GeoZoo » Ptak » Największa latająca papuga
Największa latająca papuga

Największa latająca papuga

Największa latająca papuga na świecie to modroara hiacyntowa. Należy ona do królestwa zwierząt, gromady ptaków i rzędu papugowych. Gatunek ten pochodzi z rodziny papugowatych i podrodziny papug neotropikalnych. To egzotyczny okaz dużego ptaka o atrakcyjnym wyglądzie. Ceniona jest przez hodowców na całym świecie.

Największa latająca papuga zwana jest również arą hiacyntową. Naturalnym miejscem zamieszkania tego pięknego ptaka jest Ameryka Południowa od środkowej Brazylii po wschodni teren Boliwii i północno-wschodni obszar Paragwaju. Można ją spotkać na równinie Pantanal, który jest naturalnym regionem. Pantanal obejmuje największe zalane łąki i największy podmokły teren tropikalny na naszej planecie.

Papugi te w naturze zasiedlają tropikalne lasy deszczowe, sawanny z palmami, zagajniki palmowe, zwłaszcza preferują palmy acuri i bocaiuva. Do lasów i dżungli udają się na odpoczynek. Zamieszkują też w lasach z drzewami, które zrzucają liście. Podgatunki największej latającej papugi na kuli ziemskiej nie zostały wyróżnione. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany w 1970 roku przez lekarza i przyrodnika Johna Lathama

Wygląd zewnętrzny

Największa latająca papuga to piękny ptak ozdobny. Długość modroary hiacyntowej wynosi około 95-100 cm wraz z ogonem o długości blisko 45 cm. Rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 117-127 cm. Masa ciała tego niezwykłej urody ptaka wynosi około 1,2-1,7 kg. Samica jest trochę smuklejsza niż samiec. Ara hiacyntowa ma ciemnobrązowe oczy.

Największa latająca papuga posiada duży i mocny dziób w kolorze szaroczarnym, którym rozłupuje pokarm. Bez problemu poradzi sobie z orzechami kokosowymi. U nasady dzioba widoczny jest płat nagiej i żółtej skóry. Podobnie otoczone jest oko. Obie płcie posiadają jednakowe ubarwienie. Upierzenie jest jednolicie niebieskie w odcieniu ultramaryny. Te okazałe ptaki z daleka rzucają się w oczy.

Modroara hiacyntowa posiada nogi w kolorze szarym. Ma charakterystyczną dla papug budowę stopy, która wyposażona jest w 4 długie palce. Dwa z nich skierowane są do przodu. Jest to drugi i trzeci palec. Pozostałe dwa palce skierowane są do tyłu czyli pierwszy i czwarty. Tego typu budowa stopy nosi nazwę zygodaktylii. Gatunek ten prowadzi dzienny styl życia. Jednymi z jej wrogów są węże i tukan toko.

Największa latająca papuga

Zachowanie

Największa latająca papuga jest bardzo przyjaznym ptakiem o łagodnym usposobieniu. Wydaje głośne i hałaśliwe dźwięki. W Środowisku naturalnym żyje najczęściej w parach. Tworzą również nieduże grupy rodzinne i stada do 10 osobników. Preferuje siedliska półotwarte, które są trochę zalesione. Unika wilgotnych i gęstych lasów. Często przebywa na obrzeżach bądź wzdłuż rzek.

Modroara hiacyntowa w środowisku naturalnym spożywa różnorodny pokarm. Preferuje nasiona, orzechy i przede wszystkim owoce palm, która bez problemu rozłupie swoim mocnym dziobem. Swoją dietę czasami uzupełnia ślimakami. Gniazdo buduje w dziupli bądź otworze w skarpie. Należy do jednych z najdroższych papug. Kosz jej wynosi w granicach 20-50 tysięcy zł.

Największa latająca papuga

Rozmnażanie ar hiacyntowych

Największa latająca papuga kopuluje niezależnie od pory roku od listopada do kwietnia podczas pory deszczowej. Przeważnie dobrana para spędza ze sobą całe życie. W dwudniowych odstępach samica składa 1-2 jaja, które wysiaduje około 27 dni. Z dwóch piskląt najczęściej przeżyje tylko jedno. Dopiero po 3 miesiącach młode są całkowicie opierzone.

Z matką pozostają jeszcze przez 1,5 roku. Papugi te dojrzałość płciową osiągają dosyć późno, dopiero po 6-10 latach od przyjścia na świat. Rocznie wykluwa się mała liczba potomków. 100 par tych ptaków każdego roku daje zaledwie od 7 do 25 młodych. Populacja tych papug jest nieduża i wciąż maleje najbardziej z powodu niszczycielskiej działalności człowieka.

Podsumowując największa latająca papuga narażano jest na wyginięcie, gdzie została umieszczona w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. W niewoli spotykana jest w hodowlach amatorskich. Można również te eleganckie papugi podziwiać w ogrodach zoologicznych. Modroara hiacyntowa należy do długowiecznych papug. Może żyć 50 lat, a nawet dłużej.

Scroll to Top