Najszybsze zwierzęta świata pobiły rekordy w grupie kręgowców i bezkręgowców. Świat fauny dzieli się na dwie grupy: kręgowce i bezkręgowce. Kręgowce podzielone są na gromady: ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. W każdej erze dominowały bardzo szybkie stworzenia. Współcześnie również można wytypować najszybsze zwierzęta na kuli ziemskiej.
Najszybsze zwierzęta świata występują w grupie kręgowców i również bezkręgowców. Królestwo zwierząt jest najbardziej zróżnicowane pod względem gatunków. W grupie bezkręgowców występuje najwięcej gatunków. Najliczniejsze w tym obszarze są owady. Świat fauny i flory występuje na całej kuli ziemskiej.
Najszybsze kręgowce świata
Najszybsze zwierzęta świata potrafią osiągnąć zawrotne prędkości i posiadają swoich przedstawicieli w grupie kręgowców i bezkręgowców. Cechą charakterystyczną kręgowców jest szkielet wewnętrzny. Kręgowce spośród pięciu gromad mają swoich przedstawicieli w trzech gromadach.
W czołówce znajdują się ptaki, gdzie cztery gatunki przewyższają prędkością wszystkie zwierzęta świata.
Do najszybszych kręgowców na kuli ziemskiej zostało wybranych osiem kręgowców spośród ptaków, ryb i ssaków lądowych:
- Ptaki
- Sokół wędrowny
- Orzeł przedni
- Sokół norweski
- Jerzyk zwyczajny
- Promieniopłetwe
- Żaglica, żaglica pacyficzna
- Czarny marlin, makaira czarna
- Ssaki lądowe
- Gepard, gepard grzywiasty
- Skocznik antylopi
Sokół wędrowny
Sokół wędrowny to najszybsze zwierzę na świecie i najszybszy przedstawiciel ptaków. Zamieszkuje całą kulę ziemską za wyjątkiem Antarktydy i północnej części Arktyki. W większości przypadków jest to ptak osiadły. Wędrówki odbywają przeważnie młode osobniki. Podczas lotu nurkowego może osiągnąć 350 km/h. Niektóre źródła donoszą, że podczas nurkowania potrafi nawet osiągnąć prędkość 400 km/h.
Orzeł przedni
Orzeł przedni zajmuje wśród ptaków drugie miejsce pod względem osiąganej prędkości, która podczas nurkowania dochodzi do 320 km/h. W locie jego prędkość wynosi około 160 km/h. Należy on do rzędu szponiastych i rodziny jastrzębiowatych. Występuje w Azji, Afryce, Ameryce Północnej a także w Europie.
Wyróżnia się sześć podgatunków orła przedniego. Jest najsilniejszym ptakiem spośród wszystkich orłów w Europie. Samiec jest mniejszy od samicy. Jego pożywieniem są ptaki i średniej wielkości ssaki, a także padlina. Niektóre z nich są ptakami migrującymi.
Sokół norweski
Sokół norweski jest to gatunek arktyczny osiadły albo częściowo wędrowny. Jest to ptak drapieżny z rzędu sokołowych i rodziny sokołowatych. W Polsce pojawia się sporadycznie. Na tle innych sokołów wyróżnia się dużymi rozmiarami. Samiec jest znacznie mniejszy od samicy. Może w czasie nurkowania osiągnąć prędkość 209 km/h.
Jerzyk zwyczajny
Jerzyk zwyczajny średniej wielkości ptakiem wędrownym z rzędu krótkonogich i rodziny jerzykowatych. Żywi się drobnymi owadami, które chwyta w locie. Większą część swojego życia spędza w powietrzu. W przeciągu dwóch lat jest w stanie nieprzerwanie pokonać drogę o długości pół miliona kilometrów. Ptaki te w powietrzu jedzą, śpią i kopulują. Na lądzie spędzają czas tylko w okresie lęgowym. W locie poziomym osiąga prędkość powyżej 170 km/h.
Żaglica
Żaglica inaczej żaglica pacyficzna to najszybsza ryba na świecie, która żyje w wodach tropikalnych i umiarkowanych. Należy ona do gromady promieniopłetwych, rzędu okoniokształtnych i rodziny żaglicowatych. Nazywana jest gatunkiem kosmopolitycznym ze względu na bytowanie w wielu strefach ekologicznych i klimatycznych. Kształtem przypomina ona żagiel. Przeciętna jej długość ciała wynosi 130 cm, a waga mieści się w przedziale 10-40 kg. Wysokość tułowia dwukrotnie przewyższa płetwa grzbietowa. Osiąga prędkość 110 km/h. Niektóre źródła podają, że jej prędkość przekracza nawet 130 km/h.
Czarny marlin
Czarny marlin, makaira czarna to ryba, która jest szybsza od zwierzęcia lądowego, jakim jest gepard. Reprezentuje ona gromadę promieniopłetwych, rząd okoniokształtnych i rodzinę żaglicowatych. Są to olbrzymie ryby, których ciało posiada 450 cm długości, a masa sięga 750 kg. Czarny Morlin uznany jest za najszybszą rybę świata wraz z żaglicą. Pływa z prędkością 129 km/h. Głównym ich pożywieniem są ryby i głowonogi.
Gepard
Gepard, gepard grzywiasty jest najszybszym zwierzęciem lądowym, osiągającym prędkość na krótkim dystansie w pogoni za zwierzyną do 113 km/h. Istnieją źródła, które podają, że jego prędkość może wynosić nawet 120 km/h. Reprezentuje on gromadę ssaków, rząd drapieżnych i rodzinę kotowatych. Gepardy zamieszkują przeważnie Afrykę. Posiada on smukłe i muskularne ciało o długości do 150 cm i wadze do 65 kg. Najczęściej poluje on na ofiarę polegając głównie na swoim wzroku i szybkości. Pościg rozpoczyna po podejściu do zdobyczy na odległość 10 m. Nierzadko ich ofiarami są małe ssaki.
Skocznik antylopi
Skocznik antylopi to nieduży ssak z parzystokopytnych i rodziny wołowatych. Zamieszkuje on suche tereny Afryki. Wysokość w kłębie osiągają do 75 cm, a masa ich ciała wynosi w granicach 37-50 kg. Samiec jest znacznie większy od samicy. Osiąga on prędkość do 100 km/h, a skoki wykonuje nawet na wysokość 4 m. Był on symbolem Południowej Afryki, a współcześnie jest on jej narodowym zwierzęciem.
Sokoły przystosowane są do łowów na zwierzynę lotną, którą wypatrują z powietrza albo z wysokich punktów obserwacyjnych. Na ofiarę spadają lotem nurkowym z wielką prędkością. Sokoły najczęściej pogoń uskuteczniają aż do osiągniecia rezultatu. Ptaki te wyspecjalizowane są w polowaniach na swoje ofiary w ruchu podobnie, jak robią to orły. Największe prędkości uzyskują podczas nurkowania i są najszybszymi zwierzętami na świecie.
Najszybsze bezkręgowce świata
Najszybsze zwierzęta świata istnieją również wśród bezkręgowców, które charakteryzują się brakiem szkieletu wewnętrznego. Na całym świecie liczba wszystkich gatunków bezkręgowców przekroczyła 1 milion. W Polsce liczba gatunków wynosi kilkadziesiąt tysięcy.
Bezkręgowce opanowały wszystkie kontynenty, morza, oceany i wody śródlądowe.
Bezkręgowce występują we wszystkich środowiskach, nawet tych nieprzyjaznych bytowaniu. Najszybsze zwierzęta świata wśród bezkręgowców pochodzą z owadów. Natomiast najdłuższe zwierzę na świecie to bezkręgowiec z typu płazińców. Jest to tasiemiec nieuzbrojony, pasożyt człowieka i bydła.
Do najszybszych bezkręgowców zostały wybrane dwa owady:
- Jusznica deszczowa, mucha końska,
- Ćma rolnica gwoździówka, rolnica gwoździarka.
Jusznica deszczowa
Jusznica deszczowa, mucha końska jest według przeprowadzanych badań rekordzistką spośród gromady owadów pod względem szybkości lotów. Może osiągnąć prędkość nawet 140 km/h. Bardzo szybko przemieszcza się w ciągu minuty potrafi przelecieć ponad 2 kilometry. Dzięki receptorom podczerwieni bez trudu odnajduje potencjalnych żywicieli. Pożywieniem jusznicy jest krew zwierząt stałocieplnych włącznie z ludźmi. Jej ukąszenie jest bardzo bolesne. Należy ona do typu stawonogów, rzędu muchówek i rodziny bąkowatych. Zaliczona jest do podrzędu krótkoczułkich.
Ćma rolnica gwoździówka
Ćma rolnica gwoździówka, rolnica gwoździarka jest owadem z rzędu motyli i rodziny sówkowatych. Posiada ubarwienie jasnobrunatne z czarnym deseniem. Jest to gatunek o bardzo szerokim zasięgu geograficznym. Obejmuje wiele stref ekologicznych i klimatycznych. Motyl ten jest pospolity w całej Polsce. Potrafi osiągnąć prędkość do 110 km/h.
Podsumowując najszybsze zwierzęta świata odnotowane są w świecie kręgowców i bezkręgowców. Królestwo zwierząt miało we wszystkich epokach i może poszczycić się w dzisiejszych czasach najszybszymi przedstawicielami. Największym rekordzistą obecnie na świecie jest sokół wędrowny. Człowiek stanowi największe zagrożenie dla świata fauny. Dlatego wiele zwierząt zagrożone jest wyginięciem.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]