Kiedy zdecydujemy się na posiadanie psa, to powinniśmy wiedzieć kto z domowników będzie zajmował się czworonogiem. Kwestię tę należy przedyskutować z pozostałymi członkami rodziny. Powinniśmy upewnić się czy osoba, która podejmie się tego wyzwania sprosta wszystkim obowiązkom z wiązanym z nowo przybyłym pieskiem. Opieka nad psem jest bardzo ważna.
Przyszły właściciel czworonoga godnie ze swoimi oczekiwaniami powinien dokonać wyboru odpowiedniej rasy psa, która spełni jego wymagania. Nie kierując się przy takim wyborze tylko sercem, ale przede wszystkim rozumem. Człowiek który decyduje się na psa powinien wiedzieć, co w tym przypadku jest dla niego najważniejsze:
- Czy szuka dodatkowego członka rodziny, który będzie dzielił dom i życie?
- Czy chce zakupić psa z rodowodem i należeć do związku kynologicznego, aby w przyszłości uczestniczyć w wystawach?
- Czy chce uczestniczyć w zawodach sportowych?
- Czy potrzebuje psa dla dziecka niepełnosprawnego?
- Czy chce żeby pies pilnował posesji przed szkodnikami
i nieproszonymi gośćmi?
Należy posiadać wiedzę na temat żywienia, pielęgnacji, zdrowia psa i zapewnienie jemu na starość odpowiedniej opieki, jeżeli mamy zamiar kupić, wziąć ze schroniska czy adoptować czworonoga. Nie należy zapominać o obowiązkowych szczepieniach w gabinecie weterynaryjnym.
Przyczyny oddania psa do adopcji mogą być różne, np. wyjazd rodziny na stałe za granicę, ciężka długotrwała choroba jego jedynego właściciela czy kłopoty z psem , z którym rodzina nie chce lub nie potrafi sobie poradzić. Za granicą niejednokrotnie do adopcji oddawane są psy wyścigowe, tj. charty, które są bardzo łagodnymi psami. Do adopcji trafiają także psy gończe, jak np. beagle.
Dzięki posiadanej wiedzy na temat psiej natury możemy pomóc jemu w nadchodzących kłopotach albo skorzystać z pomocy weterynarza. Pomiędzy psem, a człowiekiem powinna zawiązać się pewna komunikacja, ponieważ jest on nie tylko towarzyszem, ale także doskonałym kompanem.
Kondycja psa i jego zachowanie w dużym stopniu zależy od rodziny, w której przebywa. Psu w domu czy ogrodzie należy zapewnić bezpieczne warunki. Należy między innymi pamiętać, żeby nasz pies nie został oparzony przez iskrę z pieca czy kominka. Zamknąć psa w domu kiedy wyjeżdżamy samochodem z garażu czy kosimy w ogrodzie trawę.
Szczeniak powinien posiadać odpowiednie zabawki i gryzaki ze skóry, gdyż sprawia to jemu ulgę podczas ząbkowania i szybciej pozbędzie się mlecznych zębów.
Właściciel powinien uczyć go czystości zaraz po przybyciu do nowego domu, a także współżycia z innymi zwierzętami, które mieszkają z rodziną.
W przypadku posiadania w domu innego psa, nowego przybysza należy zapoznać z nim poza posesją. Większe zainteresowanie należy okazywać psu, który już wcześniej należał do rodziny. Wspólna zabawa czworonogów powinna być nadzorowana przez człowieka, do czasu kiedy szczeniak nie zadomowi się w domu i nie zostanie zaakceptowany przez starszego psa.
Naszego pupila od samego początku należy przyzwyczajać do podróży, zarówno pociągiem czy samochodem. W pociągu, autobusie czy tramwaju pies powinien posiadać smycz i kaganiec. Natomiast w samolocie psa umieszcza się w specjalnej klatce. Małe psy mogą podróżować w samolocie na pokładzie, zaś duże w luku bagażowym. Można z psem również płynąć statkiem w kabinie pasażerskiej lub umieścić go w specjalnym pomieszczeniu.
Kiedy wyjeżdżamy w delegację i nie możemy zabrać psa ze sobą można umieścić psiaka na ten czas w hotelu lub zostawić w towarzystwie znajomego czy sąsiada lub wynająć osobę do opieki. Jednak mimo, że tęskni za swoim właścicielem powinien wiedzieć, że pan zawsze do niego wróci.
Pies, który jest dobrze traktowany jest niesamowicie wiernym i czułym towarzyszem i przez całe swoje życie darzy swojego pana miłością oraz zaufaniem. Jest najlepszym przyjacielem swojego właściciela, którego nigdy nie zdradzi.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie