Afrowiórka pręgowana to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: wiewiórkowatych. Należy ona do podrodziny afrowiórek. Zamieszkuje w buszu i w lasach, a także na sawannach Afryki. Butuje na terenach od Maroka do Kenii. Jest to bardzo zwinne i rozkoszne zwierzątko.
Afrowiórka pręgowana nazywana jest również wiewiórką ziemną. W skład tego gatunku wchodzi sześć podgatunków. W naturze żyje w norach przez siebie wykopanych. Żeruje w dzień, poszukując jagód, młodych pędów czy nasion. W środowisku naturalnym występuje przeważnie na terenach afrykańskiej sawanny. Spotykana jest także na łąkach, terenach skalistych i suchych murawach. Poza tym żeruje na polach uprawnych i pastwiskach.
Wygląd zewnętrzny
Afrowiórka pręgowana jest ślicznym gryzoniem. Długość jej ciała waha się w granicach 22-30 cm, natomiast długość ogona wynosi 18-27 cm. Ma długi pyszczek i krótkie uszy. Posiada długi i ciemny ogon. Natomiast kończyny zakończone są ostrymi pazurami, którymi wykopuje nory. Posiada twardą i gładką sierść. W środowisku naturalnym długość życia afrowiórki pręgowanej sięga dwóch lat.
Afrowiórka pręgowana posiada czerwony, szary albo brązowy grzbiet i jaśniejszy brzuch. Wzdłuż jej ciała widoczny jest jasnoszary pasek. W gruczołach ślinowych wiewiórki znajdują się paciorkowce, które po ugryzieniu powodują posocznicę. Jest specyficzna reakcja na zakażenie, które nie jest samodzielną jednostką chorobową.
Temperament
Afrowiórka pręgowana jest ruchliwym stworzeniem, które nie boi się ludzi. Gryzonie te są zwierzętami społecznymi, prowadzącymi dzienny styl życia. Żyją najczęściej w koloniach składających się z kilku samic w granicach 6-10 osobników. Natomiast samce prowadzą często samotniczy tryb życia, krążąc pomiędzy koloniami.
W marcu bądź w kwietniu rozpoczyna się okres godowy afrowiórek. Ciąża trwa około miesiąca, po czym na świat przychodzą 3 lub 4 młode. Potomstwem opiekuje się tylko samica. Młode wiewiórki po 5 miesiącach osiągają dojrzałość płciową i po roku stają się samodzielne. Grupy tych wiewiórek w specyficzny sposób komunikują się między sobą poprzez uderzenie ogonem i przelotnym muśnięciem warg.
Dwie zakochane wiewiórki przytulają się do siebie, dotykają, a nawet szczęśliwe tańczą. Takie czułe uściski mogą trwać nawet godzinę. Wiewiórka ziemna jest bardzo towarzyskim stworzeniem, które uwielbia zabawy. Największy wrogiem tego gryzonia w naturze są drapieżne ssaki, żmije i ptaki.
Afrowiórka pręgowana jest niedużym i sprytnym zwierzątkiem. Pośród gryzoni wiewiórki obok myszy stanowią najliczniejszy gatunek rodziny ssaków. Przed nabyciem wiewiórki i jej oswojeniem najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Afrowiórka pręgowana polecana jest miłośnikom gryzoni, a zwłaszcza doświadczonym hodowcom wiewiórek.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]