GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Czekoladowiec borneański
Czekoladowiec borneański

Czekoladowiec borneański

Czekoladowiec borneański to królestwo: zwierząt, gromada: promieniopłetwych i rząd: okoniokształtnych. Pochodzi z podrzędu azjatyckich błędnikowców, należących do rodziny guramiowatych. Czekoladowiec borneański został zakwalifikowany do podrodziny beloncjowatych ze względu na narząd oddechowy zwany labiryntem.

Czekoladowiec borneański jest gatunkiem blisko spokrewnionym z czekoladowcem malajskim. Ta atrakcyjna ryba pochodzi z wód Borneo w Indonezji. Jest to ryba labiryntowa posiadająca labirynt, złożony z parzystych narządów nadskrzelowych, które powstają w wyniku rozszerzenia się górnej części pierwszego łuku skrzelowego. Labirynt umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym.

Charakterystyka ogólna

Czekoladowiec borneański w środowisku naturalnym zamieszkuje najczęściej kwaśne strumienie z czarną wodą, zwykle na terenach leśnych, które przeważnie zabarwione są na ciemnobrązowo przez kwasy huminowe i inne substancje chemiczne z rozkładającej się materii organicznej. Ryby te żyją w grupach o wyraźnie zaznaczonej hierarchii.

Często czekoladowce zajmują w akwarium swoje ulubione miejsce albo odganiają inne osobniki w porze karmienia. Czekoladowiec borneański jest małą rybą, która dorasta do 5 cm długości. Samce tego gatunku są większe niż samice i mają bardziej ostry kształt głowy oraz posiadają jasne obwódki na krawędziach płetw.

Takson ten preferuje powolny ruch wody lub nieruchomy. W środowisku naturalnym pożywieniem tych ryb są larwy owadów, robaki, małe skorupiaki i inny zooplankton. W hodowli można podawać im drobny pokarm żywy, mrożony i w płatkach. Trzeba zadbać o wymagania i potrzeby tych ryb, żeby hodowla ich cieszyła się powodzeniem.

Ubarwienie czekoladowca borneańskiego

Czekoladowiec borneański to pięknie ubarwiony okaz, ale trudno dostępny w akwarystyce. W ubarwieniu tego taksonu dominuje kolor ciemnobrązowy. Podgardle i pokrywy brzuszne mają barwę jasnobrązową. Pojedyncze płetwy posiadają jasnobrązowy odcień.

Przez środek boków biegnie biały pas, a ich ozdobą są cztery jasnobrązowe pręgi. Natomiast czarna pręga widoczna jest na niedużym i ostro zakończonym pysku. Przechodzi ona przez oczy i kończy się na pokrywach skrzelowych.

Rozmnażanie

Czekoladowiec borneański  jest trudny do rozmnażania. Rozród tych ryb często z powodu infekcji kończy się niepowodzeniem. Przed tarłem dobrana para przyjmuje szatę godową, która jest ciemniejsza od naturalnego ubarwienia ryb. Przy rozmnażaniu niezbędna jest odpowiednia jakość wody i diety.

Proces tarła może przebiegać kilka godzin. Jaja składane i zapładniane są na podłożu, a ich inkubacją zajmuje się samica, przetrzymując je w worku podgardzielowym. Okoliczny teren broniony jest przez oboje rodziców. Ikra i narybek pozostają w pysku do 20 dni.

Po tym okresie wypuszczane są rybki w ilości 10-40 sztuk, które są w pełni ukształtowane i swobodnie pływają. Narybek powinien być na tyle duży, aby mógł przyjmować pokarm żywy, taki jak mikrorobaki. Akwarium powinno mieć szczelnie dopasowaną pokrywę.

Można zastosować folię termokurczliwą, która nie powoduje powstawanie szczelin. Potrzebny jest dostęp do warstwy ciepłego i wilgotnego powietrza w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju błędnika czyli labiryntu.

Pielęgnacja ryb

Czekoladowiec borneański najlepiej pielęgnować w zbiornikach monogatunkowych z wieloma kryjówkami i obsadzonych dość gęsto bujną roślinnością. Nie powinno zabraknąć również roślin pływających i przestrzeni do swobodnego poruszania się ryb. Ten gatunek wymaga wysokiej jakości wody, którą trzeba często częściowo wymieniać.

Bardzo duże znaczenie ma też efektywna filtracja. W wyniku niszczycielskiej działalności człowieka, polegającej na rozwoju rolnictwa i wyrębie drzew w lesie, ryby te tracą swoje naturalne siedliska. W wyniku czego zmienia się różnorodność gatunków.

Czekoladowiec borneański to bardzo ciekawy okaz o nietuzinkowym wyglądzie. Pielęgnacja tego taksonu stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonego akwarysty. Z tego względu hodowla tych ryb wymaga wiedzy i doświadczenia. Czekoladowiec borneański nie jest polecany początkującym akwarystom. Jest to rzadki gatunek spotykany w hodowli.

Scroll to Top