GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie kangurowatych
Żywienie i zdrowie kangurowatych

Żywienie i zdrowie kangurowatych

Żywienie i zdrowie kangurowatych to ważne aspekty w życiu tych zwierząt z rzędu dwuprzodozębowców. Torbacze te powszechnie nazywane są kangurami. W niewoli powinny mieć stworzone odpowiednie warunki do życia, przypominające ich naturalne środowisko.

Żywienie i zdrowie kangurowatych dotyczy zwierząt żyjących na wolności i w niewoli. Należy pamiętać, że chore zwierzęta rozpoznajemy po wyglądzie i zachowaniu. Kangury występują na terenach: Australii, Nowej Gwinei, Tasmanii, Nowej Zelandii, gdzie zostały sztucznie wprowadzone. W naturze większe gatunki kangurowatych żyją na otwartych przestrzeniach.

Catering kangurowatych

Żywienie i zdrowie kangurowatych to ważne czynniki w ich hodowli. Pośród kangurowatych żyją największe torbacze na ziemi. Rodzina ta należy do zwierząt roślinożernych. Niektóre gatunki aktywne są rano, a inne późnym popołudniem. Prowadzą naziemny lub nadrzewny tryb życia. Należy zapewnić im odpowiednie warunki do bytowania i urozmaiconą dietę.

W skład pożywienia wchodzą: trawa, zioła i liście. Nie pogardzą również korzonkami i bulwami różnych roślin oraz korą z drzew. Żołądek tych zwierząt przystosowany jest do trawienia pokarmu roślinnego. Pokarm wpierw ulega fermentacji przy udziale bakterii symbiotycznych i następnie rozcierany zostaje w jamie ustnej i żołądku. 

Kangurowate w niewoli pod odpowiednią opieką mogą żyć do 15 lat, a na wolności około 5 lat, ponieważ największym dla nich zagrożeniem jest gatunek ludzki. Zwierzęta te należy karmić zieleniną, trawą, kwiatami, ziołami czy suszoną kończyną. Nie powinno zabraknąć im świeżego siana i czystej wody. Chętnie jedzą owoce i warzywa, takie jak: jabłka, gruszki, marchew czy bataty.

Żywienie i zdrowie kangurowatych

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie kangurowatych żyjących w niewoli uzależnione jest przede wszystkim od ich opiekunów. Kangury są przeważnie mieszkańcami ogrodów zoologicznych, gdzie można je podziwiać i poznać różne gatunki. Częstym przedstawicielem kangurowatych w ZOO jest Kangur rdzawoszyi, nazywany walabią Bennetta.

Gatunek ten zaliczany jest do średniej wielkości kangurów z rodzaju Notamacropus. Należy zapobiegać różnym schorzeniom, a chore zwierzęta powinien leczyć weterynarz. W niewoli kangury mogą zostać zaatakowane przez śmiertelną chorobę, jaką jest promienica. Atakuje ona dziąsła i zęby kangura. Jest to choroba wywołana przez bakterie beztlenowe czyli promieniowce.

Rozwój tego niebezpiecznego dla życia kangurowatych schorzenia przyśpiesza stres. Z tego względu najczęściej zapadają na nią kangury żyjące w niewoli. Stworzenia te mają utrudnione spożywanie posiłków, co w konsekwencji prowadzi do śmierci głodowej. Z powodu promienicy wiele kangurów mieszkających w ZOO skończyła życie.

Jednak izraelscy lekarze weterynarii wynaleźli na początku XXI wieku specjalnie opracowaną pastę do zębów, która chroni te zwierzęta przed promienicą. Ta metoda jest bezpieczna i nieinwazyjna. Polega ona na pokryciu uzębienia kangura lecznicą pastą. Po raz pierwszy metoda ta została wprowadzona przez weterynarzy w ZOO GAN GURU w Izraelu.

Stres jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia tych zwierząt, dlatego należy go unikać lub ograniczyć do minimum. Przyczyn stresu może być wiele. Często jest to zmiana miejsca pobytu kangura czy wprowadzenie nowego pokarmu. Kangur żyjący w pojedynkę powinien mieć zapewnione towarzystwo innego zwierzęcia lub człowieka. Nie należy trzymać go w klatce.

Podsumowując

Żywienie i zdrowie kangurowatych wpływają na długość życia tych interesujących zwierząt. Na wolności kangury żyją krócej, ponieważ same muszą zadbać o swój catering i mieszkanie. Mogą przystosować się do warunków życia w różnych środowiskach. Hodowla kangurów wymaga wiedzy i zaangażowania.

Scroll to Top