GeoZoo » Kot » Legowisko dla kota
Legowisko dla kota

Legowisko dla kota

Legowisko dla kota powinno być wygodne i przystosowane do jego rozmiarów. Kocie posłanie należy do podstawowej wyprawki dla kota. Można je dowolnie dobierać kolorem i kształtem do wnętrza pokoju. Najważniejsze, żeby legowisko było ciepłe i funkcjonalne. Posłania produkowane są dla małych i dużych kotów.

Legowisko dla kota najlepiej kupić jest w sklepie zoologicznym lub w specjalistycznym dla kotów. Często znajdują się tam nie tylko posłania, ale także rozmaite zabawki dla naszych podopiecznych. Na rynku nie brakuje legowisk o różnych rozmiarach, kształtach i barwach. Produkowane są z różnych materiałów, również wodoodpornych czy łatwych do utrzymania w czystości. Każdy kot powinien posiadać własne legowisko.

Rodzaje kocich legowisk

Legowisko dla kota należy dokładnie dopasować do swojego pupila. W sklepach dostępne są rozmaite kocie posłania. Mogą być produkowane z tradycyjnego materiału czy wikliny, często są również wodoodporne. Niejednokrotnie posiadają pokrowiec, co pozwala utrzymać je w należytej czystości. Niektóre z nich pokryte są miękką tkaniną, która tworzy miły nastrój.

Jest to zwłaszcza potrzebne dla młodego kotka, który opuścił swój rodzinny dom i trafił do nowej rodziny. Będzie to dla niego pocieszeniem, gdy zatęskni za mamą i rodzeństwem. Dobrym rozwiązaniem jest, jak kot ma w mieszkaniu kilka miejsc, gdzie może spokojnie sypiać i odpoczywać. W sklepach jest wiele modeli kocich posłań.

Najczęściej spotykanymi legowiskami dla kota są:

  • Koce specjalnie wyprodukowane dla kota, które chronią przed zimnem. Zapewniają zwierzęciu stałą temperaturę ciała. Mogą być wykonane z futerka lub innego ciepłego materiału. Niejednokrotnie koce te izolują od przeciągów i klimatyzacji. Doskonale nadają się do mieszkania i w podróży.
  • Duża poduszka wyprodukowana z wysokiej jakości materiału dla kotów. Wykonana jest często w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. 
  • Tradycyjne legowisko, które jest bardzo dobrym miejscem do spania dla kota. Posiada one miękką wyściółkę w środku. Często jest okrągłego kształtu. Takie posłanie umożliwia zwinięcie się pupila w kłębek, co jest naturalną pozycją kota podczas snu. Legowiska tego typu posiadają zwykle wysokie brzegi i antypoślizgowy spód, co wyklucza przesuwanie się po podłodze.
  • Kosz wiklinowy, który wyściełany jest miękką poduszką. Jest to ulubione kocie legowisko.
  • Drapak, który często doskonale nadaje się także na legowisko dla kota. Duże drapaki są przeważnie piętrowe i wyposażone w niejedno legowisko wraz z domkiem dla kota.
  • Domek dla kota, który wyprodukowany jest z różnych materiałów. Dobrym rozwiązaniem jest domek wiklinowy, który jednocześnie  może służyć dla kota za drapak. Takie legowisko dla kota nadaje się do umieszczenia w mieszkaniu, a także na zewnątrz w ogrodzie. Tam w zaciszu swojego domku pupil może spokojnie wypoczywać. We wewnątrz domku na wyposażeniu znajduje się ciepła poduszka. Domek dla kota izoluje od zimna, przeciągów i hałasów.
  • Hamak dla kota wykonany z drewnianej ramy i miękkiego hamaka, który nie tylko może się bujać, ale być także w stałej pozycji. Jest to przytulne miejsce do zabawy i odpoczynku kociego przyjaciela.
  • Budka w kształcie jaskini wykonana z miękkiego materiału, w której nasz podopieczny będzie czuł się bezpiecznie. Wnętrze takiej jaskini wypełnione jest zwykle gąbką i posiada miękką poduszkę. Budka najczęściej wyprodukowana jest z kolorowych i wytrzymałych tkanin. Izoluje ona od zimna i przeciągów w mieszkaniu. Antypoślizgowi spód sprawia, że legowisko nie będzie ulegało przesuwaniu.
  • Kanapa czy sofa produkowana w różnych kształtach i barwach. Można bez trudu dopasować do wnętrza pomieszczenia. Cena tego rodzaju legowiska uzależniona jest od wykonania i zastosowanego materiału.

Legowisko dla kota

Jakie legowisko dla kota?

Legowisko dla kota powinno być dopasowane do jego wielkości, wygodne i praktyczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Na początku nie trzeba kupować gotowego posłania. Wystarczy dla młodego kotka użyć pudełka  z kartonu z jedną ścianą częściowo wyciętą. Dno należy wyścielić grubą warstwą gazet i przykryć je ciepłym kocykiem, który będzie łatwy do prania. Pudełko co jakiś czas trzeba będzie wymienić na nowe.  

Kociak powinien posiadać wygodne i ciepłe legowisko.

Gotowe posłanie można kupić w późniejszym czasie, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że maluch szybko rośnie. Legowisko dla kotka należy ulokować w zacisznym zakątku pokoju, bez hałasów i przeciągów. Powinno być to miejsce mało uczęszczane przez domowników. Chodzi o zapewnienie naszemu pupilowi przynajmniej minimum prywatności.

Przez pierwsze noce dobrym rozwiązaniem będzie umieszczona butelka napełniona ciepłą wodą i dostarczona pupilowi miękka zabawka. Woda w butelce nie może być gorąca. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie na tydzień nowego domownika w oddzielnym pokoju, żeby powoli przywyknął do nowej rodziny i nieznanego mu otoczenia.

W przypadku kociaka warto jest kupić legowisko trochę większe, biorąc pod uwagę jego szybki wzrost. Nie warto inwestować w drogie posłanie, ponieważ młody kotek może je szybko pobrudzić i zniszczyć. Dobrym rozwiązaniem dla kociego niemowlaka jest posłanie ze zdejmowanym pokrowcem, który bez trudu można szybko wyprać.

Legowisko dla kota to również jego intymny kącik do odpoczynku bez hałasów, zimna i przeciągów. Każdy kociak czy kot dojrzały powinny mieć swoje miejsce do spania w bezpiecznym kącie pokoju. W miejscach, gdzie jest to możliwe trzeba urządzić wygodne legowiska. Każdy kot powinien mieć kompetentnego i troskliwego właściciela, który zapewni mu właściwą opiekę.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...