GeoZoo » Ptak » Nierozłączka czarnogłowa
Nierozłączka czarnogłowa

Nierozłączka czarnogłowa

Nierozłączka czarnogłowa to królestwo: zwierząt, gromada: ptaków, rząd: papugowych. Należy do rodziny papug wschodnich i podrodziny dam z rodzaju Agapornis. Występuje na terenach Wschodniej Afryki w Zjednoczonej Republice Tanzanii, Republice Burundi i Kenii. Posiada wielu zwolenników w domowej hodowli.

Nierozłączka czarnogłowa jest ślicznie upierzonym ptakiem ozdobnym. Papugi te unikają gęstych lasów. Zasiedlają obszary blisko rzek. Zamieszkują sawanny, które rzadko porośnięte są akacjami, krzewami, baobabami i mimozami. Nierozłączki spotykane są także w ogrodach i parkach. Przebywają na wysokości do 1800 m n. p. m. Nierozłączki czarnogłowe bytują też na lesistych łąkach.

Charakterystyka ogólna

Nierozłączka czarnogłowa jest niedużą i uroczą papugą. Długość jej ciała sięga 15 cm, a waga mieści się w przedziale 43-50 g. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 10 cm. Posiada ciemne oczy, które okalają błękitne obwódki. Hakowaty dziób ma barwę karminowoczerwoną, a u nasady jest wyraźnie jaśniejszy. Skoki mają kolor szarozielony.

Te egzotyczne ptaki bytują w małych stadach, liczących 20-40 osobników. Jest to gatunek monotypowy czyli niezróżnicowany geograficznie ani genetycznie. Populacje tych papug nie różnią się między sobą, bez względu na rejon, w którym występują. Jest to ptak społeczny, który lubi towarzystwo innych osobników. Dość dużo czasu spędzają na pielęgnacji swojego upierzenia.

Nierozłączka czarnogłowa jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ptaki te komunikują się między sobą, wydając głośne dźwięki. Całe stado może spędzić noc na jednym drzewie. Wczesnym rankiem poszukują pożywienia. W naturze w skład diety wchodzą: nasiona traw, prosa, sorga i chwastów. Dodatkowo spożywają jagody, pączki kwiatów i owoce.

Upierzenie nierozłączek

Nierozłączka czarnogłowa  to inteligentna papuga o ciekawym wyglądzie. Płeć tych ptaków jest bardzo trudna do rozpoznania. Głowa i górna część szyi są intensywnie czarne u samca i bardziej matowe u samicy. Otoczka wokół szyi ma żółto-seledynową barwę. Pozostała część ciała czyli pierś, skrzydła i ogon są zielone.

Jednak sterówki i lotki posiadają ciemniejszą barwę i jasne obrzeżenie. W roku 1927 pośród dzikich populacji nierozłączek czarnogłowych znalazła się niebieska mutacja, która przypadła do gustu pasjonatom ptaków egzotycznych. Papugi te występują także w odmianie białej i żółtej. Młode osobniki posiadają brązową głowę.

Nierozłączka czarnogłowa

Rozmnażanie

Nierozłączka czarnogłowa gniazduje w koloniach, zakładając gniazda w dziuplach baobabów i wyściela je liśćmi, a także połamanymi gałązkami. Gnieździ się również w budynkach miejskich. Para jest związana silną więzią. Ptaki te nieustannie o siebie dbają. Więź swoją utrwalają czyszcząc sobie wzajemnie pióra.

Przed okresem godowym samiec ma zwyczaj drapać się po głowie. Samica składa 4-6 jaj i zaczyna wysiadywać je przez 3 tygodnie, po zniesieniu trzeciego jaja. Po wylęgu młode pozostają w gnieździe do 44. dnia życia. Po opuszczeniu gniazda jeszcze przez 14 dni karmione są przez samca. Tymczasem samica zaczyna budować nowe gniazdo.

W hodowli powinno być więcej budek lęgowych niż par nierozłączek czarnogłowych. W tym czasie papugi powinny otrzymywać namoczone i lekko skiełkowane ziarno oraz namoczony biszkopt, który należy zmieszać z pokarmem jajecznym. Nierozłączka czarnogłowa w naturze żyje w granicach 15-20 lat. Można kupić parę tych papug w granicach 200-400 zł.

Nierozłączka czarnogłowa to ślicznie upierzona papuga, która ma wielu zwolenników wśród miłośników ptaków ozdobnych. Ze względu na swoje atrakcyjne cechy i łatwą hodowlę chętnie trzymana jest w polskich domach. Nierozłączka czarnogłowa to inteligentny ptak i wspaniały towarzysz człowieka. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Scroll to Top