Koci łowca jest drapieżnikiem, który zgodnie ze swoim instynktem powinien zjadać pokarm świeży i osobiście upolowany. Kot i lew działając na bazie jednakowych instynktów, potrafią wykazywać identyczne zachowania w odpowiedzi na podobne bodźce.
Koci łowca to inaczej „mały lew”, który nawet żyjący w domu wykazuje zdolności łowieckie. Jeżeli kot nie poluje, to nie oznacza to porzucenie łowieckich zachowań, ponieważ wykorzystuje je najczęściej podczas zabawy. Kot po swoich przodkach ma silnie zakorzeniony instynkt łowiecki.
Instynkt łowiecki w naturze
Koty w środowisku naturalnym nie polują na duże zdobycze. Jego pożywienie składa się głównie z małych gryzoni, gadów, płazów czy ptaków. Kota posiłki są małe, ale częste. Polowanie zwierzęcia kończy się niejednokrotnie niepowodzeniem. Kot domowy powinien mieć przygotowany specjalny system karmienia, który będzie podobny do warunków naturalnych.
Kot, który żyje w środowisku naturalnym, żeby polować musi przeszukiwać teren. Zdobywanie pokarmu związane jest z nieustającą wędrówką i poszukiwaniem nowego terytorium łowieckiego. W naturze koty wykorzystują swoje zmysły i fizyczną sprawność w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.
Elementem kociego dobrostanu jest posiadanie własnego terytorium.
Jednak w naturze istnieją również zwierzęta, które polują na koty. Przykładem mogą być: rodzina lądowych drapieżnych ssaków czy ptaków. Kot przed niebezpieczeństwem ucieka w górę, szukając w najbliższym otoczeniu wysokiego punktu, gdzie mógłby się schronić.
Kot, jako znany drapieżnik przystosowany jest do samodzielnego zdobywania pokarmu. Jego zmysł łowiecki ukierunkowany jest na szybkie i skuteczne namierzenie ofiary. Kocie mięśnie oraz budowa anatomiczna sprawia, że kot dogoni zdobycz, a następnie ją zje. Koty dzikie czy domowe nigdy nie rezygnują ze swojej łowieckiej natury.
Kocie polowanie w warunkach domowych
W celu pełnego zaspokojenia kocich potrzeb w warunkach domowych należy zająć się instynktem łowieckim kota, wykorzystując właściwą organizację pożywienia i motyw zabawy. Można zorganizować kilka punktów karmienia, żeby kot włożył więcej wysiłku w zdobyciu pokarmu.
Najlepszym rozwiązaniem jest podzielić kocie jedzenie na klika porcji i rozmieścić w różnych częściach domu, co sprawi że pupil będzie spożywał pokarm w dłuższym czasie i wyjdzie jemu to na zdrowie.
Dobrym sposobem na uatrakcyjnienie pożywienia jest podanie posiłku w karmnikach. W tym celu można wykorzystać pojemniki po serkach czy jogurtach i zrezygnować z podawania jedzenia w tradycyjnej miseczce. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie pożywienia w rolkach po papierze toaletowym albo po papierowym ręczniku.
Producenci kocich akcesoriów przygotowali gotowe karmniki i spowalniacze. Mogą być to maty do karmienia, miski z wytłoczonym dnem czy piłki z regulowanym otworem na karmę, którą pupil toczy po podłodze w celu dostania się do jej zawartości. Nie brakuje sposobów na tworzenie domowych karmników.
Trening z klikerem
Kliker jest niedużym przedmiotem, który po naciśnięciu wydaje charakterystyczny odgłos kliknięcia i stąd też pochodzi jego nazwa. Kliker, który składa się z napiętego kawałka metalu powinien być przystosowany do zabawy z kotem. Kocie ucho jest wrażliwe na dźwięki. Z udziałem klikera można wychowywać kota. Po kliknięciu należy w nagrodę podać kotu jego ulubiony smakołyk, co sprawi że pupil będzie zainteresowany treningiem.
Trening z klikerem to wspaniała aktywność kota przed posiłkiem, która powinna trwać nie mniej, niż 15 minut i zakończyć się upolowaniem zdobyczy oraz podanym smakołykiem.
Kot jest szczęśliwym łowcą, kiedy polowanie zakończy się sukcesem. W warunkach domowych należy zająć się wrodzoną chęcią kociego polowania, żeby w ten sposób zostały zaspokojone potrzeby kota. Wiele kocich przyjaciół lubi uczestniczyć w szkoleniach z użyciem klikera, co uatrakcyjnia im życie. Zabawa ta może okazać się nową przyjemnością w życiu pupila. Koci świat można urozmaicić ciekawymi treningami, wykorzystując w tym celu różne interesujące zabawki dostępne w sklepach zoologicznych czy supermarketach.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie