GeoZoo » Kot » Ochrona kota przed kleszczami
Ochrona kota przed kleszczami

Ochrona kota przed kleszczami

Ochrona kota przed kleszczami może odbywać się kilkoma metodami. Często oparte są one na stosowaniu środków chemicznych, działających na układ nerwowy pasożyta. W profilaktyce przeciwko pasożytom istnieją również preparaty i urządzenia bez chemikaliów.

Ochrona kota przed kleszczami powinna być obowiązkowa, ponieważ przy obecnych zmianach klimatycznych kleszcze mogą być aktywne przez cały rok. Największe ich nasilenie jest wiosną, gdy budzą się z zimowego snu wystarczy, że przez kilka dni temperatura przekroczy 5oC. Kleszcze praktycznie można spotkać wszędzie, np. w lesie, parku, na łące czy w ogrodzie.

Kleszcze

Ochrona kota przed kleszczami jest bardzo ważna dla jego prawidłowego  rozwoju i kondycji. Kleszcze należą do rzędu roztoczy i znajdują się w gromadzie pajęczaków. W początkowej fazie żerowania kleszcz przypomina ziarnko siemienia lnianego. Dorosły kleszcz, który jest w pełni nasycony, przybiera rozmiary małego ziarna grochu.

Kleszcze wpijają się w skórę kotów w miejscach niedostępnych dla ich języka. Najczęściej szuka miejsc na kociej szyi. Często pasożyty te spadają z drzew lub innych roślin i wkuwają się w skórę naszego pupila. Największe ich nasilenie jest wiosną i latem. Polują na swojego żywiciela, aby nassać się jego krwi.

Przenoszą one groźne choroby, nawet śmiertelne, żywiąc się krwią ludzi i zwierząt.

Ochrona kota przed kleszczami, to ważne wyzwanie dla jego właściciela. Kotu biegającemu po zaroślach, powinno się przynajmniej co dwa dni sprawdzać palcami skórę na przodzie i bokach szyi. Znalezionego kleszcza trzeba natłuścić kroplą oleju jadalnego, który uniemożliwi pasożytowi oddychanie. Po tym zabiegu, jeżeli kleszcz nazajutrz nie odpadnie, to należy wyjąć go pęsetą ruchem skręcającym.

Rodowód kota - kot spacerujący po trawie.

 Profilaktyka przeciw kleszczom

Ochrona kota przed kleszczami należy do kociego opiekuna, który powinien sprawdzać skórę zwierzęcia po każdym wyjściu z mieszkania. Częstotliwość stosowania preparatów przeciw kleszczom uzależniona jest od: lokalizacji geograficznej, pory roku i stylu życia zwierzęcia. Środki te różnią się między sobą sposobem aplikacji i skutkiem działania.

Do preparatów przeciw kleszczom dla kotów należą:

  • Miejscowe, to produkty farmaceutyczne, takie jak krople i spray.
  • Szampony, które działają zapobiegawczo i zwalczają pasożyty.
  • Obroże przeciw kleszczom, które nasycone są odpowiednimi substancjami owadobójczymi. Powinny one przylegać do szyi czworonoga.
  • Doustne, polegające na zażywaniu leku w formie tabletek.
  • Ultradźwiękowe odstraszacze na kleszcze, pozbawione są środków chemicznych.

Miejscowe

Miejscowe to spot – on czyli krople na skórę i specjalistyczne spray. Krople rozprowadza się przeważnie na miejsca pomiędzy łopatkami i okolicami szyi. Środek ten przenika do podskórnych naczyń krwionośnych i stopniowo rozprzestrzenia się po całym ciele. Dzięki temu kot na około 4 tygodnie pozostanie bezpieczny i wolny od kleszczy.

Ochrona kota przed kleszczami jest skuteczna w przypadku regularnego powtarzania nanoszenia kropli. Substancje, które zawarte są w kroplach bezpieczne są dla zwierzęcia i jego właściciela. Działanie ich polega na porażeniu układu nerwowego kleszcza.

Należy pamiętać, żeby dwa dni przed i dwa dni po zastosowaniu kropli nie kąpać pupila.

Spray

Spray na kleszcze działa profilaktycznie lub w przypadku inwazji szkodników. To preparat miejscowy w areozolu o podobnym zastosowaniu, co krople. Środek ten stosowany jest przeważnie w przypadku kociąt i małych kotów, których waga nie przekracza 2 kg. Preparat ten często eliminuje larwy pasożytów. Można również spryskać nim w domu miejsca, które mogą być siedliskiem pasożytów. Na przykład dywan, koc czy kosz.

Obroże przeciw kleszczom

Obroże przeciw kleszczom to również dobre rozwiązanie w przypadku ochrony kota przed kleszczami. Jednak nie wszystkie mają działanie kleszczobójcze, niektóre tylko odstraszają pasożyty. Niejednokrotnie mają przyjemny zapach. Po założeniu obroży kleszcze, które są obecne następnego dnia zostają wysuszone i samoistnie odpadają.

Zwykle można je stosować u kociąt powyżej 7 tygodnia życia. Okres jej przydatności wynosi średnio w granicach 6 – 8 miesięcy. Obroża stosowana dla kota jest wysoko skuteczna. Jest to przeważnie produkt bezpieczny dla zwierząt domowych.

Doustne

Doustne to inaczej tabletki przeciw kleszczom do gryzienia i połykania. Powinny być zażywane w możliwe jak najmniejszej ilości, ponieważ żadne lekarstwo nie jest wolne od skutków ubocznych. W tabletce zawarta jest substancja aktywna, która przenika z żołądka do narządów wewnętrznych i zostaje uwalniana przez kilka tygodni.

Przy stosowaniu tabletek należy zachować szczególną ostrożność w stosunku do kota cierpiącego na napady padaczkowe czy choroby autoimmunologiczne, a również inne poważne schorzenia. Nie wskazane jest stosowanie ich kotom, które cierpią na choroby układu pokarmowego. Nie należy również podawać zwierzęciu ważącemu poniżej 2 kg.

Skutkami ubocznymi stosowania tabletek przeciw kleszczom mogą być: chwilowe zaburzenia żołądkowo – jelitowe, brak apetytu, ślinienie się czy biegunka. Najlepiej w przypadku stosowania preparatów doustnych zasięgnąć porady w lecznicy dla zwierząt.

Lekarz weterynarii poleci nam dla kota najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze środki dostępne na rynku.

Ultradźwiękowe odstraszacze na kleszcze

Ultradźwiękowe odstraszacze na kleszcze, które pozbawione są środków chemicznych. Urządzenia tego rodzaju emitują impulsy ultradźwiękowe o częstotliwości 40 kHz. Impulsy mają za zadanie blokować narząd Hallera u kleszczy, który używany jest przez te pasożyty do namierzania żywiciela. Emitowane ultradźwięki są dla człowieka niesłyszalne i nieszkodliwe. Zasięg działania urządzenia obejmować może nawet 3 metry.

Urządzenia takie pozbawione są chemikaliów i substancji zapachowych. Odstraszać na kleszcze zawiesza się na obroży kota. Pomocniczo wskazane jest, żeby na terenach o dużej ilości kleszczy, zastosować dla kota inny środek zapobiegawczy. Może być to kąpiel w szamponie przeciw pasożytom. Urządzenia tego typu przeznaczone są wyłącznie dla celów profilaktycznych.

Ultradźwiękowe odstraszacze mogą działać nawet 3000 godzin.

Podsumowując ochrona kota przed kleszczami ma bardzo duże znaczenia dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia. Preparaty przeciw kleszczom najlepiej kupować w sklepach zoologicznych lub w lecznicy dla zwierząt. Weterynarz dobierze nam najbardziej bezpieczny środek dla naszego pupila. Miejscowe preparaty przeciw kleszczom często różnią się między sobą skutecznością i toksycznością. Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia ultradźwiękowe.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top