Gurami syjamski czyli Trichopodus pectoralis to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: promieniopłetwych. Należy on do rzędu okoniokształtnych i rodziny guriamowatych. Ten interesujący okaz świata podwodnego pochodzi z rodzaju Trichopodus. Zamieszkuje wody Azji Południowo-Wschodniej.
Gurami syjamski to słodkowodna ryba akwariowa, która do Europy trafiła w 2014 roku. Ryby te bytują przede wszystkim na Półwyspie Indochińskim w rozlewiskach Mekongu, a także w stojących wodach Laosu, Wietnamu, Kambodży i Tajlandii. Gatunek ten można również spotkać na Półwyspie Malajskim w Malezji. Ryby te występują w wąskich kanałach, na polach ryżowych.
Charakterystyka ogólna
Gurami syjamski jest atrakcyjną rybą, o ciekawym ubarwieniu. W naturalnych warunkach dorasta do 20 cm, a w akwariach ma trochę mniejsze rozmiary w granicach 15-17 cm. Widoczny jest u ryb dymorfizm płciowy. Samica jest trochę grubsza w partiach brzucha i posiada płetwę grzbietową z okrągłą końcówką.
Natomiast płetwa grzbietowa samca jest zaostrzona i wydłużona. Gatunek ten wyróżnia się stosunkowo dużymi płetwami piersiowymi. Przekształcone w wyrostki płetwy brzuszne są długie i najczęściej sięgają nasady płetwy ogonowej. Ciało ryby jest wydłużone i silnie bocznie spłaszczone.
Gurami syjamski posiada brązowy grzbiet, a głowa i początkowy odcinek boków jest niebieski. W dalszej części na brązowym korpusie widnieją niebieskawe pręgi. Przez boki i pokrywy skrzelowe biegnie ciemna linia. Przechodząc przez korpus dzieli ona boki na 2 równe części, a bliżej płetwy ogonowej jest przerywana. Linia ta zakończona jest ciemną plamą.
Płetwa ogonowa może być dołem żółto obrzeżona. Ryby te pomimo swoich rozmiarów są płochliwe i towarzyskie, o łagodnym usposobieniu. Jedynie pomiędzy samcami może dochodzić do nieporozumień, przede wszystkim w okresie poprzedzającym tarło. Jednak ich potyczki nie są groźne, ponieważ nie dochodzi do krwawych pojedynków.
Ryby te w niewoli powinny być hodowane w dużych zbiornikach, o pojemności 120 litrów, gdzie będą miały wiele miejsca do swobodnego pływania. Rośliny powinny być obsadzone na bokach i przy tylnej ścianie, żeby pozostawić dużo przestrzeni rybom w przedniej strefie zbiornika, co ułatwi im bytowanie.
W akwarium trzeba umieścić korzenie i kamienie, które będą dla ryb kryjówkami. Gurami syjamski chętnie przystępuje do tarła, gdy ma stworzone odpowiednie warunki do życia. Ryba ta nie jest tak popularna w akwarium jak inne mniejsze gatunki gurami. Długość życia gurami syjamskiego wynosi około 5 lat.
Hodowlane formy barwne
Gurami syjamski nie może poszczycić się tyloma formami barwnymi co inne gatunki gurami o mniejszych rozmiarach. Nie ma ściśle określonych odmian barwnych tego taksonu. Jednakże, hodowcy przez lata wypracowali kilka ciekawych form barwnych, które mogą urozmaicić każde akwarium.
Chociaż nie ma oficjalnych nazwanych odmian, to czasem można spotkać osobniki o nieco innym ubarwieniu niż typowe. Mogą to być ryby o jaśniejszym lub ciemniejszym odcieniu podstawowego koloru, z bardziej lub mniej widocznymi ciemnymi pręgami. Naturalne ubarwienie gurami syjamskiego jest dość stonowane i trudne do modyfikacji w sposób, który dałby wyraźne formy.
Przyczyny braku konkretnych form barwnych gurami syjamskiego:
- Genetyka. Gurami syjamski ma dość stabilną genetykę pod względem ubarwienia. Modyfikacje są trudne do utrwalenia i często wracają do pierwotnej formy.
- Rozmiary. Ze względu na swoje rozmiary, gurami syjamski wymaga większych akwariów, co ogranicza skalę hodowli i selekcji.
- Popularność. Mniejsze, bardziej kolorowe gatunki gurami cieszą się większą popularnością wśród akwarystów, co przekłada się na większe zainteresowanie hodowlą nowych ich odmian.
Gurami syjamski to ryba o dużym potencjale, lecz zbyt mało popularna wśród hodowców i nie do końca przez nich odkryta. Chociaż na razie nie możemy mówić o konkretnych formach barwnych, to warto śledzić oferty sklepów akwarystycznych, ponieważ zawsze istnieje szansa na znalezienie wyjątkowego okazu.
Rozmnażanie gurami syjamskich
Gurami syjamski jest rybą jajorodną składającą ikrę. Samiec przed tarłem buduje dość rozległe gniazdo z piany. Jeżeli samica przyjmie zaloty partnera i dojdzie do tarła, to samiec owija swoim ciałem partnerkę, a jego brzuch znajduje się pod lustrem wody. Wówczas ikra uwolniona przez samicę i zapłodniona przez samca, będąc lżejsza od wody sama kieruje się do gniazda.
Po tarle samiec odpędza samicę i sam sprawuje opiekę nad jajami i wylęgającymi się larwami. Samica powinna zostać odseparowana. Potomstwo przychodzi na świat po około 25 godzinach, a zaczyna pływać po 4-5 dniach. W tym czasie należy również odłowić samca. W pierwszym tygodniu narybek powinien otrzymywać pokarm w żelu. Później można podawać artemię czy dafnie.
Gurami syjamski nie jest często hodowany w domowych akwariach, ze względu na swoje dość duże rozmiary. Pięknie prezentuje się w dobrze urządzonym akwarium na tle bujnej roślinności. Takson ten jest stosunkowo odporny na choroby i nie jest trudny w hodowli. Poza tym ryby te mają łagodne usposobienie i mogą być hodowane z innymi mniejszymi osobnikami w akwarium towarzyskim.