Opieka nad buszowcem ostropyskim polega na zakupieniu zdrowych osobników i prawidłowym urządzeniu akwarium. Żywym organizmom świata podwodnego trzeba stworzyć odpowiednie warunki do życia, które będą zbliżone do ich funkcjonowania w naturze. Akwarysta nabywając buszowce ostropyskie powinien sprostać ich potrzebom.
Opieka nad buszowcem ostropyskim polega na ochronie ryb przed czynnikami stresogennymi. Mogą one zostać wywołane przez bodźce psychiczne, jak i fizyczne. Stres jest często wynikiem rozmaitych schorzeń i niedomagań ryb. Buszowce ostropyskie są trudnymi rybami do rozmnażania. Znana są tylko pojedyncze przypadki rozrodu tych ryb w akwarium.
Akwarium buszowców ostropyskich
Opieka nad buszowcem ostropyskim to ciekawe hobby, które jest pełne wyzwań. Ryby te trzeba trzymać w grupie liczącej 4-6 osobników w przestronnym i dobrze urządzonym akwarium o długości 120-150 cm. To od akwarysty uzależnione jest zdrowie, samopoczucie i długość życie ryb. W hodowli tych ryb bardzo ważną rolę pełni jakość podawanego pokarmu.
Ryby te preferują żywy pokarm, a także chętnie spożywają mrożone posiłki. Nie są zwolennikami suchej karmy. Gatunek ten można trzymać w akwarium towarzyskim z większymi rybimi okazami, ponieważ wszystkie mniejsze mogą być zjedzone przez buszowce ostropyskie. Nie przepadają też za pokarmem płatkowym, do którego powinny być przyzwyczajane stopniowo.
Niezbędne prace do wykonania przy urządzaniu akwarium:
- Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od ich liczby. Po ustawieniu zbiornika we właściwym miejscu należy go odpowiednio urządzić. Pojemność zbiornika powinna wynieść co powyżej 100 litrów.
- Tło, które instalowane jest w zbiorniku w pierwszej kolejności. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
- Podłoże z domieszką torfu.
- Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w zbiorniku po ułożeniu podłoża.
- Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i sprawdzać sukcesywnie ich działanie. Urządzeniami niezbędnymi w zbiorniku są: ogrzewanie, oświetlenie rozproszone i filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 20-25oC.
- Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium wykorzystywana jest zwykle woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla buszowca ostropyskiego powinna mieć odczyn pH 6-8, a twardość w granicach 5-12on.
Zbiornik dla tych ryb powinien zostać wyposażony w liczne kryjówki, gęstą roślinność oraz korzenie i kamienie. Wskazane jest umieszczenie na lustrze wody roślin pływających które spowodują rozproszenie oświetlenia. Ryby chowają się w kątach akwarium czy w roślinności przy włączonym ostrym oświetleniu.
Zdrowy styl życia buszowców
Opieka nad buszowcem ostropyskim polega na zapobieganiu chorobom i zadbanie o dobrostan ryb. Schorzenia zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Zdrowy styl życia polepsza jakość życia oraz zmniejsza stres i przypadki zachorowań.
Trzymając buszowce ostropyskie w odpowiednio dużym zbiorniku, łatwiej utrzymamy równowagę biologiczną, niż w małym. Należy nie zapominać, że odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, a także dla wzrostu roślin. Poza tym tlen minimalizuje rozwój niektórych bakterii, które są przyczyną różnych chorób.
Zdrowy tryb życia buszowca ostropyskiego polega na:
- Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin z pewnych i znanych źródeł.
- Zasiedleniu nowego akwarium dopiero po około 2-3 tygodniach od założenia.
- Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
- Zgaszeniu w akwarium światła przed umieszczeniem nowych ryb w akwarium, które można zapalić po około 2,5 godziny po zaakceptowaniu przez ryby nowego środowiska.
- Hodowaniu ryb w grupach w przestronnym zbiorniku.
- Nie dopuszczeniu do przerybiania akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u ryb.
- Regularnym zbadaniu odczynnikami parametrów wody i ustaleniu zawartych w niej związków azotowych. Te czynności należy przeprowadzić przynajmniej raz w tygodniu.
- Zastosowaniu oświetlenia, najlepiej rozproszonego i niezbyt intensywnego.
- Obsadzeniu zbiornika gęstą roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
- Wyposażeniu zbiornika w kryjówki, korzenie i kamienie.
- Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.
- Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
- Karmieniu ryb różnorodnym pokarmem, który będzie bogaty w witaminy. Koniecznie podawanie żywego pokarmu.
- Niezwłocznym usunięciu osadów, które pojawią się na dnie zbiornika.
- Zakupieniu podstawowych środków leczniczych i dezynfekujących, które powinny znaleźć się w apteczce akwarysty.
Opieka nad buszowcem ostropyskim wymaga wiedzy i zaangażowania. Nawet w dobrze urządzonym zbiorniku występują trudności z rozmnażaniem tych ryb. Sygnalizowane próby budowania gniazda raczej nie przynoszą efektów. W warunkach hodowlanych buszowcom ostropyskim trzeba zapewnić optymalne warunki do życia.