Opieka nad gurami syjamskim wymaga od opiekuna wiedzy w zakresie zakupionego gatunku. Ryby podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje potrzeby i zwyczaje, którym trzeba sprostać. W akwarium powinno zostać odwzorowane naturalne środowisko tego gatunku ryb.
Opieka nad gurami syjamskim polega na prawidłowej diecie i dobrze urządzonym akwarium. Nie należy doprowadzać do warunków stresujących w zbiorniku hodowanych ryb. Prawidłowa i troskliwa opieka zapewnia rybom dobry stan zdrowia i radosne życie. Trzeba regularnie sprawdzać wygląd i zachowanie gurami syjamskiego, a także działanie sprzętu akwariowego.
Nabycie zdrowych ryb
Opieka nad gurami syjamskim polega na zakupieniu zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Nabywając gurami trzeba ocenić stan ich zdrowia na podstawie wyglądu zewnętrznego i zachowania. Warto też zwrócić uwagę, czy kupowane ryby nie są ospałe.
Należy pamiętać, że nabyte gurami okaleczone czy z wadami genetycznymi będą uciążliwe w hodowli. Znając potrzeby ryb możemy stworzyć im odpowiednie warunki bytowania bez stresu i chorób. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter.
Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde żywa istota wymaga opieki i troski w zależności od potrzeb gatunkowych. Zwierzęta podobnie jak ludzie cierpią i odczuwają ból. Ryby akwariowe powinny mieć zapewnione warunki zbliżone do życia w ich środowisku naturalnym.
Kupując nowe osobniki do istniejącej hodowli, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na:
- życie w stadach,
- tolerancję gatunkową,
- wymagania terytorialne,
- zachowanie socjalne.
Rybom w akwarium trzeba stworzyć optymalne warunki do życia. Należy łączyć ze sobą tylko te osobniki, które pochodzą z podobnych regionów lub biotypów. Nowo zakupione okazy trzeba poddać czterotygodniowej kwarantannie w oddzielnym zbiorniku. W okresie tym będzie widoczna większość ukrytych chorób i niedomagań.
Mieszkanie dla gurami syjamskiego
Opieka nad gurami syjamskim polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia w przestronnym akwarium. Domem dla ryb jest odpowiedniej wielkości zbiornik, który powinniśmy dobrze i bezpiecznie wyposażyć. W akwarystyce najczęściej wykorzystywane są akwaria zmontowane ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym.
Dostępne zbiorniki akwariowe na rynku:
- murowane z frontową ścianą ze szkła,
- wytworzone z elementów plastikowych,
- ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.
Akwaria mają różne rozmiary, zaczynając od małych po średnie, duże i wielkie. W nich mieści się wiele metrów sześciennych wody. Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każdy zbiornik powinien spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażony w ogrzewanie, oświetlenie, filtracje i termometr.
Pielęgnacja tego gatunku ryb jest możliwa w dużych akwariach, w tym również wielogatunkowych, ponieważ pomimo swoich rozmiarów jest to ryba płochliwa, spokojna i towarzyska. Aby okaz ten mógł zaprezentować swoje walory, należy pozostawić mu dużo przestrzeni do pływania, zwłaszcza w przedniej strefie akwarium.
Rośliny najlepiej posadzić na bokach i na tylnej ścianie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że pomiędzy samcami dochodzi niekiedy do nieporozumień, szczególnie w okresie poprzedzającym tarło. Jednak ich potyczki nie są groźne, ponieważ nie dochodzi do krwawych pojedynków.
Temperatura wody powinna wynosić 23-28oC, niewielka twardość wody w granicach 2-3on, a pH 6-8,3. W zbiorniku dobrze jest umieścić kamienie i korzenie, z których gurami syjamski będzie mógł zbierać glony. Najważniejsza jest w akwarium jakość wody i wolna przestrzeń do pływania.
W przypadku rozmnażania ryb trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany. Woda w nim powinna być dobrze natleniona i stopniowo podniesiona do 30-31oC. Dno zbiornika hodowlanego najlepiej jest wyłożyć mchem jawajskim. Należy nie zapominać że po tarle samiec odpędza samicę i zajmuje się jajami i larwami.
Zdrowy styl życia
Opieka nad gurami syjamskim polega na zapobieganiu chorobom i różnym niedomaganiom. Schorzenia zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Zdrowy styl życia minimalizuje schorzenia gurami syjamskiego.
Zdrowy tryb życia polega na:
- Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
- Nowo założone akwarium może być zasiedlane dopiero po około 2-3 tygodniach od założenia.
- Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
- Zgaszeniu w akwarium światła przed umieszczeniem nowych ryb w akwarium. Można je ponownie zapalić po około 2,5 godziny czyli po zaakceptowaniu przez ryby nowego środowiska.
- Hodowaniu ryb parami bądź w grupach w przestronnym zbiorniku.
- Nie dopuszczeniu do przerybienia akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie odporności układu immunologicznego u ryb.
- Regularnemu podmienianiu części wody do 15-20% w zbiorniku, ponieważ gurami syjamskie wymaga bardzo czystej wody.
- Regularnym zbadaniu odczynnikami parametrów wody i ustaleniu zawartych w niej związków azotowych. Te czynności należy przeprowadzić przynajmniej raz w tygodniu, pomimo uzyskania pełnej stabilizacji wody w akwarium.
- Zastosowaniu oświetlenia, najlepiej rozproszonego i niezbyt intensywnego.
- Obsadzeniu zbiornika bujną roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
- Wyposażeniu zbiornika w kryjówki, korzenie i kamienie.
- Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Mogą one dostać się do zbiornika z zewnątrz.
- Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
- Karmieniu ryb różnorodnym pokarmem. Gurami syjamskiemu należy zapewnić dietę bogatą w witaminy.
- Niezwłocznym usunięciu osadów, które pojawią się na dnie zbiornika.
- Zakupieniu podstawowych środków leczniczych i dezynfekujących, które powinny znaleźć się w apteczce każdego akwarysty.
Opieka nad gurami syjamskim nie jest skomplikowana, ale trudniejsze może okazać się rozmnażanie tego gatunku. Trzeba zadbać o dobrostan tych ryb. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania podopiecznych. Decydując się na hodowlę gurami syjamskiego trzeba dysponować odpowiednią wiedzą i zapewnić rybom odpowiednie warunki bytowania.