Klatka dla gryzonia powinna być odpowiednich rozmiarów. Należy wychodzić z założenia, że im lokum jest większe, tym lepsze. Pomieszczenie należy dostosować do gryzonia potrzeb, żywotności, trybu życia i wielkości zwierzęcia, a także ilości osobników, ponieważ stworzenia spędzają w niej dużo czasu.
Klatka dla gryzonia powinna być zakupiona przed przybyciem do domu zwierzęcia. Najpierw należy znaleźć w mieszkaniu odpowiednie miejsce, w którym zostanie postawiona klatka. Nie może być to miejsce narażone na przeciągi i nadmiernie nasłonecznione. Gryzoń powinien mieć kontakt wzrokowi z ludźmi, ale nie powinien przeszkadzać domownikom.
Wybór miejsca
Klatka dla gryzonia nie może być ustawiona centralnie. Warto ją umieścić w narożniku pokoju lub pod ścianą. Nie ma to zastosowania w przypadku klatek wykonanych z materiałów nieprzezroczystych. Lokum gryzonia należy postawić w miejscu mniej uczęszczanym przez domowników, ponieważ większość tych zwierząt prowadzi nocny tryb życia w przeciwieństwo do ludzi.
Nie należy stawiać klatki blisko telewizora czy innego sprzętu głośno grającego, ponieważ mogłoby to przeszkadzać podopiecznemu. Nieodpowiednią lokalizacją jest również umieszczenie klatki przy kaloryferze czy wentylatorze, ponieważ gorące powietrze, ani gwałtowne podmuchy z wentylatora nie sprzyjają zwierzęciu.
Klatka powinna być ustawiona także w odpowiedniej odległości od okna, żeby gryzoń nie był narażony na działanie silnych promieni słonecznych. Jednak lokum nie może znajdować się w całkowitym zaciemnieniu. Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie klatki na wyższym poziomie. Może być to stolik, półka segmentu czy komoda.
Należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia.
Pokój, w którym będzie spędzał życie gryzoń powinien posiadać stałą temperaturę, aby zwierzątku nie groziło przegrzanie czy przeziębienie. Na czas wietrzenia najlepiej wynieść pupila z pomieszczenia. Szczególne groźne dla gryzoni są przeciągi i zbyt wysokie temperatury.
Wybór klatki
Klatka dla gryzonia to miejsce przygotowane do życia zwierzęcia. Elementy pomieszczenia powinny być właściwie zamocowane i połączone, żeby zwierzątko nie miało możliwości ich gryzienia.
Klatka powinna spełniać kilka podstawowych warunków:
- Pomieszczenie musi być wystarczająco duże, zapewniające stworzeniu miejsce do jedzenia, spania, zabawy i swobodnego poruszania się.
- Wewnątrz klatki powinna być zachowana odpowiednia cyrkulacja powietrza. Nie może być ona za szczelnie przykryta, ponieważ będzie panowała w niej wysoka temperatura.
- Klatka musi być wykonana z materiału, który jest odporny na działanie moczu i kału. Trwałość pomieszczenia zależna jest również od jego konstrukcji.
- Klatkę należy szczelnie zamykać, żeby pupil nie mógł się z niej wydostać. Gryzoń może spacerować poza pomieszczeniem tylko pod opieką człowieka.
Klatka powinna być solidna, pozwalająca na długie użytkowanie i wykonana z mocnego materiału, który jest wytrzymały na działanie zębów gryzonia. Pręty klatki powinny mieć odpowiednią grubość i rozstawienie w zależności od gatunku gryzonia. Dobrze jest jak pręty dochodzą do dna klatki, która powinna być ocynkowana.
Klatka o siatkowej konstrukcji uniemożliwi ucieczkę zwierzęcia i ma odpowiednią wentylację.
Kuweta na której oparta jest konstrukcja powinna być łatwa do sprzątania. Przeważnie wykonana jest z odpowiednio grubego plastiku. Najlepiej, jak kuweta wykonana jest z metalu i posiada metalowe zaczepy, których nie jest w stanie uszkodzić gryzoń.
Klatki wyposażone są przeważnie w kilka pięter, ale nie jest to wymagane w przypadku wszystkich gryzoni. Na przykład kawia domowa nie musi mieć pięter. Piętra można zastąpić drewnianymi konarami, które po nacięciu imitują schody. Nieszkodliwymi konarami dla gryzoni są np. z jabłoni czy brzozy.
W sklepach zoologicznych można również kupić specjalne klatki z przeznaczeniem dla gryzoni. Jest ona zbudowana z twardego, nietoksycznego i przezroczystego plastiku. Pokrywa pomieszczenia ma kratkę wentylacyjną i dokładnie zamykającą klapę, po otwarciu której można wyjąć pupila.
Dobrym rozwiązaniem jest również kupno lub samodzielne sklejenie szklanego akwarium i dorobienie do niego pokrywy z metalowej siatki o drobnych oczkach. Akwarium jest cięższe i trudniejsze w obsłudze, tym bardziej, że może ulec stłuczeniu.
Jednak zakupienie akwarium jest również korzystne, ponieważ można je dopasowane do wybranego miejsca.
Klatka dla gryzonia wybrana odpowiednio do jego gatunku wraz ze zbilansowaną dietą i troskliwą opieką, zapewni zwierzęciu właściwy rozwój i zdrowy tryb życia. Czysta klatka i ładnie urządzona wewnątrz może być elementem dekoracyjnym pokoju, w którym jest umieszczona.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]