Źródła kocich zatruć są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kota. Mając w domu kociego przyjaciela trzeba chronić go przed wszelkimi truciznami. Stworzenie to obok psa jest najliczniej utrzymywane w polskich domach. Kot to wspaniały towarzysz człowieka, któremu trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia.
Źródła kocich zatruć mogą być wszędzie, zarówno w domu, jak również w środowisku naturalnym. Czworonogi wychodzące poza swoją posesję lub koty dzikie narażone są na wiele niebezpieczeństw. Niekiedy zostają potrącone przez samochód, okaleczone przez psa czy złych ludzi. Mogą też wędrując przez zarośla napotkać trujące rośliny.
Dom bez zagrożeń
Źródła kocich zatruć często znajdują w domowych warunkach i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Należy do nich wiele gatunków roślin czy substancji, które powszechnie używane są w domu. Na działanie szkodliwych środków najbardziej narażone są kocięta, zwłaszcza na trutkę na szczury.
Źródła kocich zatruć w domu:
- Lekarstwa dla ludzi i zwierząt.
- Wiele roślin domowych, które są trujące po zjedzeniu, takie jak jemioła czy wilczomiecze.
- Czekolada, która zawiera teobrominę mającą podobne działanie do kofeiny. Nie jest bezpieczna dla zwierząt, zwłaszcza czekolada ciemna. Ma ona charakter drażniący i pobudzający. Może być przyczyną poważnego zatrucia, a nawet śmierci zwierzęcia. Czekoladowe dropsy niezawierające teobrominy są bezpieczne dla kota i innych zwierząt. Objawami zatruć czekoladą są:
- zaburzenia trawienne w formie wymiotów i biegunek,
- nadmierne pragnienie spowodowane wzmożoną produkcją moczu,
- wysokie ciśnienie krwi, przyspieszona akcja serca,
- mogą wystąpić skurcze mięśni i konwulsje.
- Suche szampony i środki czyszczące, które zawierają czterochlorek węgla.
- Dym z papierosów i cygar oraz kominka.
- Rozpuszczalniki i środki czyszczące, takie jak benzen czy aceton.
- Tlenek węgla, który jest bardzo niebezpieczny, tym bardziej, że jest on bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku. Może ulatniać się z niewłaściwie podłączonego piecyka olejowego czy niesprawnej instalacji gazowej.
Trujące substancje w garażu
Źródła kocich zatruć mogą być różne w zależności od rodzaju trucizny. Zatrucia mogą mieć rozmaite objawy, często bardzo podobne są do innych chorób. Bardzo ciężkie dyszenie, wymioty, biegunki czy piski i jęki mogą świadczyć o zatruciu. Na pewno nie brakuje trujących substancji w garażu, gdzie najlepiej nie wpuszczać tam kota.
Źródła kocich zatruć w garażu:
- Substancje żrące:
- Zmywacz do smaru.
- Kwas z akumulatora.
- Pochodne ropy naftowej:
- Olej silnikowy.
- Rozpuszczalniki i zmywacze do farb.
- Inne niebezpieczne substancje:
- Płyn do chłodnic, który jest silnie trujący powodując uszkodzenie nerek. Objawy najczęściej pojawiają się po 1-2 godzinach od wypicia. Nawet mała dawka jest dla kota śmiertelna.
- Środki grzybobójcze.
- Środki owadobójcze.
- Opary rozpuszczalników i zmywaczy opartych na acetonie.
Ogrodowe trucizny
Źródła kocich zatruć znajdują się często w ogrodzie. Nie zawsze wymioty kota muszą oznaczać chorobę. Koty mogą wymiotować w celu pozbycia się zbędnej treści żołądkowej. Jeżeli stworzenie będzie wymiotowało 1 lub 2 razy dziennie, to nie należy się tym zbytnio przejmować. Jeżeli przestanie wymiotować, to trzeba mu podać w tym dniu lekkostrawny posiłek.
Należy kota zabrać do lecznicy dla zwierząt, jeżeli:
- w wymiocinach widoczna jest krew,
- kot wymiotuje bez przerwy lub przez cały dzień z przerwami 3-4 godzinnymi,
- kot jest apatyczny,
- posiada objawy alergii w formie czerwonej wysypki na brzuchu lub opuchlizny w okolicy pyszczka,
- kot miał dostęp do substancji trujących,
- ma ślinotok albo spieniony pyszczek,
- upadł lub stracił przytomność.
Źródła kocich zatruć w ogrodzie:
- Niektóre owoce, przykładem może być jemioła.
- Niektóre warzywa, takie jak: pnącza pomidora czy liści rabarbaru zarówno surowe, jak i gotowane.
- Wszystkie części roślin, takich jak:
- bluszcz,
- jaśmin,
- rododendron,
- azalia,
- lilie,
- groszek pachnący,
- krokus,
- irysy,
- ostróżka,
- naparstnica purpurowa,
- strelicja królewska,
- złotokap.
- Trujące grzyby.
Dla kota niebezpieczne jest zatrucie się salmonellą bądź pałeczką jadu kiełbasianego. Kocięta mogą nie przeżyć zatrucia salmonellą. Dorosłe koty dobrze odżywiane są raczej wybredne. Jad kiełbasiany atakuje układ nerwowy kota i jest przyczyną częściowego lub całkowitego paraliżu. Kota jak najszybciej należy zabrać do lekarza weterynarii.
Źródła kocich zatruć mogą znacznie osłabić koci układ immunologiczny, który powinien chronić stworzenie przed chorobami. Wszystkie toksyczne substancje należy przechowywać w zamknięciu lub poza zasięgiem kota. Szkodliwe substancje lotne powinny być trzymane w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.