką kasztanowobrzuchą powinna być dobrze przemyślana i dopasowana do wymagań papugi. Do chowu domowego przeważnie trafiają młode osobniki. Gatunek ten zasługuje na większą uwagę hodowców ze względu na swoje ciekawe ubarwienie i łagodne usposobienie.

Scroll to Top