Opieka nad małpokształtnymi w dużym stopniu zależy od ludzkiej pomocy i wiedzy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poza tym chore czy okaleczone są często bezradne i trudno im jest przetrwać bez pomocy człowieka. Ludzkie wsparcie może uratować życie wolno żyjącym małpokształtnym.
Opieka nad małpokształtnymi dotyczy małp szerokonosych Nowego Świata i małp wąskonosych Starego Świata. Populacja małp w większości żyje na wolności w różnego typu lasach tropikalnych. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych, gdzie można podziwiać te inteligentne stworzenia. Wiele gatunków małp potrafi doskonale naśladować zachowanie człowieka. Niektóre z nich można hodować w warunkach domowych.
Opieka w Ogrodzie Zoologicznym
Opieka nad małpokształtnymi w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Personel ZOO potrafi odpowiednio zająć się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania małpokształtnych i wszystkich zwierząt. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację bądź są studentami.
W ZOO zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Pracownicy ZOO karmią małpokształtnych i opiekują się nimi.
Pracownicy ogrodów zoologicznych muszą zadbać o czystość pomieszczeń, a także o kwestie techniczne i administracyjne. Małpy w naturze narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych i człowieka. Pracownicy ZOO często podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi.
Niejednokrotnie w ogrodach zoologicznych, jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Nierzadko budowana jest duża otwarta przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie przypadło do gustu zwierzętom i zwiedzającym. Pada tam deszcz i zasadzone są drzewa owocowe, aby zwierzęta mogły same wędrować i zdobywać pożywienie. Jest to wspaniały raj dla małp i wszystkich mieszkańców ogrodów zoologicznych.
Domowe hodowle małpokształtnych
Opieka nad małpokształtnymi jest czasochłonna i wymaga dużo pracy. Ma to miejsce najczęściej w przypadku rozmnażania tych niezwykle inteligentnych zwierząt. W Polsce nie brakuje miłośników zwierząt egzotycznych zwłaszcza tych, które są legalne w naszym kraju. Największą popularność z małpokształtnych zyskały małpy szerokonose Nowego Świata, które wywodzą się z rodziny płaksowatych.
Należą do niej dwie podrodziny: sajmiri i kapucynka. Oba gatunki są śliczne, sympatyczne i bardzo żywotne. Po oswojeniu są wspaniałymi towarzyszami człowieka. Małpy sajmiri ze względu na swój wygląd często nazywane są trupimi czaszkami. Małpy z tych dwóch podrodzin są zwierzętami wszystkożernymi, o które trzeba odpowiednio zadbać.
Sajmiri w naturze zamieszkuje lasy Południowej i Środkowej Ameryki, natomiast kapucynka żyje na terenach Ameryki Południowej. Zwierzęta te są wszystkożerne. To bardzo żywotne i zwinne stworzenia, które powinny być odpowiednio socjalizowane. Oswojone sajmiri czy kapucynka to wspaniali towarzysze człowieka.
Zwierzęta egzotyczne
Zwierzęta egzotyczne hodowane w Polsce wymagają zezwolenia. Należy kupioną małpę zarejestrować w Urzędzie Miasta w Wydziale Środowiska. Sajmiri lub kapucynka powinny zostać nabyte z legalnej, zarejestrowanej hodowli. Do podróżowania ze zwierzęciem potrzebny będzie paszport i chip, podobnie jak w przypadku psa czy kota.
Przed zakupem małpy należy przygotować miejsce w domu i wyprawkę dla podopiecznego.
Opieka nad małpokształtnymi to duża odpowiedzialność, która spoczywa na właścicielu małpy. Kapucynka czy sajmiri powinny być kochane i traktowane, jak członkowie rodziny. Zwierzęta te zwykle dobrze dogadują się z psami i kotami. Jednak są bardzo psotne i szybko się nudzą. Trzeba zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. Na liście małpiego wyposażenia powinna znaleźć się pokaźna klatka z wyposażeniem.
Klatka
Klatka powinna być wykorzystywana zwłaszcza w przypadku pozostawienie pupila samego w domu. W skład podstawowego wyposażenia powinny wchodzić różne kolorowe zabawki wraz z edukacyjnymi. Nie powinno zabraknąć lin, huśtawek, a zwłaszcza półek i konarów, po których małpa będzie mogła swobodnie skakać. Trzeba również zaopatrzyć się w środki czystości i pieluchy, ponieważ zwierzęta te nie dbają o porządek w mieszkaniu.
Oswajanie
Do oswojenia najlepiej nadają się młode osobniki, które wcześnie odstawione są od samicy i jej opiekunem staje się człowiek. Chętnie i szybko uczą się oraz lubią naśladować swojego właściciela. Opiekuna traktują, jak członka swojego stada. Wyszkolone małpy potrafią wspaniale pływać, malować, a także posługiwać się drobnymi przyrządami. Wyedukowane są także bardzo opiekuńcze.
W Stanach Zjednoczonych małpy kapucynki szkolone są do opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Odpowiednio wytresowane potrafią podawać różne przedmioty. Zwierzęta te są bardzo inteligentne. Należy pamiętać, że samice, jak i samce lubią miewać swoje humory. Niejednokrotnie udziela im się nastrój człowieka. W naturze dzikie kapucynki żyją od 15 do 20 lat, a w niewoli odpowiednio zadbane dożywają nawet 45 lat.
Opieka nad małpokształtnymi wymaga dużego zaangażowania i troskliwej opieki. Małpy kapucynki i sajmiri nie rozmnażają się w niewoli łatwo. Ruja trwa od 2 do 7 dni. Po zajściu w ciąże, która trwa pół roku, samica wydaje na świat jedno ewentualnie dwa osobniki. Potomkiem przez kilka miesięcy opiekuje się matka. W naturze nosi go przez 3 tygodnie na plecach, a później zajmuje się cała małpia rodzina.
Opieka nad małpokształtnymi przekłada się na ich kondycję, samopoczucie i długość życia. Większość tych zwierząt nie należy do gatunków zagrożonych. Kula ziemska traci bezpowrotnie bogactwo gatunków małpokształtnych, w skutek niszczycielskiej działalności człowieka. Gatunek ludzki narusza równowagę środowiska, w którym żyje. Ludzie dopuszczają do wymierania wielu gatunków z królestwa zwierząt.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]