Żywienie i zdrowie susła wpływają na jego dobrostan. Zwierzęta te mają interesujący wygląd i wyróżniają się nietuzinkowym zachowaniem. Dwa gatunki susłów można w Polsce obserwować i podziwiać w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta te są także mieszkańcami ogrodów zoologicznych.
Żywienie i zdrowie susła to podstawy ich rozwoju i rozmnażania. Bardzo duży wpływ na sprawność gryzoni ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga, a tym bardziej otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie wszystkich zwierząt. Niebezpieczny również dla susłów jest mało różnorodny pokarm lub jego brak.
Catering susła
Żywienie i zdrowie susła przekładają się na jego funkcjonowanie w środowisku naturalnym i w niewoli. Wpływają także na wygląd i zachowanie tego gryzonia. Zwierzęta te w naturalnym środowisku potrafią zadbać o swoją dietę. Susły są raczej zwierzętami roślinożernymi, a dieta ich często zależy od pory roku.
Skład podstawowej diety susła:
- Zielone części roślin: liście, łodygi, młode pędy, pączki. Jest to podstawowa dieta tych gryzoni.
- Kwiaty: nektar i pyłek kwiatowy.
- Bulwy i korzenie porą jesienną, gdy szykują się do zimowego snu.
- Nasiona: zbóż, dyni, słonecznika.
- Owady: chrząszcze, świerszcze. Zwłaszcza wiosną uzupełniają nimi swoją dietę.
- Inne bezkręgowce: dżdżownice, ślimaki.
- Jaja i pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi, co zdarza się raczej rzadko.
- Dostęp do świeżej i czystej wody.
Środowisko, w którym żyją te zwierzęta ma duży wpływ na ich dietę. Susły bytujące na polach uprawnych mają dostęp do większej ilości nasion. Natomiast osobniki zamieszkujące lasy zjadają więcej owadów i części zielonych roślin. Dobrze rozwinięty wzrok, słuch i węch pomaga im w odnajdywaniu pożywienia.
Choroby susłów
Żywienie i zdrowie susła wpływają na jego styl życia. Zróżnicowany pokarm i czyste środowisko zminimalizuje choroby tych gryzoni. Susły są raczej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i różne schorzenia, ale na niektóre mogą być podatne. Choroby mają negatywny wpływ na zdrowie i przeżywalność zwierząt.
Najczęstsze choroby susłów to:
- Choroby bakteryjne i wirusowe. Jedną z chorób bakteryjnych jest Tularemia przenoszona przez kleszcze, która może być dla susła śmiertelna. Natomiast wirusy grypy czy parwowirusy, mogą powodować schorzenia układu oddechowego i pokarmowego.
- Choroby pasożytnicze. Pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły, wszy czy kleszcze mogą wywoływać swędzenie czy być przyczyną anemii. Natomiast pasożyty wewnętrzne, takie jak nicienie mogą osłabiać organizm zwierzęcia i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
- Niedożywienie. Zła dieta susłów w niewoli, albo brak dostępu do pokarmu w naturze może osłabić układ immunologiczny i zwiększyć podatność na choroby.
- Urazy. Zwierzęta te mogą doznać różnych okaleczeń w wyniku ataków drapieżników czy upadków.
- Choroby nowotworowe. U susła może pojawić się nowotwór, chociaż nie występuje on często.
Przyczyny chorób
Żywienie i zdrowie susła uzależnione są od wielu czynników. Zmiany w składzie gatunkowym lasów, zanieczyszczone środowisko czy fragmentacja siedlisk mogą negatywnie wpływać na liczebność populacji tych sympatycznych gryzoni, o ciekawym wyglądzie. Największym zagrożeniem dla susłów jest niszczycielska działalność człowieka.
Czynniki, które wpływają na podatność susłów na choroby to:
- Nieprawidłowa dieta lub brak pożywienia, które mogą prowadzi do osłabienia i zmniejsza odporność organizmu na choroby.
- Zanieczyszczone środowisko, takie jak skażona gleba czy woda może negatywnie wpłynąć na zdrowie gryzoni, a nawet być przyczyną ich śmierci.
- Długotrwały stres, który może osłabić układ immunologiczny susłów, czyniąc te zwierzęta bardziej podatnymi na choroby.
- Zagęszczona populacja, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierząt. W takiej sytuacji choroby łatwiej się rozprzestrzeniają.
Ochrona zdrowia susłów jest ważnym elementem działań na rzecz ochrony tych gryzoni. W ramach programów ochrony susłów przeprowadzane są regularne badania zdrowotne. W przypadku wystąpienia chorób, urazów czy innych niedomagań podejmowane są odpowiednie działania lecznicze.
Żywienie i zdrowie susła mają wpływ na rozwój, kondycję i długość życia tego inteligentnego gryzonia. Drapieżniki zagrażające susłom to różnorodna grupa zwierząt, takich jak ptaki drapieżne, kuny, lisy, jaszczurki czy węże. Widzą one w tych gryzoniach łatwy posiłek. W Polsce susły objęty są ścisłą ochroną gatunkową.